E-Ticaret Nedir? - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret insanların her türlü ticari faaliyetini elektronik ortamda insanlara sunarak yürütmesi olarak tanımlanabilir. İnternet hayatımıza girmesiyle beraber yaşamımızda birçok yansımasıyla karşılaştık. Yıllardır okuduğumuz gazeteleri artık sayfalara tıklayarak okumaya başladık. Merak ettiğimiz konuları araştırdığımız ansiklopedileri bir kenara bıraktık ve artık İnternet sitelerinden okumaya hatta okumaktan öte videolarda konuşmacıların bize anlatmasıyla öğrenmeye başladık. Adresler artık köşedeki eczaneden değil gönderilen konumlardan bulunmaya başladı.

Tüm bunların yanında mağazaları gezerek alışveriş yapmakta yerini İnternet sitelerini gezerek alışveriş yapmaya bıraktı. İçinde bulunduğumuz yılda Covid 19 pandemisi sonucunda insanların temastan kaçınması gerektiği gerçeğinin yanında ihtiyaçları nedeniyle alışveriş yapmak zorunda olması da son dönemde hızla artan E-Ticareti çok hızlı bir şekilde geliştirmiş oldu.

Nasıl kurulması gerekir?

E-Ticaret sitesi kurmak fikri, ticari faaliyetle uğraşan ya da herhangi bir iş kurma fikri olan herkesin araştırdığı bir konu. E-Ticaret sitesi kurmak teorik olarak çok basit bir süreçtir. Sürecin bu kadar kolay olması E-Ticaret sitesinin satış yapabileceği ya da başarılı olacağı anlamına gelmez. E-Ticaret sitesi kurmak için öncelikle bazı araştırmalar ve hukuki süreçler geçirmeniz gerekiyor.

Kurmak için atılacak ilk adımlar nelerdir?

Önce hangi sektörde çalışma yapacağınıza karar vermelisiniz. Karar vermenizin ardından bu sektörde çalışan diğer E-Ticaret sitelerini ziyaret etmek ve incelemek sizin için büyük avantaj sağlayacaktır. Fakat bu rakiplerinizin sitelerinin aynısını yapın demek değildir. Rakiplerinizin sitesiyle aynı site kurmanız ve aynı şekilde çalışmanız, sizden daha önce alışveriş yapılan diğer sitenin tercih edilme ihtimalini arttıracaktır. Dolayısıyla başarılı olma ihtimaliniz düşecektir. Yapacağınız araştırma sonucunda gördüğünüz eksiklikleri gidererek ve kendi fikirlerinizle harmanlayarak siteniz için karar verebilirsiniz.

Bu sırada ticari faaliyetiniz üretim ve satış aşamasından oluşuyorsa tedarik süreci için bağlantılarınızı kurmalısınız. en önemli aşamalarından birisinin tedarik süreci olduğunu unutmamalısınız. Tedarik dışında bir de ürün gönderimi yapılacaksa kargo konusunda da firmalarla görüşerek anlaşma yapmalısınız.

Tabiki Türkiye Cumhuriyeti’nde ticari faaliyette bulunabilmeniz için şirket kurmalı ve vergi ödemeniz gerekiyor.  Şirketiniz satış büyüklük, çalışacağınız sektör, ticari ihtiyaçlarınız gibi konulara göre şahış şirketi ya da limited şirket olacaktır.

e-ticaret

E-Ticaret Sitesi İçin Web Sitesi Kurmak

E-Ticaret sitesi kurarken en önemli aşama web sitesi kurmaktır. Çünkü web sitesi sizin müşterilerinizi karşılayacak onları ihtiyacına göre yönlendirecek ve temel amacımız olan satışı gerçekleştirmek için müşteriyi ikna edecektir. Bu nedenle web sitesini kurarken profesyonel bir destek almalısınız. Hatta bazı yazılım firmaları sizin için hazır E-Ticaret sitesi kuruyor ve teslim ediyor. Eğer programlama dillerine hakimseniz ya da web sitesi kurabiliyorsanız bunları kendiniz de yapabilirsiniz. Fakat satış yapacağınız işlerin ödemelerini alacağınız için hem sizin hem de müşterilerinizin güvenliğini sağlamak son derece önemli olacaktır.

E-Ticaret Sitesi Kurma Planlarıyla Beraber Tedarik Süreci

Sitenizin kurulması için yaptığınız araştırmalarla beraber ne tür satış, hangi kategorilerin olacağı içeriğin ne olacağına karar vermeli ardından kalem kalem programlamalısınız. Programlama ardından bir yandan da tedarik sürecinizin oluşması gerekli. Tedarik süreci en önemli aşamadır. En ufak bir aksaklık satışların iptaline neden olabilir. Bu nedenle hangi ürünlerden kaç birim üretileceği ve nasıl geleceğini planlamak en önemli aşamadır.

E-Ticaret İçin Mali İşler

E-Ticaret sitesi kurmak için yapacağınız tüm işlemler tamamlanmış olsa bile satış yapamazsınız. Nedeni Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre ticari kimliğiniz oluşmalıdır. Bununla ilgili yapmanız gereken öncelikle bir serbest muhasebeci ile görüşmektir. Sizin için gerekli işlemleri yaparak şahış şirketi ya da diğer şirket türleri için ne gerekiyorsa ona göre yönlendirerek ticari kimliğinizi oluşturacaktır. Bu sayede ticari faaliyetlere başlayabilirsiniz.

E-Ticaret Sitesinin Sürdürülebilirlik

Günümüzde yukarıda bahsedilen konuların hepsini doğru bir şekilde yerine getirmesine rağmen birçok E-Ticaret sitesi başarılı olamadan kapanmaktadır. Bunun nedeni sürdürülebilir olması için bazı unsurlarla desteklenmelidir. Bu unsurlar ise günümüzde genellikle Google Ads veya Instagram reklamlarıdır. Her şey yapılsa hatta reklamlarla da desteklense bile yine de sürdürülebilir olmanın en kilit ve en vurucu noktası doğru bir strateji izlenmesidir.

               Ajans 360 olarak tüm bu hizmetleri sizlere son derece profesyonel bir şekilde tecrübelerimizle birlikte sunmaktayız. Unutulmamalıdır ki E-Ticaret sanılanın aksine sadece bir yazılım işi değildir. E-Ticaret yazılım, pazar çalışması, resmi işlemler, reklam ve doğru stratejinin hepsinin birlikte oluşturduğu tümleşik bir pazarlama stratejisidir.

Ajans360
25 Ağustos 2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir