Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemli? - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemli?

Sosyal medya; kişi ve kurumların etkileşim kurmasına yardımcı olarak hedef kitle ile sürekli iletişim halinde olmasına fayda sağlayan bir yapıdır. Özellikle mobil cihazlar ve tabletler vasıtası ile günün hemen her anında aktif olunan sosyal medyada Instagram, Facebook ve Twitter gibi pek çok alan bulunur. Her alanda etkin olmak tek başına yeterli olmaz. Zira sosyal medya yönetimi sadece paylaşım yapmak ve mesajlara cevap vermek olarak değerlendirilmemelidir.

Sosyal medya yönetme işi profesyoneller tarafından üstlenilmesi gereken ve hata kaldırmayan bir şeydir. Son yıllarda dijital reklam ajansı olarak ifade edilen kurumlarca üstlenen yönetme işi belirli bir plan ve program dâhilinde yürütülmelidir. Peki, sosyal medya kurumlar tarafından neden önemseniyor?

Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemseniyor?

Sosyal medya araçlarının yönetilmesi işi daha önce de burgulandığı üzere sadece mesajlara cevap vermek ve paylaşım yapmak değildir. Profilin tasarlanması, belirli bir anlayış oturtarak paylaşımların gerçekleştirilmesi ve çeşitli pazarlama tekniklerini kullanarak hedef kitle ile iletişime geçilmesi sosyal medya yönetimini tanımlamakta kullanılabilir. Aslında bu süreç düzenli bir şekilde yürütülmesi gereken ve süreklilik yakalandığında başarının geldiği bir durumdur. Ancak düzensiz aralıklarla yapılan paylaşımlar ve etkileşimin arttırılamaması sosyal medyada başarısızlığın ortaya çıkmasına neden olur.

Başarısız bir sosyal medya girişimi ile karşılaşmamak adına sizin için profesyonel destek şarttır. Peki, profesyonel destek alarak sosyal medya yönetimi gerçekleştirmeniz size ne tür avantajlar sağlar?

sosyal medya yönetimi

Profesyonel Sosyal Medya Yönetmek Neden Avantajlı?

Bolu reklam ajansları veya diğer dijital ajans hizmeti veren firmalardan destek almanız durumunda elde edeceğiniz avantajları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

•           Tüketici davranışları üzerinde çok ciddi etkisi olan sosyal medyayı iyi bir şekilde kullanarak yeni müşteriler kazanabilirsiniz,

•           Dijitalleşen dünyada marka tanıtımı yapmak için açık hava reklamları veya TV reklamlarından ziyade sosyal medyayı kullanarak hem daha uygun maliyetli hem de etki alanı daha büyük çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz,

•           Hedef kitlenizi belirli bir alanla sınırlamak yerine dünya çapında müşterilerle buluşarak potansiyelinizi çok daha ciddi seviyelere ulaştırabilirsiniz,

•           Müşteri kitlesi oluşturmanın yanı sıra müşteri sadakatinde de ciddi seviyeler yakalayabilmenin avantajına sahip olursunuz,

•           Reklam ve pazarlama çalışmaları ile uzun süreler harcamak yerine sosyal medya sayesinde kısa sürede hedef kitlenize erişebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarını Kendim Yönetsem Nasıl Olur?

Sosyal medya hesaplarını firmaların pek çoğu kendi yönetmek ister. Çünkü firma yetkilileri firma sosyal medya hesaplarının da tıpkı kişisel sosyal medya hesapları gibi yönetildiğini ve yönetiminin son derece kolay olduğunu düşünmektedir. Ancak bu düşüncenin tamamen yanlış olduğunu ve sosyal medya hesaplarının profesyonel bir reklam ajansı, dijital pazarlama uzmanı tarafından yönetilmesi gerektiğini ifade edebiliriz. Sosyal medya hesabını firmanın herhangi bir eğitim almadan ve profesyonel bir desteğe ihtiyaç duymadan gerçekleştirilmesi firma hesabının amatörce kullanılmasına neden olacaktır.

Hesap yönetimi

Sosyal medya kullanıcıları bir markanın ya da firmanın güvenilirliği konusunda fikir almak istediklerini sosyal medya hesaplarını takip ederler. Ne kadar profesyonel paylaşımlar yapılırsa ve hesaplarınız ne kadar doğru bir şekilde yönetilirse hesabınıza erişen kişilerde firmanıza karşı o denli güven duygusu besleyecektir. Aksi takdirde sosyal medya hesaplarını kendiniz yönetmek istediğiniz de aynı güven duygusunu ve etkiyi alabilme ihtimaliniz ortadan kalkacaktır. Bunun yanı sıra sosyal medya kullanıcılarını etkilemek, keşfete düşmek ve doğru zamanda doğru paylaşımla yapmak için de profesyonel bir sosyal medya yönetimine ihtiyaç duyarsınız.

Sosyal Medya Hesaplarınızı Kendiniz Yönetmek İstiyorsanız Eğitim Şart

Sosyal medya hesaplarını kendiniz yönetmek istediğinizde ise bu alan ile ilgili eğitim sahibi olmalısınız. Hangi zamanlarda ne tarz paylaşımlar yapılmalı, hedef kitle ile iletişime kurarken hangi dil kullanılmalı, hedef kitleye nasıl ulaşmalı gibi sorulara cevap vererek başarılı bir sosyal medya yönetimi gerçekleştirebilirsiniz. Firmanızın sosyal medya hesaplarını yönetebilmeniz için gerekli olan eğitimi Ajans360 olarak sizlere sunuyoruz. Siz de Ajans360’ın online eğitimlerinden ya da profesyonel sosyal medya yönetimi hizmetinden faydalanarak sosyal medya hesabınızın güvenilir ve etkileyici bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Melih Örnekbaş
21 Ağustos 2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir