Strateji Araştırma - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Strateji Araştırma

Reklam, tıpkı bir insanın hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu temel gereksinimler gibi bir şirketin de hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu bir birimdir. Günümüz teknolojisi ile inanılmaz büyüklüğe ulaşan reklam sektörü hemen her yeri kendisine kullanım alanı olarak belirlemiştir. İnsanın baktığı, duyduğu, dokunduğu her alan bir şirketin vizyonu, misyonu ya da mesajı için kullanılacak alan haline gelmiştir. Mobil dünyanın gerçek dünyadan daha fazla zaman harcanan bir yer olduğu ve sanal dünyanın uçsuz bucaksız genişliği düşünüldüğünde internet ortamı reklam sektörünün çok önemli bir payı haline gelmiştir. Haliyle böylesine hayati bir konu birçok iş alanı doğurmuş, çalışan uzmanlar için daha fazla mesai demek olmuştur.

Strateji, amaca ulaşmak için kullanılan yöntem ve yolların tamamına denir. Reklam, en kaba tabiriyle şirketin düşüncesini, ürünlerini, amacını ya da sadece varlığını kitleye duyurmak anlamı taşır. Reklam konusunda belirlenen yol ve yöntemler de reklam stratejisi anlamını alır. Şüphesiz reklamın amacına ulaşabilmesi için doğru ve etkili bir strateji belirlenmesi şarttır. Bu doğrultuda uzman kişilerden yardım alınması ve bilgisi, birikimi, referanslarıyla işinizi riske atmayacak profesyonel bir şirket olması elzemdir. Marka geliştirme reklam ve stratejinin ortaklığı ile olur...

Strateji Araştırma

Reklam, tıpkı bir insanın hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu temel gereksinimler gibi bir şirketin de hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu bir birimdir. Günümüz teknolojisi ile inanılmaz büyüklüğe ulaşan reklam sektörü hemen her yeri kendisine kullanım alanı olarak belirlemiştir. İnsanın baktığı, duyduğu, dokunduğu her alan bir şirketin vizyonu, misyonu ya da mesajı için kullanılacak alan haline gelmiştir.

Mobil dünyanın gerçek dünyadan daha fazla zaman harcanan bir yer olduğu ve sanal dünyanın uçsuz bucaksız genişliği düşünüldüğünde internet ortamı reklam sektörünün çok önemli bir payı haline gelmiştir. Haliyle böylesine hayati bir konu birçok iş alanı doğurmuş, çalışan uzmanlar için daha fazla mesai demek olmuştur. Reklam ile ulaşılmak istenen kitleye doğru bir şekilde ulaşılırsa güçlü bir marka haline gelebilir. Bu noktada marka araştırma oldukça önemli yer tutar.

Reklam ve Strateji araştırma

Strateji araştırma, amaca ulaşmak için kullanılan yöntem ve yolların tamamına denir. Reklam, en kaba tabiriyle şirketin düşüncesini, ürünlerini, amacını ya da sadece varlığını kitleye duyurmak anlamı taşır. Reklam konusunda belirlenen yol ve yöntemler de reklam stratejisi anlamını alır. Şüphesiz reklamın amacına ulaşabilmesi için doğru ve etkili bir strateji belirlenmesi şarttır. Bu doğrultuda uzman kişilerden yardım alınması ve bilgisi, birikimi, referanslarıyla işinizi riske atmayacak profesyonel bir şirket olması elzemdir. Marka geliştirme reklam ve stratejinin ortaklığı ile olur.

Güçlü Bir Marka Olmak İçin Ne Gerekir?

Strateji araştırma; güçlü bir marka olmak için, doğru ve etkili reklam stratejisi gerekir. Bu strateji için, firmayı diğer firmalardan ayıran en temel özellik (çalışanına karşı gösterdiği tutum ve çalışan tercihindeki hassasiyet, çevre ve doğaya karşı gösterdiği duyarlılık, ürünlerinde kullandığı hammadde, inandığı değerler açısından samimiyetini gösteren kanıtlar, ürünün zorunluluk olarak kullanıldığı alanlar ve bunun gibi daha birçok konu dahil özellikler) doğru ve etkili bir reklam yöntemiyle birleşmelidir. Reklam ile ulaşılmak istenen kitleye doğru bir şekilde ulaşılırsa güçlü bir marka haline gelebilir. Bu noktada marka araştırma oldukça önemli yer tutar.

strateji araştırma

Yaratıcılık Neden Önemli?

Reklamın etkileyici, akılda kalıcı, insanın içine işleyebilmesi için yaratıcılık çok önemlidir. İstenen hedef kitle belirlendikten sonra gerekli araştırmalar yapılarak yaratıcı düşünce koşullandırılır. Firmanın farkı ile reklamın farkı arasında fark vardır. Firma diğer firmalardan farklı ancak reklam diğer reklamlardan farklı değilse sonuç başarılı olmayacaktır. Ya da bu durumun tam tersi de kısa süreli bir başarı sağladıktan sonra tüketicinin aklında itibar kaybına neden olur. Önemli olan firmayı farklı kılan özellik ile reklamı farklı kılan özellik arasında bağ kurabilmektir. Yaratıcılık önemlidir, çünkü firmanın farkını kitleye ulaştırmak için reklamın dikkat çekmesi gerekir. Reklam stratejisi için bunları birbirine bağlı düşünmek gerekir.

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Strateji araştırma; Reklam stratejisinde hedef kitlenin belirlenmesi gerekir. Bu kitle olabildiğince geniş tutulabileceği gibi, firmanın özelliğine göre dar bir alanı da kapsayabilir. Önemli olan bu kitleyi doğru belirlemek, doğru tanımaktır. Hedef kitle belirlenirken neden bu kitle belirlendiği konusunda çok net ve doğru yanıtlar bulunması gerekir.

Ürünlerin hangi ihtiyaca yönelik olduğu, hangi alanlarda zorunlu kullanım gerektirdiği ve bu zorunlu kullanım gerektiren durumlar hangi kitle içinde yoğun yaşanmakta gibi birçok soruya yanıt aranmalıdır. Ürün en çok nerede, nasıl ve ne zaman faydalıdır sorusu hedef kitlenin belirlenmesinde çok faydalıdır.

Strateji Araştırma Önemi

Markanın büyümesini sağlayacak olan reklam stratejisi için araştırma çok büyük öneme sahiptir. Hedef kitleyi doğru tanımak için araştırma sonuçlarından elde edilecek bilgiler reklam stratejisi için karanlıkta ışık olacaktır. Bu strateji araştırma sonuçları salt ve gerçek bilgilere dayandığı için tahmin ile çıkılan yoldan daha başarılı sonuç doğuracaktır. Marka araştırma ile büyür.

Strateji Araştırma Modanın Önemi

Moda ilk duyulduğunda tekstil sektörünü akıllara getirse de, dönem içinde yaygınlaşmış her şey olabilir. Bir düşünce de moda olabildiği gibi, bir bakış, bir duruş, bir aksesuar ya da eşya, bir cümle de moda olabilir. Hatta eski moda bir ürün retro bir hal alabilir. Reklam stratejisi ve marka geliştirme açısından modayı yakından takip etmek ya da yeni moda yaratabilecek düzeyde özgün bir proje ile ortaya çıkmak son derece önemlidir.

Vizyon ve Misyon Konusunda Tutarlılık

Şirketinizi kurduğunuz ilk andan itibaren, şirketinizi kurma amacınız ile şirketinizi gelecekte gördüğünüz yer arasında, vizyon ve misyon konusunda tutarlı olmanız gerekir. Bu tutarlılık sizi diğer şirketlerden farklı kılar iken samimiyetiniz ile düşüncelerinize yakın olan ya da destekleyen daimi müşterilerinizin de olmasını sağlayacaktır. Reklam stratejisi belirlenirken de vizyon ve misyon konusunda gizli ya da açık mesajlar verilmesi gerekir. Eğer bu konularda aykırı bir düşünceye sahipseniz bunu belirtecek örneğin ironi içerikli mesajlar olması gerekir.

Dönem ve Dönemin Şartları Unutulmamalı

Dönem ve dönemin şartları reklam stratejisi belirlemek mutlaka dikkate alınmalıdır. Örneğin, günümüzde yaygın olarak kullanılan sosyal medya uzun yazı ve videoların tüketilmesini zorlaştırmıştır. Her şey çok daha kısa, net ve çarpıcı olması gerekir. Yaratıcılık bu noktada kısa zaman içerisinde kendini göstermesi açısından koşullandırılması gerekir.

Reklam Sadece Reklam Olmamalı

Reklam, sadece varlığını bildirmeyi amaç edinmiş olabilir. Ancak bu amacın bir nedeni olması gerekir. Ürünlerin yapısı ya da şirketin sahiplendiği düşünceler reklamın yapılmasının asıl nedeni imiş gibi gösterilirken, reklam tanıtma ve duyurma amacını gerçekleştirmiş olmaktadır. Gerçi, günümüzde reklam tüketicisi açısından bu konu oldukça duyarsız hale gelmiştir. Artık reklamın yapılma amacı ilgi çekmiyor, yalnızca reklam olduğu için yapıldığı düşünülüyor. İşte bunu kırmak da reklam stratejisi içinde yer almalı. Örneğin, reklamın verildiği yer reklam ile bir anlam bütünlüğü içerisindedir.

Bu nedenle şirket hakkında hiçbir bilgi vermiyor gibi görünen basit bir logo çıkartması kullanıldığı yer ile bütünleştiğinde bir mesaj verir hale gelebilir. Çıkartma bir otobüs içerisinde ya da tuvalette ya da akla hiç gelmeyen bir noktada görüldüğü takdirde kullanım alanı ile özdeşleştirilecek ve dikkat çekici bir hal alarak belki de şirket hakkında tüketici tarafından merak edilip araştırma yapılması sağlanmış olacaktır. Sadece logo ile bile ilgi çekmiş olunacak. Marka geliştirme için reklamların kullanım alanı da önemlidir. Çünkü çıkartma ile yapılan reklam da bu gerekmektedir. Ancak bir televizyon reklamı için aynı yol izlenmesi başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Çünkü reklam alanı olarak televizyon, çok kısa süre içerisinde farklı bir iz yaratabilen reklamlara açtır.

Duygusal Bağ

Reklam stratejisi içerisinde marka araştırma mantık ve somut donelerin kullanıldığı alandır. Soyut kavramların kullanıldığı bir diğer alan ise duygusal bağdır. Ürün ve müşteri arasında duygusal bağ kurulabilmesi için hedef kitlede yaygın olan görüşler dikkate alınmalıdır. Hedef kitle ile şirket arasında düşünce bazında ortaklık sağlanmalı, ürünler müşteri için sıradan olmaktan çıkarılmalıdır.