İnfografik Nedir - İnfografik Nasıl Yapılır - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

İnfografik Nedir, İnfografik Nasıl Yapılır ?

Müşterilerinize bildireceğiniz karmaşık bir bilgi yığını mı var? Ve siz, nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O halde sizin için biçilmiş kaptan! Peki ama infografik nedir? gelin açıklayalım:

İnfografik, özellikle karmaşık bilgi kitlelerinin alıcıya daha basit ve çoğunlukla görsel dilde anlatımını destekleyen bir dosya türü olarak karşımıza çıkar. Bu tarz grafiklerde çok sayıda veri, aynı anda fakat alıcıyı yormayacak şekilde aktarılabilir. Ayrıca bu grafiklerin içeriği; genellikle haritalardan, işaretlerden, diyagramlardan, videolardan, teknik yazarlık becerilerinden ya da çeşitli grafiklerden oluşur. Bu anlamda alıcı için her ne kadar kolay okunabilir olsalar da yaratıcı için tasarım oluşturma noktasında daha fazla meziyet gerekir.

İnfografik Nedir

İnfografik Türleri Nelerdir?

İnfografik türleri kullanım alanları dahilinde şekillenirler. Ki bu da firma ve markalar için grafik kullanımını tetikleyen ana unsuru doğurur. Peki ama bu ne anlama gelir? Başka bir deyişle, infografik türleri nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu türleri destekleyen yegane unsur; aktarılması istenen bilginin türü ve tipi ile doğru orantılıdır. Bu pencereden bakıldığında en sık kullanılan 4 türünü şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bilgilendirici infografikler; açıklayıcı ana ve alt başlıklar dahilinde kitleye yeni bilgi verme amacı güderler.
 • İstatistiksel infografikler; özellikle tartışma odağı oluşturabilecek konularda kanıt sunma amacı ile kullanılırlar ve bir anlamda matematiksel / bilimsel nitelik taşırlar.
 • Hiyerarşik İnfografikler; geniş çağlı bir bilginin ya da verinin daha minimal bir şekilde ilerletilerek aktarılması gerekiyorsa kullanılırlar. Genellikle piramitler üzerinden aktarım söz konusudur.
 • Karşılaştırmalı infografikler; ürün ya da hizmet karşılaştırmalarını kullanıcıya sunarak, doğrudan alışverişe yönelik hizmet verme amacı güderler. Veya kitleyi, zıt ve benzer yönler üzerinden aydınlatarak direkt reklam odağı oluştururlar.

İnfografik Avantajları Nelerdir?

İnfografik kullanımının avantajları ile ilgili söylenebilecek tüm olumlu etkiler, esasen nedir sorusunun altında gizli. Fakat gelin, daha pratik bir dille bu avantajları sıralayalım:

 • Bilgi ya da verilerin akılda kalıcı olmalarını sağlarlar. Bu anlamda marka veya firmalar için marka bilinirliliğini destekleyicidirler.
 • Karmaşık bilgi bütünlerinin, hedef kitleye daha hızlı bir şekilde iletilmelerine olanak tanırlar.
 • Özellikle müşteri kitlesi için yapılan grafikler her zaman daha bilgilendirici ve etkili olurlar.
 • Aynı anda sade ama eğlenceli bir aktarım sağlarlar ve bu sayede, kitleler üzerinde pozitif algı uyandırırlar.
İnfografik Nedir

İnfografik Nerelerde Kullanılır?

İnfografiklerin kullanım alanları tek bir yeri ya da mecrayı kapsamaz. Aksine gündelik hayatta bile sıklıkla rastlayabileceğiniz ve dahi rastladığınız türleri bulunur. Birkaç örneğe ne dersiniz? hemen açıklayalım:

Alışveriş merkezlerinde, toplu taşıma araçlarında, duraklarda, havalimanlarında, mağazalarda, sokak veya caddelerde, belki kendi mahallenizde ya da sıradan bir yolun üzerinde bile… Yine de daha net durumlar belirtebilmek adına, grafik kullanımına ne zaman ihtiyaç duyulur, aktaralım:

 • Hedef kitleye aktarılacak olan bilgiler fazla karmaşık ya da çok olduğunda
 • Arama motorlarında öne çıkma ihtiyacı duyulduğunda
 • Site trafiğinin artması yönünde yapılan çeşitli çalışmalarda
 • Viral pazarlama taktiklerinin kullanılacağı yaratıcı reklamlarda

İnfografik Nasıl Yapılır?

İnfografik oluşturmak için kullanılan özel uygulamalar ve bazı belli başlı araçlar vardır. Bunların yanı sıra özellikle son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan bazı internet siteleri de kullanıma açıktır. Bu programların hangileri olduğunu öğrenmek ve hangi programla yapılır sorusuna net bir cevap almak için alt başlıkları takip edebilirsiniz.

Öte yandan asıl konumuza geçecek olursak; gelin, infografik nasıl yapılır, adım adım açıklayalım:

 1. İlk adımda taslak oluşturmalı ve şablon seçmelisiniz. Bu ilk ve en önemli aşamada ise seçtiğiniz programa bağlı olarak yeni bir şablon oluşturmanız beklenir. Bu şablon, hangi bilgileri hangi biçimde aktaracağınıza ve tüm bunları nasıl organize edeceğinize göre farklı opsiyonlarda olabilir.
 2. Şablon oluşturma aşaması aynı zamanda fikir yaratmak için de en ideal zamanlardan biridir. Öte yandan ikinci aşamada; ana ve alt başlıkları belirleyebilir, anahtar kelime oluşturabilir, yöntemlerle ilgili detayları ele alabilirsiniz.
 3. Neticede ortaya çıkan ürünün görsel anlamda bütünleştirilmesi ise doğrudan yaratıcılığınızla ilgilidir. Çünkü tüm bilgi ve verileri toparladıktan sonra, tüm bunları grafik içerisine yerleştirmek; daha önce de dediğimiz gibi teknik yazarlık ve görsel anlam becerileri gerektirir.

Bu detaylardan sonra bir nebze endişeye kapılmış olabilir, kendi bilgi ve verileriniz için en ideal infografiğin nasıl oluşturulacağı hususunda kararsız kalabilirsiniz. İyisi mi hem kaliteli hem de güvenilir bir hizmet için bizi arayın. Çünkü Ajans360 ekibi olarak bizler; sorularınıza üretken cevaplarla, sorunlarınıza ise yaratıcı çözümlerle destek veriyoruz!

İnfografik Nedir

İnfografik Hangi Programla Yapılır?

İnfografiği tasarlamak için kullanılan birtakım araç ve uygulamalar bulunur. Bu araçların kimileri ücretli, kimileri ise ücretsiz hizmet verir. Fakat tüm araçların kendilerine özel bir alt yapıya sahip olduklarını ve bazı türlerinin de ne yazık ki tam manasıyla karşılayamadıklarını bilmelisiniz. Öte yandan infografik tasarlamak adına kullanılabilecek bazı araçları şu şekilde listeleyebiliriz:

Ayrıca daha önce bahsettiğimiz ve son yıllarda tasarımların oluşturulmalarını destekleyen güncel internet sitelerinden bazıları ise şunlardır:

 • Canva.com.tr
 • Piktochart.com
 • Vengage.com
 • Creately.com
 • Easel.ly
 • İnfogr.am

Tüm sorularınız için internet sitemizde yer alan, iletişim bilgilerini kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz. Ajans360 ekibi olarak her an sizin için buradayız! Çünkü her iş, onu yapanın yüklediği anlamış taşır…

Ajans360
21 Şubat 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir