COVID-19 & DIJITAL PAZARLAMA İLİŞKİSİ

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgının mecbur bıraktığı durumlar arasında maalesef ki dışarı çıkamama en can alıcı noktaydı. İhtiyaç duyduğumuz her alana, dijital pazarlama ile ulaşıyoruz. Normal yaşantımızı sürdüğümüz dönemde de dijital pazarlamanın aktifliğinden bahsetmeye gerek yok. Covid-19 ile dijital pazarlama tamamıyla hayatımızı ele geçirmiş durumda. Hal böyle olunca hem bireysel olarak…

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgının mecbur bıraktığı durumlar arasında maalesef ki dışarı çıkamama en can alıcı noktaydı. İhtiyaç duyduğumuz her alana, dijital pazarlama ile ulaşıyoruz. Normal yaşantımızı sürdüğümüz dönemde de dijital pazarlamanın aktifliğinden bahsetmeye gerek yok. Covid-19 ile dijital pazarlama tamamıyla hayatımızı ele geçirmiş durumda. Hal böyle olunca hem bireysel olarak hem işlettiğimiz firmalar, markalar vb. herkes ama herkes sosyal medyaya yönelmiş durumda. Bu süreçte aldığınız önlemlerden tutun da duruma gösterdiğiniz hassasiyeti bile sosyal medya aracılığıyla göstermek zorundasınız.

Kullandığınız hesaplar, yönettiğiniz vlog ya da blog sayfalarında tek kelime bile olsa bahsetmek zorunda kaldınız. Markanızın yansıttığı hassasiyetin, bu süreçten sonra size artı olarak dönmesini istiyorsanız gündeme ayak uydurmak zorundasınız. İçtenlikle ve samimiyetle bu süreci iyi atlatmaktan kaçınmayın.

DIJITAL PAZARLAMANIZA YÖN VERELİM

Marka samimiyeti? ‘’siz çok geldiniz sıra bizde’’ sloganları duyuyoruz epeydir. Düşündüğümüz zaman bir markanın evinizde yer alamayacağını hepimiz biliyoruz. Cümle içinde barınan fakat saklanamayan bir ‘’samimiyet’’ mevcut. Marka iletişimde önemli bir kıstas.

İçinde bulunduğumuz karantina günlerinde haliyle işletmeler kapalı, markalar aktif işlemiyor. Dijital pazarlama, her zamanki yoğun ve aktif çalışma hayatına devam ederken, müşterileriniz sizi daha çok inceleme altına alıyor. Sayfanızı, gönderilerinizi, fotoğraf ve videolarınızı tekrar tekrar izliyorlar. Bu süreçte nasıl bir tavır sergilediğiniz çok önemli.

İnsanların markanız ve işletmenizde aradığı samimiyeti bu süreçte ne kadar iyi anlatabilirseniz kazanan siz olursunuz.

Covid-19 Sürecinde Dijital Pazarlama

Sürekli olarak bilgi aktarımı yapan video, fotoğraf yayınlayabilirsiniz fakat, siz bir sağlık kuruluşu değilseniz eğer bunu en aza indirgemeniz gerekmektedir. Markanızın ve işletmenizin özelliklerini barındıran, fotoğraf ve videolar eşliğinde süreci anlatan hashtag kullanabilirsiniz. Bu sizin durumdan haberdar olduğunuzu ve COVID-19’a olan hassasiyetinizi anlatmaya yetecektir.

Dijital Pazarlamada Samimiyet?

Onları düşündüğünüzü ve onlarsız iyi bir işletme ya da kurum olamayacağınızı, onlara olan özleminizi dile getirecek videolar. Günümüz sosyal medya trendlerinde video içerikleri oldukça ilgi görmekte olup, anlattığınız durum, vurgulanmak istenen iyi bir metin, ses sanatçısı ve tabii ki en önemlisi kurgu. Sizi siz yapan görseller eşliğinde ve bu görsellerin iyi kurgulanmış olması gerekmektedir. Bu sayede de dijital dünyanın samimi markası haline gelebilirsiniz.

Covid-19 Sürecinde Dijital Pazarlamada Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Çok basit!!! Markanız için planlama yaparken farklı video içerikleri hazırlayabilecek ekipman ve düşünce gücüne sahip ‘’dijital reklam ajansı’na’’ ihtiyacınız olacaktır. Trendleri takip edebilen, güncel durumlardan haberdar, markanızı müşterilerinize ve misafirlerinize en iyi anlatabilecek bir ekip, sizi sektörde üst seviyelere taşıyacaktır.

BİZ, MARKALARIMIZI NASIL YÖNLENDİRDİK?

Markalar için hazırladığımız haftalık, aylık ve yıllık plan ve içerikler oldukça değişti. Dijital pazarlamada, marka bilinirliğinden ve sektörden çok uzaklaşmadan, yönlendirme, bilgilendirme ve en çok da bilinçlendirme içerikleri hazırladık. Ekip arkadaşlarımızın yapmış olduğu sektör analizleri doğrultusunda gerek fotoğraf gerekse videolar hazırlayarak markaları sektörde tutmayı başardık.

NELER YAPTIK?

Dijital pazarlamanın ilk adımı olan sosyal medyanın gücünü kullanarak, markalarımız için video ve fotoğraf içerikleri hazırladık. Hazırladığımız video ve fotoğraf içeriklerinde, dijital pazarlamanın öncüsü olan doğru görsel ve metinler kullandık.

INSTAGRAM VE FACEBOOK POSTLARI HAZIRLADIK

Sosyal medyanın daha da yaygınlaşmasıyla önemsenen, görsel ve metinlere verilen öneme dikkat ederek, durumun vermiş olduğu tedirginliği, metinlerimizde ve görsellerimizle gidermeye çalıştık. Markalarımızın, müşterileriyle olan duygusal bağ ve ilişkilerini zedelemeden onları sektörde tutmayı hedefledik. Almedar İnşaat Instagram.

Çalıştığımız markaların müşteri kitlesine yönelik, markamızın durumu takip ettiğini ve süreci önemsediğine yönelik paylaşımlar gerçekleştirdik. #evdekal ve #evdehayatvar diyerek, sosyal medyanın bilinçlendir amacı ile kullanılabileceğini gösterdik. Forum Diyarbakır Instagram.

Salgın sürecinden önce markanın işleyişine yönelik yaptığımız çalışmalardan çok da farksız sayılmayacak düzeyde olsa da, bilgi ve bilinçlendirme amacımızı birleştirerek içeriklere yönelik görsel ve metinler hazırladık. Dentbolu Instagram.

VİDEO İÇERİKLERİ HAZIRLADIK

BÜYÜK ABANT OTELİ

Meğer ne çok sevmişiz doğada olmayı. Ne çok sevmişiz derin derin nefes alıp, iki çift kelam etmeyi. Boylu boyunca yüklesen yemyeşil ağaçların içinde, koşturmayı sevmişiz. Daha derin nefesler için, daha bol sohbetler için şimdilik inziva vakti. Çok yakında yeniden bir arada olacağız.

FORUM DİYARBAKIR AVM

Daha sağlıklı olacak her şey… Surlar kadar sağlam, minarelerimiz kadar dik duracağız. Aynı koridorlarda gezip, aynı film için bilet alacağız. Aynı mağazalardan alışveriş yapıp, bir nefes kadar özel günler kutlayacağız. Atölye etkinliklerinden, sağlık günlerine… yıl başından, sevgililer gününe…. O günler gelecek gülüp eğleneceğiz.  Büyük bir mutluluk için aynı hediyede aklımız kalacak. Bir kahve söyleyip iki çift laf edeceğiz. Çok yakında yeniden buluşacağız.

HIGHWAY OUTLET

İstemeden de olsa uzak kaldık. Ailemizden, arkadaşlarımızdan. Koşup oynadığımız alanlardan, sohbetlerden de…. Yüzünüzdeki gülümsemeyi özledik, aile sevgisinin sıcaklığını, yeni başlangıçların heyecanını özledik. Zaman ayıralım ertelediğimiz filmlere, kitaplara. Biraz bilime biraz da sanata. Düşünelim bu yazar burada ne anlatmış, bu sanat eseri hangi döneme ait. Zaman ayıralım ertelediklerimize, en çok da kendimize. Kendimizi bulup keşfedeceğiz, öğreneceğiz. Güneş olup yeniden doğacağız. Gün gelecek yeniden buluşacağız. Çünkü biz, Kalplerin de birleştiği noktadayız.

Dijital dünyaya ait tüm yönlendirmeler için diğer blog yazılarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Melih Örnekbaş
04 Ağustos 2022

COVID-19 & DIJITAL PAZARLAMA İLİŞKİSİ (Hakkında 2 yorum)

  1. Merhaba ismim Yazgı, FastnTech’de sosyal medya uzmanı olarak çalışıyorum. Öncelikle yazınızı çok severek okuduğumu ve COVID-19 sürecinin dijital pazarlama üzerindeki etkileri hakkında kaleme aldıklarınızın birçoğuna katıldığımı söylemek isterim. Benim de kendi blogumuzda kaleme aldığım “Covid-19 Krizini Dijital Pazarlama İle Fırsata Çevirin” başlıklı yazımı okumanızı ve değerli yorumlarınızı paylaşmanızı rica ederim. Sağlıkla kalın, dijitalleşerek büyüyün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menü Görüntüle