Mobil Uyumlu Site - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Mobil Uyumlu Site

Mobil uyumlu site Son yıllarda her geçen gün daha popüler bir hala geliyor. Çünkü, insanlar akıllı telefonlara son derece kolay bir şekilde sahip olmaya başladılar. Yapılan bir araştırmaya göre günümüz internet kullanımının yaklaşık %70’i mobil cihazlardan gerçekleşmektedir. Ek olarak kullanıcıların yaklaşık %51’i yeni markaları keşfetmek için mobil cihazları kullanmakta ve bu insanların %89’u deneyimlerini beğendiği siteleri başkalarına tavsiye etmektedir. Sonuç olarak internet sitelerinin mobil uyumlu hale getirilmesinin birçok açıdan faydası vardır. Bu yazımızda internet sitelerimizi mobil uyumlu site haline getirmenin öneminden bahsedeceğiz.

  

mobil uyumlu site
View of Businessman holding Smartphone with user interface data on the screen isolated on a background

Mobil uyumlu sitelere kullanıcılar, aynı domain üzerinden bağlantı sağladıkları için bu siteleri Google, kolay bir şekilde keşfeder, indexler ve yönetir. 2015 yılının Nisan ayında da açıkladığı üzere Google, sağladığı kolaylık ve pratik kullanım açısından mobil uyumlu sitelere arama sonuçları algoritmasında öncelik veriyor. Site sahipleri için de zaman ve enerji tasarruflarına olanak tanıyan mobil uyumlu siteler, özel bir tasarıma gerek duymadan aynı tasarım ve aynı internet domaini üzerinden erişilmeye devam eder. Yine benzer şekilde, yönetim alt yapısı tüm cihazlar için aynıdır. Örnek vermek gerekirse sitenize herhangi bir içerik eklediğinizde bu içerik tüm cihazlarda aynı biçimde görülecektir.

Mobil Uyumlu Site Nasıl Yapılır?

  • WordPress Siteyi Mobil Uyumlu Hale Getirme

Dünya’da en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden birisi olan WordPress üzerinden internet sitenizi mobil uyumlu hale getirmek en kolay yöntemlerden birisidir. WordPress içerisinde bulunan eklentileri kullanarak sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz. Bu eklentilerden en çok kullanılanı Jetpack ve Wptouchtur. Ancak olumsuz bir özellik belirtmek gerekirse bu eklentiler bazen internet siteniz ile uyumlu çalışmayabilir ve sitenize eklediğin içerikler bazen mobil cihazınız üzerinde düzgün görüntülenmeyebilir. WordPress içerisinde sitenizi mobil uyumlu yapmanın bir diğer yolu internet sitenizi tasarlarken mobil uyumlu bir tema kullanmaktır. Son üç yıl içerisinde çıkarılan temalardan birçoğu mobil uyumludur. Mobil uyumlu temalarda herhangi bir uyumsuzluk yaşamaz ve gönül rahatlıyla bu temaları kullanabilirsiniz.

  • Joomla Siteyi Mobil Uyumlu Hale Getirme

   İçerik yönetim sistemlerinden bir diğeri Joomla’dır. Joomla’da da WordPress’e benzer şekilde eklentiler yoluyla internet sitenizi mobile uyumlu hale getirebilirsiniz. Joomla üzerinden JoomlaShine ve Responsivizer eklentilerini kullanarak sitenizi uyumlu hale getirebilirsiniz. Ancak yukarıda da benzer şekilde belirttiğimiz üzere eklentiler bazen temalarda uyumlu çalışmayabiliyor ve bu sebeple de bazı içerikler mobil cihazlarda gözükmüyor. Joomla’da da mobil uyumlu temalar vardır ve bu temaların kullanılması sizler için daha az çetrefillidir. Temalar üzerinden herhangi bir içerik gözükmeme durumu yaşamazsınız.

  • Mofuse

Mofuse, yukarıda bahsettiğimiz iki içerik yönetim sistemi gibi değildir. Mofuse’yi kullanarak internet sitenizi hazırlamadan önce aylık 9 dolar ödeyerek satın alma işlemini tamamlamanız gerekiyor. Eğer her cihazda beni internet sitem hiçbir sorun yaşamadan kullanıcılara hizmet etsin diyorsanız aylık 12 dolar ödeyeceğiniz paketi tercih etmeniz gerekiyor. Satın alımı gerçekleştirdikten sonra internet sitenizi hazırlamaya koyulabilirsiniz. Yalnız şunu belirtmek gerekir ki Mofuse’de mobil cihazınız ile siteye giriş yapıldığında öncelikle mobil görünümü işaretlemeniz gerekmektedir.

  • Mobify

Son incelememiz olan Mobify ise üst segment bir mobil tema servisidir. E-ticaret üzerine uzmanlaşmış görünen Mobify’ın Debenhams, Cosnova Beauty, Lancome Paris ve Hobbycraft gibi üst düzey müşterileri bulunmaktadır. Özel bir fiyat skalası bulunmayan Mobify’de ücretlendirmeler projelere göre değişkenlik göstermektedir. Projenize uygun temalar düzenliyorlar ve ihtiyacınıza yönelik en uygun tasarımı sizlere sunuyorlar.

Mobile site için diğer Bloğ yazılarımıza bakabilir ya da,

Profesyonel bir destek alabilirsiniz.

Ajans360
30 Ağustos 2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir