Katalog Tasarımı

Katalog tasarımı, firmaların ürünlerini tüketicilere rahat bir şekilde gösterebilmeleri için hazırlanan pazarlama kanallarından bir tanesidir. Mobilya, inşaat, otel, makine, tarım gibi pek çok alanda faaliyet gösteren firmalar katalog tasarımları hazırlatarak müşterileri ile iletişim kurmaya çalışıyor. Her firmanın faaliyet alanına ve kurumsal kimlik çalışmalarına göre hazırlanan katalog tasarımlarında firmaların sunduğu ürünler ve hizmetler ile ilgili detaylı bilgiler sunularak müşterilerin firma ve ürünler hakkında bilgi sahibi olması sağlanır. Her ne kadar günümüzde teknolojinin ve internetin gelişmesi ile birlikte basılı materyallere olan talep azalsa da katalogların hala yoğun bir şekilde kullanıldığını ve talep gördüğünü ifade edebiliriz.

Özellikle bazı alanlarda katalog tasarımlarının kesinlikle olması gerekir. Kataloglar; broşür ve el ilanı gibi basılı reklam araçlarından çok daha detaylı bilgileri içerir. Bir ürünün boyutları, ağırlığı, fiyatı, özellikleri gibi pek çok detay bilgi kataloglarda yer alır. Bu nedenle söz konusu detay bilgilerde kişilerin boğulmaması için katalog tasarımında dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar vardır. Aksi takdirde kataloglar çok can sıkıcı ve karmaşık bir hale gelebilir.

Katalog Tasarımı

Katalog tasarımı, firmaların ürünlerini tüketicilere rahat bir şekilde gösterebilmeleri için hazırlanan pazarlama kanallarından bir tanesidir. Mobilya, inşaat, otel, makine, tarım gibi pek çok alanda faaliyet gösteren firmalar katalog tasarımları hazırlatarak müşterileri ile iletişim kurmaya çalışıyor. Her firmanın faaliyet alanına ve kurumsal kimlik çalışmalarına göre hazırlanan katalog tasarımlarında firmaların sunduğu ürünler ve hizmetler ile ilgili detaylı bilgiler sunularak müşterilerin firma ve ürünler hakkında bilgi sahibi olması sağlanır.

Her ne kadar günümüzde teknolojinin ve internetin gelişmesi ile birlikte basılı materyallere olan talep azalsa da katalogların hala yoğun bir şekilde kullanıldığını ve talep gördüğünü ifade edebiliriz. Özellikle bazı alanlarda katalog tasarımlarının kesinlikle olması gerekir. Kataloglar; broşür ve el ilanı gibi basılı reklam araçlarından çok daha detaylı bilgileri içerir. Bir ürünün boyutları, ağırlığı, fiyatı, özellikleri gibi pek çok detay bilgi kataloglarda yer alır. Bu nedenle söz konusu detay bilgilerde kişilerin boğulmaması için katalog tasarımında dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar vardır. Aksi takdirde kataloglar çok can sıkıcı ve karmaşık bir hale gelebilir.

Katalog Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

katalog tasarımı

Katalog tasarımı ürün ve firma ile ilgili detaylı bilgileri içerdiği için kesinlikle sade bir tasarıma sahip olmalıdır. Bu sayede müşteriler kataloglarda yer alan ürünleri çok daha rahat bir şekilde inceleyebilir. Ancak karmaşık ve her bilginin tek sayfada yer aldığı katalog tasarımlar ile istenilen başarıya ulaşabilmek mümkün değildir. Her sayfa yeteri kadar bilgi ve az yazının olması kataloglarda sadelik için son derece önemlidir.

Katalog tasarımı için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise fotoğrafların ve grafiklerin kullanım şeklidir. Fotoğrafların ne çok büyük ne de çok küçük boyutlarda kullanılmaması katalog tasarımı için son derece önemlidir. Tasarımcının oluşturduğu tasarım çizgisi doğrultusunda tek sayfa da tek görsel ya da birden fazla küçük görseller yer alabilir.

Genellikle çok fazla ürünün sunulacağı kataloglarda birden fazla küçük görseller ille ürün gösterilir. Ancak inşaat firmalarının kataloglarında ise görselleri küçük kullanabilmek mümkün değildir. Çünkü kişilerin alacakları ya da kiralayacakları evi net bir şekilde görmeleri gerekir. Bu nedenle inşaat ve otel gibi alanlarda faaliyet gösteren firmaların çok daha estetik bir kataloğa sahip olmaları gerekir.

Fotoğraf ve sadeliğin yanı sıra kataloglarda kapak tasarımları da son derece önemlidir. İlgi çekici bir katalog kapak tasarımı ile müşterilerin ilgisini çekebilmek mümkündür. Bu sayede kişilerin kataloğa karşı bir ilgisi uyanabilir.

Eğer siz de katalog tasarımı ile ilgili bir hizmet almak ve ürünlerinizi kataloglar ile müşterilerinize tanıtmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Ajans 360 olarak yukarıda bahsedilen detaylara ve daha fazlasına hakimiz. Dolayısıyla müşterilerimize en kaliteli ve profesyonel katalog tasarımlarını hazırlayarak sunuyoruz. Peki, Ajans 360’ın katalog tasarım süreci nasıl ilerliyor?

  • Tüm tasarım çalışmalarında olduğu gibi katalog tasarım çalışmalarında da öncelikle müşterilerimizin ihtiyaç ve istekleri doğrultuda bir tasarım planı oluşturuyoruz.
  • Grafik ekibimiz ile yaptığımız toplantı ile oluşturduğumuz bu stratejik planlama doğrultusunda öncelikle kataloğun iç dizgi ve montajını hazırlıyoruz.
  • Sadeliği ve estetiği ön planda tutarak hazırladığımız iç dizgi tasarımını onay için müşterimize gönderiyoruz.
  • Müşterimizin değiştirilmesini talep ettiği yerleri tek tek bizimle paylaşması doğrultusunda revizeleri yerine getiriyor ve tekrar onaya gönderiyoruz.
  • Onayı aldıktan sonra katalog iç sayfalarına eklenmesi gereken bilgi, fotoğraf ve içerikleri ekleyerek herhangi bir yanlış bilgi ya da fotoğraf kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmesi amacı ile tekrar müşterinin onayına sunuyoruz.
  • Müşteri son kontrollerini yaparak varsa düzeltilmesi gereken yerleri iletiyor ve gerekli düzenlemeyi yapıyoruz.
  • Son onay alındıktan sonra katalog kapak tasarımını hazırlıyor ve tekrar onay için müşteriye sunuyoruz.
  • Verilen revize ve onay doğrultusunda katalog baskıya hazır hale getiriliyor.
  • Müşteri isterse kataloğun baskısı da ajansımız tarafından karşılanabiliyor. Yine müşteri talebi doğrultusunda kataloğu dijital hale de getirebiliyoruz. Dijital kataloglarda link verme, yakınlaştırma, metin arama gibi özellikleri müşterilerin taleplerine göre kataloglara ekleyebiliyoruz.

Katalog Tasarımı Süreci

Ajans 360 olarak tüm tasarım süreçlerimizi aynı şekilde sürdürüyoruz ve müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunuyoruz. Bu doğrultuda katalog tasarımı sürecimizi aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Tanıtımın Modern Hali

Birçok şeyin tanıtımını yapmak için kullanılan ve ürünü veya herhangi bir şeyi öne çıkarmak istemek için yapılan en önemli şey katalog dur. Her alanda kullanımı uygun ve bir o kadar da gerekli olan katalog ticari yönden de sık şekilde kullanılmaktadır. Bu işte katalog tasarım fiyatları yapılan işe ve sunuma göre değişmektedir. Bir çeşitte, modelde, boyutta yapıldığı için belirlenmiş olan bir ücret aralığı yoktur. Sizde her türlü tanıtım işiniz de ajans360 firması ile iletişime geçip gerekli olan desteği ve bilgiyi uzman kişiler tarafından alabilirsiniz.

Katalog Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşe başlamadan önce katalog tasarımı ile ilgili detaylı bir brif alınmalıdır. Yapılacak olan katalogda öncelikli olarak karmaşık ve anlaşılmayan kelime ve benzeri şeylerden kaçınmalı. Kataloğun karışık ve sık sık yazı olması durumunda okuyucu tarafından zor algılama hissi yaratıp ilgi çekiciliği kaybolabilir. Katalogda ne tür tanıtım yapılıyor ise onun üzerinde durulur ve detaylı sade bir şekilde tanıtım yapılır bu gibi şeyler hazırlamada olmazsa olmazlardandır. Bu gibi şeyler dikkate alınarak sade ve okuyucunun dikkatini çekecek şekilde hazırlanmalıdır. Önemli olan okuma ve görsel yönden anlaşılır ve ilgi çekici olması temel kurallardandır.

Katalog Boyutları

Kataloğun ne tür tanıtım yelpazesi için kullanılacağı önemlidir. Fazla büyük olması ilgi çekiciliğini kaybedecek ve bakılmayacaktır. Sayfa ve boyut yapısı aslında fazla önemsenmemektedir. Çünkü standart olan sık kullanılan boyutlara uymayacak ve sığmayacak tanıtımlarda yapılmaktadır. En önemli olan etken maddesi anlaşılır ve sade bir şekilde hazırlanması daha uygun olmaktadır. Genel olarak ticari amaçlı kullanılan bütün katalog çeşitlerinde ortalama 20 cm boy ve 20 cm en ölçülerinde tasarım yapılmaktadır. Bu ölçüler de yapılan tasarımlar daha dikkat çekmekte ve okunmaktadır. Ayrıca elinizde rahatça sayfalar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Kataloğun Amaçları

Her türlü ticaret ve tanıtım yönünden kullanılmakta olan katalog dünyada her türlü alanda sık şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Firmanın veya tanıtıma ihtiyaç duyulan şeyleri insanlara daha kolay ve rahat şekilde aktarabilmek için bu tür yola başvurulmaktadır. Böylelikle daha çok kitleye ulaşmak ve tanıtım yapmak mümkün olacaktır. Her çeşit mecrada sık şekilde kullanılan bu sistem maliyet açısından da yüksek maliyetlere ulaşmamaktadır. Ticarette ne kadar çok büyük kesime tanıtım yaparsanız sizin faydanıza olacak ve firma o kadar çok dillerde dolanacaktır.

Katalog İçerisinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Katalog içerisinde tanıtılan şeyin öncelikle ne gibi şeylere uygun olduğu ne gibi durumlarda kullanıldığı ve bunun tanıtımı sade ve anlaşılır şekilde yazılmalıdır. Tanıtım yapılan ne ise onla ilgili görseller ve görselle ilgili adımlı anlatımlar yapılmalıdır. İletişim ve adres konusunda yeterli detaylı bilgiler verilmeli ve gerekirse katalog üzerine konum olarak belirtilmelidir. Katalogda kesinlikle olması gereken şeylerden biri görselle anlatım şeklidir. Bu anlatım şekli kullanılan kataloglar daha çok ilgi çekmekte ve sık şekilde okuyucu kitlesi bulmaktadır.

Katalog Hazırlama

Katalog hazırlanırken öncelikle ön bir hazırlık ve yazı, görsel seçimleri uygun şekilde yapılmalıdır. Sayfalar da ne gibi konu ve tanıtımların olacağı kararlaştırılmalı ve uygun olan sayfa yerleri belirlenmeli. Daha sonra yazı içeriği ile ilgili düşünceler ve anlatım tarzı, çeşitleri belirlenmeli okuyucuya daha iyi şekilde nasıl aktarılır onu hesabı yapılarak katalog hazırlanmalıdır. Özensiz ve düzensiz şekilde hazırlanan kataloglar okuyucu tarafından sıkıcı olacak ve ilgi çekmeyecektir. Bu konular dikkate alınarak bir tanıtım yapılması ve bilgi ve konu olan şeyin tanıtımına odaklı olması yararlı olacaktır.

Katalog Kapağı Nasıl Olmalı?

İyi bir giriş için gerekli olan şeyler öncelikle görsel şölenli bir giriştir. Katalog tanıtımlarında kapağa bakıp göze çarpması ve okuma isteği doğmasına sebep olmaktadır. Sade şekilde görselsiz hazırlanan kataloglarda çekicilik az olduğu için okuma ve bakma isteği de olmamaktadır. Giriş ve kapak kısmında bulunan ilgi çekici resimler olmazsa olmaz bir hal almıştır. Hazırlanırken mutlaka bu vurgulayıcı ve dikkat çekici şeylere dikkat edilmesi gerekmektedir. Büyük punto ile kapağın üzerine dikkat çekici şekilde başlık atılması da olması gereken şeylerden birisidir. Bu maddelere göre hazırlanan katalog yoğun ilgi görecektir.

Ticari Katalog

Herhangi bir pazar ürününün tanıtımının ve firmanın detaylı şekilde anlatılmasını oluşturan katalog şeklidir. Tanıtımı daha fazla kişiye ve net şekilde anlaşılır bir dille anlatılır ve görselle de bu anlatıma destek verilir. Daha çok bulunduğu ortam ise ofiste okuyucu ile buluşturulmasıdır. Çeşitli yollar ile de dış kesimde bulunan okuyuculara ulaşabilir. Her kesimden firma ve ticaret yapan işletmeler büyük sıklıkla katalog tanıtımı yapmaya özen göstermektedir. Anlaşılır ve daha sade bir dil ile insanlara erişim sağlaması oldukça yararlı ve kolay olmaktadır.

E Katalog Nedir?

Hazırlanıp gerekli görseller ve yazılar bitirildikten sonra internet üzerinde yayınlanan kataloglara e katalog adı verilmektedir. Ve şimdiki dönemde oldukça sık şekilde kullanılmaktadır. İnternet kullanımı oldukça arttığı için insanların dikkatini bu tür şeyler daha fazla çekmeye başlamıştır. Normal katalog kullanımından daha çok talep görmektedir. Her türlü ulaşıma daha yakın olan e katalog şekli bütün firmalar tarafından sık şekilde kullanılmaktadır. Modern çağda bu tür tanıtım ve işlemler sık şekilde yapılmaya başlanmıştır. Siz de bu tür paylaşımlar için adı duyulan Ajans360 firmasında deneyimli şekilde yardım alabilirsiniz.

Online Katalog

Bu tür kataloglar bütün bilgi ve görsellere elektronik şekilde ulaşım sağlama yöntemidir. İstediğiniz ve taradığınız şeye daha kolay yolla ulaşım sağlanmasını desteklemektedir. İşin veya bakılacak şeyin daha kısa sürmesi istenen durumlarda sık ve kolaylıkla kullanılmaktadır. Bu katalog türünde çevre koruması oldukça önemsenmektedir yapılan kağıt harcamalarını azaltmak ve ağaç kesimini korumak için de ayrı bir alternatif sunmaktadır. Akıllı cihaz bulunan her ortamda erişime hazır ve açık şekilde hizmet vermektedir. Modern ve yeniçağda bu gibi katalog çeşidi sık kullanılmaktadır.

Elektronik Katalog Faydası

Bu tür katalog kullanımında maliyet neredeyse yarısından fazla aşağı çekilmektedir. Herhangi bir baskı işlemi yapmadan web üzerinde gerekli tanıtımı yapmak oldukça tasarruflu ve ekonomiktir. Büyük kitap versiyonu gibi basım yapıldığında maliyet ister istemez biraz yüksek çıkmaktadır. Ama yapılan bu işlemde hem çevre korunmakta hem de firmanın cebinden çıkan miktar azalmaktadır. Modern çağda kullanılması uygun olan bu elektronik web tabanlı katalog oldukça yaygın bir hale gelmektedir. Sık şekilde kullanılmasının onlarca faydalı yararlı sebepleri bulunmaktadır.

E Katalog Sorunları

Bu tür kataloglara akıllı cihazlar yardımı ile erişim sağlandığı için yaşı ilerlemiş birçok kişi tarafından da erişim sorunu yaşanmaktadır. Sadece akıllı telefon kullanan kitleye hitap etmesi gibi bir sıkıntısı olmaktadır. Bu da yaşı ilerlemiş bireylerin firma ve herhangi bir ürünle ilgili bilgiyi alamaması ve ulaşamaması sorununu doğurmaktadır.