Sosyal Medya da Marka - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Sosyal Medya da Marka

MARKA NEDEN BAŞARISIZ OLUR

Marka Sosyal medya platformuna katılma tartışmaları geride kalmış durumda çünkü artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Markalar Sosyal medya etkili Kullanabilmesi ve varlıklarını koruyabilmeleri için Hala Birtakım kaygılar sürüyor.

Markanızı Sosyal medya aracılığı ile büyütmeniz ve Hedef kitlenize, Sesinizi duyurmanız ve marka kimliğinizi koruyup elinizde tutabilirsiniz. Sosyal medya üzerinde başarılı reklam ve pazarlama ile alakalı Örnekler gördüğümüzde bir o kadar da başarısız örnekler de bizler için önemli bir hale geliyor

Başarısız olmanın 4 nedeni

  • Yanlış platformlarda aktif olmak

Sosyal medya çok büyük bir platform, iletişiminizi hedef kitleniz ile güçlendirip değer katabileceğiniz birkaç platform var. Ama yapılan en büyük hatalardan bir tanesi markaların hepsinde aktif olma hissine kapılıp efor sarf ederek zaman harcamasıdır. Bu yüzden kendi markanızın hangi platforma ait olduğunu belirleyerek emin adımlar atmaya hazır olursunuz. Bu sayede enerjinizi etkileşimi yüksek bir kitle ile oluşturmaya ücretli tanıtım seçenekleriyle hakim olmanızı sağlayabilirsiniz.

Konunun biraz içerisine bakarsak, Bir Danışmanlık ya da koçluk Şirketi Facebook ya da Instagram üzerinde başarı sağlayabilirken, Bu şirketlerin Pinterest üzerinde paylaşım yapmasına değmeyecektir. Bir başka şekilde E-ticaret ya da Aksesuar ürünleri Pinterest üzerinde başarılı olma olasılığı daha yüksek olabilir.  Size uygun en uygun platformu bulmak için kısa bir araştırma sonrasında etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.

  • Unutması kolay bir kullanıcı deneyimi

Sosyal medyada takip eden ve sadık bir kitle oluşturmanın tek amacı, tek yolu sosyal medya dışında trafik oluşturmanız gerekli. Tabi ki bu marka ya da özel kampanya sayfanız olabilir. Trafik yaratırken kullanıcıyı memnun edecek isteklerine göre keyifli bir deneyim sunmanız gerekir.

Kullanıcı Web sitenize gider ve aklındaki şeyi bulamazsa veya geç bağlanma gibi sorunlar yaşadığında sayfanızdan ayrılır. Başka marka tercih etmelerine neden olursunuz. Daha Önceki İnternet sitenizin hızını arttırabilirsiniz?  Bloğumuzda bunun öneminden bahsetmiştik. Müşterinize kötü bir deneyim yaşattığınız için muhtemelen markanızla bağlantılarını keserler. Daha da kötüsü tek bir sosyal takipçiyi kaybetmiş olmayacaksınız. Kaybettiğiniz sosyal takipçileri kalıcı müşteriye dönüştürmek için başka bir sansınız olmayacak. Bu platformlarda rekabet çok keskindir. En ufak bir sorunda sosyal takipçiniz başka bir markaya gidecektir. Bu yüzden siz olsaydınız da aynı şeyi yapardınız bu yüzden keyifli, mutlu bir kullanıcı deneyimi sağlayın ya da kaybettiğiniz sosyal takipçinizi bunları iyi yapan bir rakibinize hediye ederek kaptırmaya kabul edin.

Influencer pazarlama

Farkına vardığınızda en etkili yöntemlerden biri olduğunu anlayabilirsiniz. Çoğu marka bunu görmezden geliyor aslında Doğru bir ürünü  ya da hizmeti Influencer(etkileyici) ile eşleştirdiğinizde ya da eşleşen bir etki yaratıcısı ile eşleştirdiğinizde hedefli, bir kitleye ulaştırabilirsiniz. Marka bilincini arttırmanın en etkili yöntemlerinden biri olarak bahsediliyor. Yalnız sonuçları görebilmeniz için doğru kampanyaları tercih etmeniz gerekiyor.

  • Mevcut verileri incelememek

Sosyal medya öyle bir platform ki elinizin altında uçsuz bir veri var ama gördüğümüz kadarıyla çoğu işletme sahibi  yapılan detaylı analizlerin sonucuna göre aksiyon alarak haraket etmek söz konusu olunca  üşengeçlik ediliyor. Facebook Page Insights, Twitter Analytics, Instagram Insights ve Pinterest Analytics Mevcut ücretsiz verilerden bazıları.

Aslında hangi sosyal medya ağlarında aktif olduğunuza bakılmaksızın kullanıcı verilerini görüntülemek ve analiz etmek için onlarca yol var. Yeter ki siz bilmek isteyin. Veri inceleme ve Analiz etmeyi ciddiye aldığınızda haftanın belirli günlerini ayırmanız gerekebilir. Bu nelerin çalıştığını öğrenmenin ve bu çabaları ölçeklendirmenin yanı sıra düşük performans stratejilerini kestirmenin en hızlı yoludur. Sosyal medya Yap ve Unut şeklinde bir sistemi  değildir. Sürekli olarak hedef kitlenizi takip edip analizler yaparak incelemeniz gereklidir. Sadece bırakın onlar sizlere ne istediklerini söylesinler siz de onlara istediklerini verin.

  • Sosyal davranışlarını yanlış anlamak

Sosyal medya da hedef kitlenizin nasıl davrandığını anlamanız önemlidir. İçeriğinizi ve ya çalışmanızı hedef kitlenizden aldığınız etkileşimler sonucu test edip aldığı beğenileri demografik (Yaş,cinsiyet v.b) olarak değerlendirmelisiniz.

50 Yaşın üzerinde bir hedef kitleniz varsa ya da hedeflerseniz onlara oldukça basit açılış sayfalarına yönlendirmek için kısa ve tatlı bir Harakete geçirici mesaj yeterlidir. Farklı insanların olduğu gibi burada da tamamen farklı davrandığını unutmayın. Marka için hedef kitleniz ile ilgili davranışları öğrenmek için zaman ayırın, bu davranışları göz önünde bulundurarak içerik oluşturun ve bu içeriğin kimler tarafından ilgi, rağbet gördüğünün farkında olarak çalışmalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Ajans360
08 Ekim 2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir