Viral Reklam Nedir ? - Viral Pazarlama Örnekleri - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Viral Reklam ve Viral Pazarlama

Viral reklamlar dijital dünyada öne çıkmak, çeşitli reklam yöntemleri ve stratejileriyle her geçen gün kolaylaşıyormuş gibi görünüyor. Fakat bu anlamda rekabet ve başarıyı yakalamak da gittikçe zorlaşıyor, öyle değil mi? Firma ya da markanız için en doğru seçimin; hangi mecrada, hangi koşul ve imkanlarla ilerlemesi gerektiğine karar veremiyor musunuz? Basitleştirildiği iddia edilen bunca seçenek içerisinde bile yeterli zamana ve koşullara sahip değil misiniz? Peki ya size, kısıtlı bir bütçe ve zamanla bile viral reklam ve viral pazarlama taktikleri sayesinde tek gecede başarıyı yakalayabileceğinizi söylesek? Evet, yanlış okumadınız: Tek gecede!

Bu yazı içerisinde; viral reklam nedir, viral reklam nasıl yapılır, viral pazarlama özellikleri, viral pazarlama örnekleri nelerdir ve viral pazarlama avantajları gibi tüm konulara ayrıca değinmiş olacağız.

Viral Reklam Nedir?

Viral reklam Nedir? Viral reklam, son yılların pazarlama dünyasında oldukça popüler hale gelen bir kavramdır. Geleneksel reklam stratejilerinden farklı olarak, viral reklamın amacı, içeriğin hızla ve organik olarak geniş bir kitleye yayılmasını sağlamaktır. Bu tür reklamlar genellikle eğlenceli, şaşırtıcı, duygusal veya düşündürücü içerikler üzerine kuruludur ve izleyicilerin dikkatini çekerek paylaşmalarını teşvik eder.

Viral reklamın temelinde, izleyicilerin içeriği kendi sosyal çevreleriyle paylaşma isteği yatar. Bu da reklamverenler için organik bir tanıtım fırsatı yaratır. Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte, viral reklamın etkisi daha da artmıştır. Bir video, fotoğraf veya metin parçası, doğru stratejiyle ve doğru zamanda paylaşıldığında, kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşabilir.

Viral reklamın başarısı, içeriğin izleyicilerde duygusal bir tepki uyandırması, onları güldürmesi, şaşırtması veya düşündürmesiyle doğrudan ilişkilidir. Ayrıca, içeriğin hedef kitlenin ilgi alanlarına ve beklentilerine uygun olması da önemlidir. Bununla birlikte, viral reklam stratejileri belirsiz bir faktöre, yaratıcılığa ve izleyicilerin davranışlarına dayandığından, her zaman garantili bir başarı getirmez.

Düşük maliyetlere rağmen kısa zaman içerisinde geri dönüş sağlayan ve pek de geleneksel bir yöntem değildir bu yüzden facebook ve instagram reklamlarına göre farklı sonuçlar verir. Hatta bu anlamda gerilla ve viral pazarlama olarak da ayrıca inceleyebiliriz. Çünkü viral reklamlar, gerilla reklamcılığını anımsatan ve köken olarak gerilla taktiğinden geldiği bilinen reklam türlerindendir. Ayrıca başka bir deyişle her iki grupta; reklamınızın online veya offline fark etmeksizin tüm mecralarda olabildiğince hızlı ve maliyetsiz yayılmasını sağlayacaktır. Peki bu ne anlama gelir?

Gerilla pazarlama teriminin çıkışı, esasen Gerilla savaşından gelmektedir. Bu terimi pazarlama ve reklam alanlarında birleştiren ise Jay Conrad Levinson’dur. Kendisi, 1984 yılında yazdığı bir kitapta; tıpkı Gerilla savaşında olduğu gibi düzensiz bir savaş esnasında silahlı sivillerin kullandığı taktikler ile birleştirmiştir. Kısaca; gerilla tipi pazarlama taktiklerinin, savaştaki pusular, sabotajlar ve baskınlar gibi sürpriz unsurlardan meydana gelebileceğini öne sürmüştür.

Fakat bu reklam biçimi zannedildiği kadar kolay değildir. Çünkü hem doğru hem de yerinde viral reklam örnekleri ortaya çıkarmak istiyorsanız; ciddi bir emek harcamalı ve yoğun bir hayal gücüne sahip olabilmelisiniz. Bu anlamda ilhamınızı pekiştirecek olan ise mantıklı analizleriniz olmalıdır. Çünkü buradaki amaç; tüketiciyi şaşırtmak, beklenmedik ve akılda kalıcı bir etki ile reklamınızı bizzat tüketicinin yapmasını sağlamaktır. Daha basit bir tabirle; hedef kitleniz reklamınızdan o kadar çok etkilenmeli ki sürekli olarak sizinle ilgili yeni bir şeyden bahsetmeli ve sosyal medyada bir fısıltı halinde bile olsa adınızı geçirmeli!

Viral Reklam Nasıl Yapılır?

Viral reklamın ne olduğu hakkında kafanızda az buçuk bir şeyler oluşmuştur. Ancak viral pazarlama nasıl yapılır, nasıl işler?

Viral bir reklam yaratırken; yalnızca merak uyandırmak ya da tepki çekmek yeterli değildir. Çünkü aynı esnada marka kimliğinizi ve tüketiciye verdiğiniz güven ile kurumsal imajınızı da koruyabilmeniz gerekmektedir. Dolayısıyla sırf dikkat çeksin diye alakasız bir kurguyla öne çıkmaya çalışmak; ilk etapta etkili görünecek fakat daha sonra marka ya da firmanızı eleştiriye sürükleyecektir. Özetle; sağlam bir içerik, doğru şekilde kurgulanmalı ve ilgili mecrada / mecralarda yayınlanmalıdır. Elbette geniş kitleler üzerinde büyük etkiler bırakabilirsiniz! Ancak marka algınızın olumlu anlamda desteklendiğinden de emin olmalısınız. Bu noktada devreye analiz ve ilham gücü girecektir.

Videoyu İzle

Ajans360 ekibi olarak; viral reklam taleplerinizde, öncelikle sizinle görüşüyor ve sizi doğru anladığımızdan emin olmak istiyoruz. Reklam ajansı Ajans360 ekibi olarak, sizlere viral reklamları tanıtım filminde de sağlayabiliriz. Akabinde sizi, marka ya da firma kimliğinizi, hedef kitlenizi ve ihtiyaçlarını analiz ediyoruz. Bu doğrultuda müşterilerinizin ilgisini çekebilecek yegane odak nokta ne, işte tam da bunu sorguluyor ve profesyonel bir yaratıcılıkla senaryonuzu kurmaya başlıyoruz.

Viral reklam özellikleri çok geniş çaplı olabilir, bu nedenle bu kurguyu oluştururken diğer tüm hizmetlerimiz de olduğu gibi özenle çalışıyoruz. Sonraki aşamalarda ise belirlenen organizasyona bağlı olarak gerekli adımları takip ediyoruz. Kurgu, çekim, montaj ve varsa seslendirme gibi tüm ek basamakları özenle işliyoruz. Neticede sizi ve markanızı ileriye taşıyacak hatta tek gecede yüksek bir başarı elde etmenize vesile olacak harika bir reklam örneğini beğeninize sunmuş oluyoruz.

Viral Pazarlama Özellikleri

Peki ama doğru bir viral pazarlama taktiği, içerisinde hangi özellikleri barındırmalı? Bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, tümünü aşağıdaki liste üzerinden inceleyebilirsiniz:

· Kurgunun içinde kitleye hitap eden bir duygu olmalıdır.

· Mutlaka samimi bir dil kullanılmalı ve gerçeklik içermelidir.

· Realist bir etki yaratmak için oyuncuların yerine, gerçek insanlar / müşteriler tercih edilebilir.

· Hedef kitleyi memnun edecek bir avantajdan / faydadan bahsedilmelidir.

· Tıpkı insanlar gibi kurgu da gerçek olmalı ve senaryo doğrultusunda, müşterinin “konuyu kendi ile bağdaştırması” sağlanmalıdır.

· Basit bir görünüm taşımasına rağmen anlatıcı / öyküleyici unsurlara yer verilmelidir.

· Alışılmadık, sıra dışı ve kural yıkıcı unsurlar içermelidir.

· Aşılanacak faydaların her biri, alt yoldan ve tüketiciyi harekete geçirecek doğrultuda yansıtılmalıdır.

Viral Pazarlama Avantajları

“Herkes bir gün 15 dakikalığına meşhur olacak!” lafını daha önce duymuş muydunuz? İşte viral reklamlar bu 15 dakikayı daha iyi değerlendirebilmeniz için çok kısa ama çok güçlü bir farkındalık. “Bu nasıl mümkün olabilir?” diye soruyorsanız; iyi bir reklamın size katabileceği viral reklam avantajları şu şekilde sırlanabilir:

· Reklamınızı yapan kişi siz gibi görünseniz de aslında müşteri kitlenizin rolü daha büyüktür. Dolayısıyla sizin bütçeniz ya hiç ya da çok az miktarda önemlidir. Kısaca viral reklamlar, düşük maliyetli reklam yöntemlerindendir de diyebiliriz.

· Kulaktan kulağa yayılan her şey, her zaman daha etkilidir. Bu da reklamlar ile daha etkili bir marka bilinirliliği elde edebileceğiniz anlamına gelir.

· Doğru bir strateji ve kurgu ile markanız, eleştiri değil beğeni toplayacaktır. Bu sayede güvenilirlik kazanabilirsiniz. Bu yöntemle kurumsal imajınız desteklenecektir.

· Son olarak; ilk başta da belirttiğimiz gibi, kısa sürede hızlı bir büyüme elde edebilmenizi sağlayacak yegane reklam biçimi de yine viral reklamlardır.

Viral Pazarlama Örnekleri

Viral pazarlamaya dair pek çok şeyi inceledik ve doğru bir viral reklamı tanımladık. Peki ama biraz da viral reklam örnekleri vermeye ve bunları incelemeye ne dersiniz? Aşağıda en çok etki yaratan ve bu sayede adından bahsettiren markaları ve reklamlarının ayrıntılarını inceleyebilirsiniz.

1. Frontline

viral reklam

Frontline, köpekler için pire ve kene önleyici ürünler üreten bir markadır. Geniş bir kamusal alanının tüm zeminine yerleştirdiği reklam ile dikkat çekmiştir. Çünkü yukarıdan bakıldığında reklam zeminin üzerinde gezinen insanlar pire gibi görünüyordu. Elbette bu durum, herkesin dönüp bir kere daha bakmasına neden oldu. İşte Frontline’in o yaratıcı reklamı!

2. Nivea

Nivea’yı bilmeyen yoktur herhalde. Kozmetik sektöründe özellikle kremleri ile tanınan bir markadır. Elbette ilginç bir reklam ile ayrıca öne çıktığını da atlamamak gerek! Nivea, anlaştığı bir mobilya markasının mağazasında yaratıcı bir koltuk fikriyle öne çıkmıştır. Koltuk çift taraflı dokusuyla dikkat çekmiştir. Çünkü bir taraf cildin pürüzlü, akneli görünümünü sergilerken; diğer taraf Nivea logosuyla birlikte pürüzsüz olarak sunulmuştur. İşte, o viral reklam!

viral reklam

3. Feed South Africa

viral reklam

Viral reklam özellikleri içerisinde doğru bir viral reklamın, gerçek duygular barındırması gerektiğinden bahsetmiştik. İşte bu reklam da onlardan bir tanesi. Yalnızca görüntüyle bile hiçbir efekte ihtiyaç duyulmaksızın; açlığı anlatıyor ve dolayısıyla da farkındalık uyandırıyor!

Youtube kanalımızdaki videolardan hangisi sizce viral video olabilir? Yorumlara bekliyoruz.

İlyas Kaynak
27 Şubat 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir