sosyal medya yönetim - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

sosyal medya yönetim

Sosyal medya etkileşimi; yorumların, beğenilerin ve paylaşımların ölçülmesidir. Yani, kullanıcıların size gönderdiği önemli sinyallerdir. Sosyal medya etkileşimini arttırmayı başaran markalar daha fazla kullanıcıya ulaşır. Doğru medya etkilleşimleri ile ürünler hedeflenen kitleye kolay bir şekilde ulaşır. Bu yüzden, sosyal medya yönetimi büyük önem taşır.

sosyal medya etkileşimi

Sosyal Medya Etkileşiminin Önemi

  • Müşteri ilişkilerinizi güçlendirmenize yardımcı olur. Müşteriler gönderilerinizle etkileşim kurduğunda veya sosyal medyada size bir mesaj gönderdiğinde, müşterilerinizi tanıma ve onlarla ilişki kurma fırsatı bulursunuz.  
  • Müşteri sadakati oluşturmanıza da olanak tanır. Müşterilerinize ihtiyaçları olduğunda yardım ederek, onlarla ilişki kurarak ve benzersiz bir müşteri deneyimi sunarak müşteri sadakatinizi artırabilirsiniz. 
  • Satışlarınızı sosyal medya etkileşimi yoluyla arttırabilirsiniz. Müşterilerin yorumlarına cevap vererek, istek ve şikayetlerini dinleyerek güven verirsiniz.

Peki, sosyal medya etkileşimi nasıl arttırılır?  

Sosyal Medya Etkileşimini Arttırmak İçin 8 ipucu 

1) Faydalı İçerikler Paylaşın  

Kullanıcılar sosyal medyayı güzel vakit geçirmek, bilgilenmek veya eğlenmek amacıyla kullanırlar. Eğer sadece markanızı tanıtmaya ve ürünlerinizi satmaya yönelik içerikler paylaşıyorsanız kitlenizin dikkatini kaybedebilirsiniz. Gönderilerinizde mizahi içeriklere, hedef kitlenizin işine yarayacak ve onlara fayda sunacak bilgilere yer vermeyi unutmayın.  

2) Görsel Paylaşımlarda Bulunun 

Sosyal medya etkileşiminizi arttırmak istiyorsanız; ilgi çekici, görüntü kalitesi yüksek ve orijinal görsellere yer vermelisiniz. Fotoğraflar, GIF’ler, orijinal grafikler ve videolar kullanabilirsiniz.  Canva, Pixteller ve Piktochart gibi araçları kullanarak görsellerinizi oluşturabilirsiniz.  

3) Hedef Kitleyle Etkileşim Halinde Olun  

Hedef kitlenizde iletişim halinde kalarak sosyal medya etkileşiminizi arttırabilirsiniz. Gönderilerinizde sorularak sorarak, hedef kitlenizin düşüncelerini, isteklerini, beklentilerini ve bakış açılarını öğrenebilirsiniz. Buradan aldığınız cevaplardan ilerleyişinize yön verebilirsiniz. 

4) Gönderilerinizi Doğru Zamanda Paylaşın 

Hedef kitleniz her zaman çevrimiçi olmayabilir. Takipçileriniz aktif değilken paylaşım yaparsanız etkileşim alamazsınız. Bu yüzden, takipçilerinizin en fazla hangi saat aralıklarında aktif olduğunu öğrenin. Gönderilerinizi buna göre planlayın ve paylaşın.   

5) Canlı Yayın Yapın 

Sosyal medyada kullanıcılarla eş zamanlı etkileşim kurmak için canlı yayınlar en iyi seçeneklerden biri. Canlı yayınlarınızda; ürün tanıtımı yapabilir, soru cevap konuşmaları gerçekleştirebilir ve yaptığınız etkinlikleri yayınlayabilirsiniz.  Ancak takipçilerinizi canlı yayın için daha önceden bilgilendirmeyi unutmayın.  

6) Analizleri Görmezden Gelmeyin 

Hesabınızın analizlerine bakarak etkileşim oranlarınızı mutlaka takip edin. Gerçek zamanlı veriler kullanarak, gönderi performanslarınızı değerlendirin. Böylece hangi gönderilerin daha çok beğenildiğini, sizinle kimlerin bağlantı kurduğuna ve takipçilerinin aktif olduğu saatleri görebilirsiniz. Gönderilerinizi elde ettiğiniz verilere göre planlayın ve paylaşın.  

7) Kampanyalar Düzenleyin ve Tekliflerde Bulunun 

Hedef kitlenizin ilgisini çekmek için onlara kampanyalar düzenleyebilir ve tekliflerde bulunabilirsiniz. Doğru kampanyalar ile yeni takipçilere ulaşabilirsiniz. Anında indirim kuponları, ücretsiz kargo, hediye çekleri gibi tekliflerde bulunarak sosyal medya etkileşimini arttırabilirsiniz.  

8)Sosyal Medya Hesaplarınızı Doğru Yönetin 

Takipçileriniz gönderilerinizi beğenebilir, yorum yapabilir veya paylaşabilir. Bunun yanında şikayetlerini de dile getirebilir. Olumsuz yorumlar da etkileşimi arttırır. Bu yüzden, olumsuz yorumları göz ardı etmeyin. Gelen olumsuz yorumları ve şikayetleri dikkate alarak çözüm odaklı yaklaşın. Böylece hedef kitlenizin size olan güvenini arttırın. 

İlginizi çekebilir: Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemli?

Verdiğimiz ipuçlarıyla artık sosyal medya hesaplarınızdaki etkileşimi arttırabilirsiniz. Ajans360 ile iletişime geçerek de sosyal medya etkileşiminizi arttırabilirsiniz.

sosyal medya yönetim
Ajans360 · 05 Nisan 2021

Sosyal Medya Etkileşimi Nasıl Arttırılır?

Sosyal medya etkileşimi; yorumların, beğenilerin ve paylaşımların ölçülmesidir. Yani, kullanıcıların size gönderdiği önemli sinyallerdir. Sosyal medya etkileşimini arttırmayı başaran markalar daha fazla kullanıcıya ulaşır. Doğru medya etkilleşimleri ile ürünler hedeflenen kitleye kolay bir şekilde ulaşır. Bu yüzden, sosyal medya yönetimi büyük önem taşır. Sosyal Medya Etkileşiminin Önemi Müşteri ilişkilerinizi güçlendirmenize yardımcı olur. Müşteriler gönderilerinizle etkileşim…
Ajans360 · 08 Ekim 2020

Sosyal Medya da Marka

MARKA NEDEN BAŞARISIZ OLUR Marka Sosyal medya platformuna katılma tartışmaları geride kalmış durumda çünkü artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Markalar Sosyal medya etkili Kullanabilmesi ve varlıklarını koruyabilmeleri için Hala Birtakım kaygılar sürüyor. (daha&helliip;)
Ajans360 · 14 Eylül 2020

Instagram Takipçi Arttırma

Instagram, ürün ve markanız için kullanabileceğiniz en iyi platformlar arasında artık neredeyse duymayan kalmamıştır. Takipçi kazanamanın en iyi yolu birçok kişi ile etkileşime geçerek tanınmaya bağlıdır. Günlük hayatımızda sürekli yeni kişilerle tanışırız. Bu bir toplantı, bir otobüs yolculuğu ya da bir etkinlik sırasında olabilir. Peki aynısını neden İnstagram üzerinde yapmayalım; Tanımadığımız kullanıcıların paylaşımlarını beğenerek güzel…
Ajans360 · 06 Eylül 2020

Diş Hekimliğinin Sosyal Medyada Markalaşması

Diş Hekimliği ve Sosyal Medya üzerinde markalaşması 2021 yılına kadar diş hekimliği endüstrisinin yaklaşık 36,8 milyar dolar değerinde olacağı tahmin edilmektedir. Diş perisi için çok fazla diş var. Ancak, diş kliniği kârın bir kısmını istiyorsa, diş hekimleri ve sektörünüz için bir sosyal medya pazarlama planı başlatmak inanılmaz derecede önemlidir. On yıllar boyunca diş hekimi, muayenehanelerini…
Ajans360 · 05 Eylül 2020

Diş Hekimi Olarak Markalaşmak

Markalaşma, reklam kampanyaları gibi şirketler için ayrılmış bir kavram değildir. Hem büyük işletmelerin hem de küçük işletmelerin ihtiyacıdır. Hayatta kalmak için daha fazla yeni müşteri edinmeli ve tutmalısınız. Kendinize hem bir uygulama hem de işletme olarak bakmaya başlamanın zamanı geldi. Başarılı işletmelerin genellikle güçlü ve akılda kalıcı markaları vardır.  Bir diş hekimi olarak markanız, hastalara muayenehanenizi…
Ajans360 · 30 Ağustos 2020

İnternet Sitenizin Hızını Arttırabilirsiniz?

   İnternet sitesi hızı ile ilgili yapılan araştırmalarda 2019 yılının Ekim ayı verilerine göre dünya genelinde 1.5 milyarın üzerinde site bulunuyor. 4 milyarın üzerinde bir sayıya sahip aktif internet kullanıcıları, mobil cihazlar ve bilgisayarlarından internete bağlandıklarında yavaş açılan sitelerde açılmayı beklemeden siteyi kapatma eğilimindedirler. İnternet sitemizin daha çok kullanıcı tarafından ziyaret edilmesi açısından sıklıkla gözden…
Ajans360 · 25 Ağustos 2020

Dijital Reklam ve Reklamlar

Markalar için reklam gerekli mi ? Dijital reklam ve reklamlar günümüzde, hizmet veren ya da ürün satan bütün markalar için bünyesinde olan müşterisinin bile reklama ihtiyacı vardır. Reklam kampanyası, firmanın bilinirliği arttırmaya yönelik olabileceği gibi ürünlerin ya da pazarlanacak olan hizmetin tanıtımı için de yapılabilir. Reklam kampanyası gerekli midir sorusu şu şekilde cevaplanabilir. Satış miktarı…
Melih Örnekbaş · 21 Ağustos 2020

Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemli?

Sosyal medya; kişi ve kurumların etkileşim kurmasına yardımcı olarak hedef kitle ile sürekli iletişim halinde olmasına fayda sağlayan bir yapıdır. Özellikle mobil cihazlar ve tabletler vasıtası ile günün hemen her anında aktif olunan sosyal medyada Instagram, Facebook ve Twitter gibi pek çok alan bulunur. Her alanda etkin olmak tek başına yeterli olmaz. Zira sosyal medya…
Melih Örnekbaş · 17 Şubat 2017

Otel Sosyal Medya Yönetimi

Oteller İçin Sosyal Medya İpuçları Otel sosyal medya yönetimiı Otel sosyal medya yönetimi; Yaz aylarının özlemle beklendiği, kışın ise tam ortasında olduğumuz şu günlerde sosyal medyada paylaşılan kar fotoğraflarının doygunluk noktasına ulaştığını düşünüyorsanız haklısınız. Kış turizminin ülkemizdeki vazgeçilmez bölgelerinden biri olan Abant ve yaz tatili planlarında ilk sıralarda yer alan Alaçatı. Birbirine zıt olduğu düşünülen…