İçerik – SEO Pazarlaması

Sosyal medya, gelişen teknolojinin de etkisi ile günümüzde kullanıcının en çok vakit geçirdiği mecralardan birisi olmuştur. Hal böyle olunca firma sahipleri de kendilerine bu platformlarda yer edinmişlerdir. Markalarının tanıtımını yapmak için web siteleri ve sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanmaya başlamışlardır. Tanıtımları, sponsorlu reklamlar aracılığı ile yapabildikleri gibi tek seferlik bir yatırım ile de yapılabilmektedir. Bunun en iyi yöntemi ise seo yani arama motoru optimizasyonudur.

Seo, web siteleriniz ve sosyal medya hesaplarınızdaki içeriklerinizi Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarına tanıtmak olarak açıklanabilir. Web sitenizde bulunan tanıtım yazısını kullanıcıların arama yaptıkları kelimelere göre oluşturmak da diyebiliriz. Alaçatı'da bulunan otelinize bir tanıtım yazısı hazırlamak istediğinizi düşünelim. Hedef kitle olarak Google üzerinden "Alaçatı oteller" gibi arama yapan kullanıcıları seçelim. İçeriğinizde veya tanıtım yazınızda, kullanıcıların yaptıkları aramalara yani anahtar kelimelere yer verirseniz bir seo çalışması yapmış olursunuz...

İçerik-Seo Pazarlaması

Sosyal medya, gelişen teknolojinin de etkisi ile günümüzde kullanıcının en çok vakit geçirdiği mecralardan birisi olmuştur. Hal böyle olunca firma sahipleri de kendilerine bu platformlarda yer edinmişlerdir. Markalarının tanıtımını yapmak için web siteleri ve sosyal medya platformlarını aktif olarak kullanmaya başlamışlardır. Tanıtımları, sponsorlu reklamlar aracılığı ile yapabildikleri gibi tek seferlik bir yatırım ile de yapılabilmektedir.

Seo pazarlaması; bunun en iyi yöntemi ise SEO yani arama motoru optimizasyonudur. Hedef kitle olarak Google üzerinden “Alaçatı oteller” gibi arama yapan kullanıcıları seçelim. İçeriğinizde veya tanıtım yazınızda, kullanıcıların yaptıkları aramalara yani anahtar kelimelere yer verirseniz bir seo çalışması yapmış olursunuz. Ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için yapılacak doğru bir içerik pazarlama stratejisi ile web sitenizi ilk defa ziyaret eden kişileri, eski müşterilerinizi veya sizi tanıyan ama sizden alışveriş yapmamış insanları müşteriniz haline getirebilirsiniz.

Seo Nedir?

Seo pazarlaması, web siteleriniz ve sosyal medya hesaplarınızdaki içeriklerinizi Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarına tanıtmak olarak açıklanabilir. Web sitenizde bulunan tanıtım yazısını kullanıcıların arama yaptıkları kelimelere göre oluşturmak da diyebiliriz. Alaçatı’da bulunan otelinize bir tanıtım yazısı hazırlamak istediğinizi düşünelim. Hedef kitle olarak Google üzerinden “Alaçatı oteller” gibi arama yapan kullanıcıları seçelim. İçeriğinizde veya tanıtım yazınızda, kullanıcıların yaptıkları aramalara yani anahtar kelimelere yer verirseniz bir seo çalışması yapmış olursunuz.

Anahtar Kelime Nedir?

Seo pazarlaması için ayrıca oluşturulan içeriklerde konu ile alakalı olan anahtar kelimeleri kullanma da oldukça etkili bir yöntemdir. Buna semantik yazım tekniği denir ve arama motorları bu tür içerikleri değerli içerik olarak görür. Bu şekilde sıradan bir seo yapılmış içerik yerine arama sonuçlarında ilk sıraya bu tür içerikleri yerleştirir. Örnek vermek gerekirse, yine Antalya’daki oteliniz için bir içerik hazırlamak istediğinizi varsayalım. Burada anahtar kelime olarak “Alaçatı oteller” ile birlikte “otel fiyatları” ve “tatil için otel fiyatları” gibi alakalı anahtar kelimeleri kullanmak iyi bir seo çalışması olacaktır.

seo pazarlaması

Seo Nasıl Yapılmalıdır?

Tabi sadece bunlarla kısıtlı olmadığını bilmek gerek. Çünkü seo, çok teknik ve detaylı bir konudur. Uzmanlaşmak zaman ister. İşlerinizin yoğunluğundan öğrenmek için vakit ayırmaktansa, seo danışmanlığı veren bir seo ajansı ile çalışmak daha doğru olacaktır. Öğrenmek için vakit ayırmaktansa, sizin için ihtiyaç duyabileceğiniz içerik pazarlama stratejisi sunan bir ajansla çalışmak vakitten tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Bu şekilde bütün enerjinizi ve vaktinizi kendi işinizi ilerletmek için kullanabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için yapılacak doğru bir içerik pazarlama stratejisi ile web sitenizi ilk defa ziyaret eden kişileri, eski müşterilerinizi veya sizi tanıyan ama sizden alışveriş yapmamış insanları müşteriniz haline getirebilirsiniz. İçerik pazarlaması, günümüzde markaların en çok tercih ettiği pazarlama yöntemlerinden birisi haline gelmiştir. Çünkü maliyet bakımından geleneksel yöntemlere göre daha uygundur, bir seferlik yatırım ister ve ömür boyu kullanım sunar. Ajans360 olarak marka bilinirliğinizi artırabilir, aylık ve yıllık hedeflerinize ulaştırabiliriz.

Seo Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her işte olduğu gibi bu konuda da pek çok firma hizmet vermektedir. Ama seo danışmanlığı uzmanlık ve deneyim isteyen bir alandır. Çünkü arama motorları her gün kendilerini güncelleyip, devamlı algoritma değişikliğine gitmektedirler. Onları yakında takip edip, bu güncellemelere göre stratejilerini değiştiren seo ajansı ile çalışmak, yatırımlarınızın karşılığını sonuna kadar almanızı sağlayacaktır. Bu yüzden seo pazarlaması için bir ajans ile anlaşmadan önce sizlere sundukları hizmetleri ve daha önceki deneyimlerini değerlendirmek etkili bir yatırım yapmanızı sağlayacaktır.

Seo pazarlamasında içerikler ile hedeflediğiniz kitleye ulaşmanızı sağlayacak bir strateji geliştirmesi, ajansların en büyük faydalarından birisidir. İçerik pazarlama stratejisi büyük markaların en çok verim aldığı yöntemlerin başında gelir. Siz de markanızı bir adım ileriye taşımak için seo danışmanlığı veren bir ajans ile çalışabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ajansınıza yapmakta olduğunuz işi bütün ayrıntıları ile açıklamak, hedef kitlenizi net olarak belirtmek ve onlardan ne türlü beklentiniz olduğunu söylemektir. Marka bilinirliğinizi mi artırmak istiyorsunuz, yoksa satışlarınızı artırmak mı? Bunları net bir şekilde belirtmek, ajansınızdan verim almanızı sağlayacaktır.

İyi Bir Seo Çalışması İçin Nelere Yapılmalıdır?

Son olarak verimli bir yatırım yapabilmeniz için değinmemiz gereken birkaç nokta daha var. Ajansınıza, müşterilerinize vaat ettiğiniz şeylerden bahsedin. Uygun fiyatlı tatil hizmeti mi veriyorsunuz, hiçbir yerde yaşayamayacakları deneyim mi? Sadece turizm değil, diğer sektörlerde de aynı şeyler geçerlidir. Müşterilerinize sunduğunuz hizmetleri, ayrıcalıkları ve kampanyaları net bir şekilde belirlemeniz, oluşturulacak olan içerik pazarlamasından (seo pazarlaması) en iyi şekilde verim almanızı sağlar. Ayrıca içerik pazarlamasının temelinde de bu mantığın yattığını belirtmeliyiz. Yani o içeriklerin oluşturulma amacı bir nevi ürün veya hizmetlerinizi müşterilerinize dolaylı olarak, bilgi verici içeriklerle tanıtmaktır.