Web Tasarımı

Web tasarım; kişi ya da kurumların hedef kitleleri ile iletişi kurabilmeleri ve sundukları hizmet ve ürünleri tanıtabilmesi için gerekli olan sitenin tasarımını ifade etmektedir. Günümüzde internetin ve teknolojinin gelişmesi, web tasarımın kişiler ve firmalar tarafından yoğun bir şekilde ilgi görmesini sağlamaktadır. Bilindiği üzere 21.yüzyıl İnternet ve Bilişim Çağı olarak adlandırılır.İnternet, insan hayatı için o denli önemli bir konuma...

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı; kişi ya da kurumların hedef kitleleri ile iletişi kurabilmeleri ve sundukları hizmet ve ürünleri tanıtabilmesi için gerekli olan sitenin tasarımını ifade etmektedir. Günümüzde internetin ve teknolojinin gelişmesi, web tasarımın kişiler ve firmalar tarafından yoğun bir şekilde ilgi görmesini sağlamaktadır. Bilindiği üzere 21.yüzyıl İnternet ve Bilişim Çağı olarak adlandırılır. İnternet, insan hayatı için o denli önemli bir konuma gelmiştir ki pek çok kişi ve firma bireyler ile iletişim kurabilmek için web sitelerini kullanmaya başlamıştır.

Bu noktada web tasarım, web yazılım gibi kavramlar ortaya çıkar. Web tasarımın hem firmalar hem de kişiler için son derece önemli olduğunu ifade edebiliriz. Web tasarım ajansları tarafından sunulan web tasarım hizmetini müşterilerimize sunarken çeşitli aşamaları gerçekleştirmektedir. Ancak söz konusu aşamaları ile ilgili detaylı bilgiye geçmeden önce web tasarımın öneminden ve olmazsa olmaz noktalarından bahsetmek çok daha doğru olacaktır. Şimdi gelin web tasarımın neden önemli olduğunu hep birlikte inceleyelim.

Web Tasarımın Önemi

Web tasarım, web sitelerini ziyaret eden kişilerin ilk karşılaştığı görüntüdür. Web tasarımın kusursuz ve kişi ya da kurumun amacı ile uygun olması web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların etkilenmesini sağlar. Bu nedenle web tasarım ile başarı elde edebilmek için söz konusu tasarım çalışmalarının profesyonel ve tasarım kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

Web tasarımın etkili bir şekilde hazırlanıp kullanılabilmesi için çeşitli unsurlara dikkat edilmesi gerekir. Bunlardan ilki düzen unsurudur. Fotoğrafların, yazıların ve kullanılan renklerin bir düzen ve uyum içerisinde olması web tasarımın kusursuz bir şekilde oluşturulmasını sağlar. Ancak birbiri ile uyumlu olmayan fotoğraf, font ve diğer grafik elemanları ile başarıya ulaşılabilmesi mümkün değildir. Yaratıcı bir web tasarımı olması da sizi rakiplerinizden ayıracaktır. Tam da bu noktada web tasarımda profesyonel bir destek almanın önemi ortaya çıkmaktadır.

Firmaların ve kişilerin amaçları doğrultusunda oluşturacakları web sitelerinden gereken verimi alabilmeleri için işi uzmanına bırakmaları son derece önemlidir. Ajansımızın müşterilerine sunduğu web tasarım hizmetleri ile kusursuz bir web tasarım sahip olabileceğinizi söyleyebiliriz. Web tasarımda olmazsa olmaz kriterlerimizi ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

web tasarımı

Web Tasarımın Olmazsa Olmazları

Ajansımız müşterilerine en kaliteli ve kusursuz web tasarım hizmetini sunabilmek adına 10 kişilik ekibi ile çalışmalarını sürdürüyoruz. Hem yazılım hem de tasarım ekibi ile koordineli bir şekilde gerçekleştirilen web tasarım çalışmalarının bize göre olmazsa olmazları aşağıdaki gibidir.

Web Sitesinin Kullanılabilirliği

Bir web sitesinin ziyaretçiler tarafından kullanılabilir olması en önemli kriterimizdir. Karmaşık bir yapıya sahip olan web siteleri kolayca kullanılamaz. Ancak basit ve kusursuz bir tasarıma sahip web tasarım ile sitenin kullanılabilirliği artar. Kullanıcı dostu arayüz (UI) kullanıcıya uygun deneyim(UX) sunması oldukça önem arz etmektedir.

Web Sitesinin İşlevselliği

Web tasarım çalışmalarını hazırlarken firmanın ya da kişilerin amacını hizmet ediyor mu? Web sitesi işlevsel mi? Gibi sorulara cevap arıyor ve tasarım çalışmalarımızı bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz.

Web Sitesinin Sadeliği

Sadelik, günümüzde web tasarım çalışmalarında en önemli kavramdır. Sade olmayan ve karmaşık bir yapıya sahip olan tasarımlar kullanıcıların ilgisini hiçbir şekilde çekmez. Ancak sade ve çekici tasarımlara ile ziyaretçilerin ilgisini çekebilmek mümkün hale gelir.

Mobil Uyumlu Responsive Web Sitesi

Bir web sitesinin olmazsa olmazlarından bir tanesi de mobil uyumdur. Çünkü günümüzde pek çok kullanıcı mobil cihazlardan web sitelerini ziyaret ediyor. En iyi kullanıcı deneyimi için web sitelerinin mobil uyumlu olmasını önemsiyoruz. Web sitesi ziyaretlerinin %75 oranında mobil cihazlardan gerçekleşmektedir. Bu kriteri bir çok web tasarım ajansı görmezden gelmektedir.

Web Tasarım Aşamaları

Web tasarım hizmetleri çeşitli aşamalardan gerçekleşir. Ajans web tasarım aşamalarımızı aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

  • Öncelikle müşterilerin ihtiyaç, amaç ve hedeflerini net bir şekilde belirlenir. Söz konusu ihtiyaçlar doğrultusunda müşterilerin nasıl bir web tasarıma sahip olması gerektiği ile ilgili stratejik bir planlama gerçekleştirilir.
  • Stratejik planlama kapsamında kurumun ya da kişinin kimliğine uygun, renkleri ile uyumlu özgün bir ön tasarım oluşturulur.
  • Oluşturulan ön tasarım müşteriye iletilir ve müşterilerin revize vermesi durumunda revizeleri hazırlanarak tekrar tasarım müşteriye sunulur.
  • Müşterinin onay vermesinin ardından yönetim paneline entegrasyon sağlanır.
  • Müşterilerin gönderdikleri içerikler ve ajanstan talep edilen destek içerikler panele yüklenir ve müşteriye demolink gönderiliyor.
  • Müşteriler link üzerinden web sitesini inceleyerek gerekli revizelerini iletebilir. Gerekli revizelerin de yapılıp onay verilmesinden sonra ise web sitesi yayına alınır.