Covid-19 Salgınında Tüketici Psikolojisi

COVID 19 insanlığın her anında son dönemlerin en büyük etkenlerinden bir tanesi halini alırken tüketici psikolojisinde ve davranışlarında da ciddi değişim ve dönüşümler yaşanmıştır. Ekonomik ve sosyal anlamda ciddi bir belirsizliğin içerisine giren bireyler tüketim alışkanlıklarında da ciddi değişimler yaşadı. Ekonomik olarak gelirlerinde kayıp yaşayan veya gelirlerini kaybetme korkusu yaşayan tüketiciler farklı bir tüketici psikolojisine…

COVID 19 insanlığın her anında son dönemlerin en büyük etkenlerinden bir tanesi halini alırken tüketici psikolojisinde ve davranışlarında da ciddi değişim ve dönüşümler yaşanmıştır. Ekonomik ve sosyal anlamda ciddi bir belirsizliğin içerisine giren bireyler tüketim alışkanlıklarında da ciddi değişimler yaşadı. Ekonomik olarak gelirlerinde kayıp yaşayan veya gelirlerini kaybetme korkusu yaşayan tüketiciler farklı bir tüketici psikolojisine büründü. Bu noktada en çok etkilenen sektörlerden bir tanesi de doğal olarak reklam ve pazarlama sektörü oldu.

Markaların yatırım yapma noktasındaki çekinceleri tüketici psikolojisinin negatif yönlü değişimi sonrasında daha da içinden çıkılamaz bir hale evrilmiş durumda. Peki, reklam şirketi ve Bolu reklam ajansları bu süreçte nasıl etkilenecek?

Bolu Reklam Ajansları ve Tüketici Psikolojisi

Tüketicilerin harcama yönlü kararları vermesinde ciddi çekincelere sahip olması, Bolu reklam ajansı Ajans360 ve diğer reklam şirketi hizmeti veren kuruluşlar adına önemli kayıplar yaşanmasına neden olabilecek. Ancak bu durumu bir fırsat olarak görebilecek olan firmaların reklam sektöründeki talep azlığından kaynaklanan yeni fiyat politikalarından faydalanması daha mantıklı gözüküyor.

Gelirleri önemli ölçüde azalan markaların reklam ve tanıtıma yatırım yapması kısa vadede mantıklı görülmese de bireylerin uzun vadede tüketim yapmak zorunda olmaları düşünüldüğünde hiç de mantıksız değildir. Nitekim COVID 19 salgını yaşandığından beri e-ticaret alışverişlerinde patlama yaşanması aslında tüketici psikolojisinin dönemsel olarak negatif olduğunu gösteriyor. Siz de Bolu reklam ajansı Ajans360 ile iş birliği yaparak olası kazancı zirveye taşıyabilirsiniz.

tüketici psikolojisi

Reklam Harcamalarınızı İyi Yönetin

Tüketici psikolojisi negatif yönlü bir seyir içerisinde olsa da reklam harcamalarınızı iyi yöneterek başarılı bir süreç takip edebilirsiniz. Bu sayede hem COVID 19 salgınının olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilir hem de marka bilinirliğinizi daha önce hiç yakalayamadığınız düzeylere getirebilirsiniz. Zira markaların şu dönemde reklamları durdurması ve harcamaları kısması mantıklı gözükse de uzun vadede kayıplara neden olacaktır.

Tüketici psikolojisini iyi analiz ederek gerçekleştireceğiniz yatırım ve girişimler ile kazancınızı arttıracağınızı ifade etmek gerekir. Böylelikle salgın sizi teğet geçmiş olacak ve zarar yaşama durumu ortadan kalkacaktır.

Ajans360 Reklam Ajansı olarak Tavsiyemiz

Markalara en büyük tavsiyem bu dönem sonrası insanlar yeni projelerini hayata geçireceklerdir. Reklamlarını durdurmayın. Bütçelerinizi düşürebilirsiniz. Kriz sonrası özellikle online tarafta büyük fırsatlar olacaktır. Online tarafta çok ciddi bir artış olacaktır. Bizde bu süreçte hızlıca Bolçi markasının yeni e-ticaret web sitesini yeniliyoruz. Sizde bu fırsatı kaçırmamak için Bolu reklam ajansı Ajans360

Melih Örnekbaş
04 Ağustos 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menü Görüntüle