Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Logo - Marka Kimliği sayfamıza hoş geldiniz! Firmanıza özel logo ve marka kimliği oluşturmak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki "Hemen Teklif Al" butonuna tıklayabilirsiniz.

Logo – Marka Kimliği

Logo ve marka kimliği tasarımı; bir marka veya kuruluşu diğerlerinden markalardan farklı kılacak görsel tasarımın gerçekleştirildiği bir süreçtir. Kurum ve markalar açısından kendine has olmak hedef kitle ile bir araya gelme noktasında oldukça gerekli bir detaydır. Müşteri alışkanlıklarının belirlenmesinde ve görsel dikkatin ön plana tutularak alışveriş tercihlerini etkilemede önemli bir süreç olarak görülebilecek olan logo ve marka kimliği tasarımı sektör başarısı ile doğru orantılıdır. Uluslararası başarı yakalamış markaların adı geçtiğinde logoları hemen göz önünde canlanır.

Bu durum aslında doğru yürütülmüş bir tasarım sürecinden kaynaklanır. Bir firmanın logosu ve marka kimliği tasarımları, o firmanın imzasıdır. Tüketicilerin aklında kalıcı olmak ve satın alma noktasında hatırlanabilmek için firmaların eşsiz ve kolay hatırlanabilir logolara sahip olması gerekir. Ajans 360 olarak sunduğumuz logo ve marka kimliği tasarımı hizmeti ile müşterilerimizin imajlarına en uygun tasarımları hazırlıyor ve markalaşma yolunda ilk adımı atmalarını sağlıyoruz. Bu noktada logo ve marka kimliği tasarımının firmalar için öneminden bahsedebiliriz...

Logo ve Marka Kimliği Tasarımı

Logo ve marka kimliği tasarımı; bir marka veya kuruluşu diğerlerinden markalardan farklı kılacak görsel tasarımın gerçekleştirildiği bir süreçtir. Kurum ve markalar açısından kendine has olmak hedef kitle ile bir araya gelme noktasında oldukça gerekli bir detaydır. Müşteri alışkanlıklarının belirlenmesinde ve görsel dikkatin ön plana tutularak alışveriş tercihlerini etkilemede önemli bir süreç olarak görülebilecek olan logo ve marka kimliği tasarımı sektör başarısı ile doğru orantılıdır.

Uluslararası başarı yakalamış markaların adı geçtiğinde logoları hemen göz önünde canlanır. Bu durum aslında doğru yürütülmüş bir tasarım sürecinden kaynaklanır. Bir firmanın logosu ve marka kimliği tasarımları, o firmanın imzasıdır. Tüketicilerin aklında kalıcı olmak ve satın alma noktasında hatırlanabilmek için firmaların eşsiz ve kolay hatırlanabilir logolara sahip olması gerekir. Ajans 360 olarak sunduğumuz logo ve marka kimliği tasarımı hizmeti ile müşterilerimizin imajlarına en uygun tasarımları hazırlıyor ve markalaşma yolunda ilk adımı atmalarını sağlıyoruz. Bu noktada logo ve marka kimliği tasarımının firmalar için öneminden bahsedebiliriz.

Logo ve Marka Kimliği Tasarımının Önemi

Logo, kurumsal kimlik çalışmalarını ilk aşaması ve en önemlisidir. Yazı, resim, geometrik şekil ya da sembollerden oluşan logo tasarımlarının kendine has özellikleri vardır. Bunun yanı sıra logolar aracılığı tüketiciler, firmalar hakkında ilk bilgiye sahip olabilirler. Bu nedenle logo ve marka kimliği tasarımının bir firmanın hem markalaşma sürecinde hem de sonrasında tüketiciyi etkileme sürecinde büyük bir rol oynadığı ifade edebiliriz.

Firmalar, kendilerine has logo tasarımları sayesinden rakiplerinden kolaylıkla ayrışabilir. Bu da rekabette firmalara büyük bir ayrıcalık tanır. Örneğin, bir bisküviyi tüketiciler marketlerden satın alırken üzerinde ki yazıları kolay kolay okumazlar. Tüketicinin ilk dikkatini çeken yer ürünün ambalajında yer alan logodur. Logolar bir sembol ve şekle sahip oldukları için akılda kalıcılığı fazladır. Tüketici, satın alma noktasında daha önce deneyimlediği ve beğendiğini bir markanın logosunu üründe gördüğünde o ürünü satın alma ihtimali son derece yüksektir. Kısacası logo müşteriler için markaların adını ve kimliğini oluşan bir tasarımdır.

marka kimliği

Başarılı Bir Logo ve Marka Kimliği Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Logo ve marka kimliği tasarımının yukarıda bahsedilen avantajlarından faydalanabilmek için söz konusu tasarımların kesinlikle doğru ve profesyonel bir şekilde hazırlanmış olması gerekir. Peki, başarılı ve doğru bir logo ve marka kimliği tasarımı nasıl olmalıdır?

Başarılı bir logo ve marka kimliği tasarımı ve doğru logo kullanımı için öncelikle firmanın faaliyet gösterdiği sektörün araştırılması gerekir. Özellikle firmaların faaliyet gösterdiği alanlar ile ilgili küçük imgelerin yer aldığı logolar son derece ilginçtir. Bu noktada herkesin bildiği ve en güzel örnek ise Ziraat Bankası’nın logosudur. Ziraat Bankası ilk olarak çiftçilere finansal destek sağlamak amacı ile kurulmuştur. Bu doğrultuda logosunda Z ve B harflerinden meydana gelen bir başak tanesi yer alır. Son derece başarılı ve akıllıca bir logo örneği olan Ziraat Bankası logosu gibi firmanızın da kurumuzu faaliyet alanı ile ilgisi olması son derece önemlidir.

Logolarda sadece font kullanmak akılda kalıcılığı zorlaştıra bir durumdur. Bu nedenle logolarınızın yanında mutlaka bir sembol, amblem yer almalıdır. Çünkü insanların görsel hafıza çok daha kuvvetlidir ve bu sembollerin hatırlanması daha kolaydır. Son olarak başarılı ve akılda kalıcı bir logo için kurumunuzun imajı doğrultusunda renklerin kullanılması gerektiği son derece önemlidir. Örneğin, gıda firmaları hem ambalajlarında hem de kurumsal kimlik tasarımlarında genellikle kırmızı rengi kullanır. Çünkü kırmızının kişileri acıktırdığı herkes tarafından bilinir. Sizin firmanız da eğlenceli ve dinamik bir markaysa ve bu alanlarda faaliyet gösteriyorsa siyah, kahverengi gibi renkler yerine daha dinamik ve canlı renklerin tercih edilmesi gerekir.

Ajans 360 olarak başarılı bir şekilde logo tasarımı nasıl gerçekleştirildiğini biliyor ve tüm tasarım süreçlerimizi bu şekilde yapıyoruz. Ajans 360 olarak logo ve marka kimliği tasarımı sürecimizi ise aşağıdaki gibi detaylandırabiliriz.

Logo ve Marka Kimliği Tasarım Süreci

  • Logo ve marka kimliği tasarım öncelikle firmaların ihtiyaçları ve özellikleri analiz edilerek bir stratejik planlama hazırlanır.
  • Hazırlanan bu plan kapsamında müşteri için en uygun renk ve tasarımların kullanıldığı logo tasarımı çalışmalarına başlanır.
  • Logolar 7-8 farklı tasarım ile onay için müşteriye sunulur.
  • Müşteri istediği revizeleri bize iletir ve tekrar tasarım hazırlanarak müşteriye sunulur.
  • Son onay alındıktan sonra müşterinin talebi varsa kurumsal kimlik çalışmaları hazırlanır ve logo teslime hazır hale getirilir.