Detayı Gör
Ömer Dragan 22 Mart 2019

ÖRNEK BİR BENCHMARKİNG UYGULAMASI

Yaptığımız benchmarking, alışveriş merkezleri üzerine bir “sosyal medya” benchmarking uygulamasıydı. Neler yaptık? Ele aldığımız Highway Outlet alışveriş merkezinin konumuna bağlı olarak çevredeki diğer tüm alışveriş merkezlerinin sosyal medya hesaplarına erişip incelemeye aldık.

Detayı Gör
Melih Örnekbaş 16 Mart 2019

Benchmarking Türkçedeki karşılığı ile ‘’kıyaslama’’ anlamı taşımaktadır. Peki bu nasıl bir kıyaslama? Bir işletmenin rekabet gücünü yükseltmek başarılı performansa sahip başka işletmelerin, iş yapma tekniklerini incelemesi, kendi teknikleri ile kıyaslaması ve bu kıyaslamadan elde ettiği bilgileri kendi işletmesinde uygulaması. Kıyaslama yapacağınız şirketin, mevcut şirkete en yakın özelliklerde olması ölçünüz olmalı bu durum size kolaylık ve fırsat sağlar. Aslında bu kıyaslama karşılıklıdır, iki şirkette (daha fazlada olabilir) işlem ve çalışma yöntemlerini önceden planlar, böylece karşılıklı bir fayda görme, temelinde çıkara dayalı bir şekilde iki tarafın da zayıf noktalarını güçlendirebileceği bir sürece girilmiş olur.

Detayı Gör
Furkan Özyurt 28 Şubat 2019

2011 Yılında hizmete açılan Avrupa’nın en büyük otoyol alışveriş merkezi Highway Outlet için 2019 14 Şubat sevgililer gününe özel bir imaj videosu hazırlandı. Sevgililer gününde yalnızca kadın erkek ilişkilerine değil değerli olan tüm sevgilere dikkat çekilmesi hedeflendi.

Detayı Gör
Melih Örnekbaş 2 Şubat 2019

Satış yapmak yeterli değildir; harika ürün ve hizmetler aracılığıyla müşterilerimiz için paylaşılabilir deneyimler yaratıyor olmamız gerekmektedir. 

Mevcut müşterilere potansiyel müşterilerden tamamen farklı bir havuzdalar gibi davranılır. Yeni müşteri adayları için kırk takla atarız ama mevcut müşterileri kendi başlarının çaresine bakmaya bırakırız. Kullandığınız markaların bir çoğu yeni müşterilere özel teklifler sunduğunu ve büyük indirimden ya da ücretsiz tabletler veya yeni müşterilere teklif edilen diğer özel muamelelerden yararlanamadığınızı kim bilir kaç kez görmüşsünüzdür. 

Detayı Gör
Melih Örnekbaş 31 Ekim 2018

Tüketici

Tüketici kim? Müşteri, okur, izleyici, abone diye adlandırdığımız insanlar. Peki satın alanlar mı kullanıcı, tüketenler mi? Satın alan, kullanan, tüketen insanları anlamak, özellikle satın alma motivasyonlarını çözmek ve anlamak üzerine bir bilgi birikimine sahip olduğunuzdan da eminim.
Ama insanlığın çağı değiştirdiği, bu değişimle gelen yeniliği anlama ve yönetme çabasıyla bilimin müthiş bir hızla değiştiği bir zaman aralığında, bildiklerimizin olan biteni anlamaya yetmediği duygusuna kapılıyoruz çokça. Her gün yaşadığım bir paradoks gibi, acaba ürettiklerimiz işe yaradı mı?