POP3 Nedir? POP3 ile IMAP Arasındaki Fark Nedir? - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

POP3 Nedir? POP3 ile IMAP Arasındaki Fark Nedir?

POP3 Nedir? POP3 yaygın bir standart e-posta protokolüdür. E-posta almak için POP3 protokolü kullanılır. TCP/IP bağlantısı üzerinden bir sunucudan e-posta mesajlarını alır. Mevcut sürüm, orijinal protokolün üçüncü sürümüdür, dolayısıyla POP3’ün sonundaki ‘3’ bu anlama gelmektedir.POP3, tıpkı bir postane memuru gibi, gönderenden e-postaları alır ve kullanıcılar indirene kadar bunları yerel bir makinede tutar. Esasen, web tabanlı e-posta istemcileri tarafından e-posta sunucularından e-posta almak için kullanılan tek yönlü bir istemci-sunucu protokolüdür.

IMAP ve SMTP gibi diğer e-posta protokolleri gibi POP3 de e-postaların hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur. POP3 ve İnternet Mesaj Erişim Protokolü’nün her ikisi de çekme protokolleridir, yani mesajları SMTP gibi iletmek yerine alırlar. Ancak POP3, başlangıçta yalnızca tek yönlü e-posta senkronizasyonunu destekleyecek şekilde tasarlandı ve kullanıcıların e-postaları yalnızca tek bir cihazdan görüntülemesine olanak tanıdı. Bu, e-postalarınızı almak için akıllı telefonunuzda veya tabletinizde protokolü kullanabileceğiniz ancak bu e-postalara aynı anda tüm cihazlardan erişemeyeceğiniz anlamına gelir.

POP3, kullanıcıların e-postaları çevrimdışı olarak görüntülemesine olanak tanır ve bu kesin bir avantajdır. Kullanıcılar POP3 protokolünü diğer protokollere göre çok daha kolay bir şekilde yapılandırabilir, güncelleyebilir ve bakımını yapabilir.

1.POP3 NEDİR?

Gönderilen mesaj, hedeflenen alıcı onu POP3 aracılığıyla yerel makineye indirene kadar posta kutusunda kalacaktır. POP3 web üzerinden gelen e-postaları almak içindir. POP3 istemcisi bunun yerine e-posta mesajlarını sunucudan yerel bir cihaza alır. Daha sonra, mesajlar, klasörler ve diğer ekler de dahil olmak üzere tüm verileri uzak sunucudan siler.

A)POP3 Özellikleri Nelerdir?

POP3, Postane Protokolü Sürüm 3 anlamına gelir. POP3 protokolü, e-posta sunucusunda saklanan posta gelen kutusuna erişim sağlamak için kullanılır. POP3 protokolü mesajları indirebilir ve silebilir. POP3 istemcisi posta sunucusuyla bağlantı kurduğunda sunucudaki tüm mesajları kolayca alabilir. Kullanıcı çevrimdışı olsa bile mesajlara yerel olarak erişebilir. POP3 Protokolü gerçek zamanlı senkronizasyon özelliği sağladığından, istemcinin yeni mesajları manuel olarak kontrol etmesi gerektiğinde. Microsoft Outlook, Apple Mail, Gmail gibi çeşitli e-posta uygulamaları POP3 protokolünü desteklemektedir.

B)Pop3’ün Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

POP3’ün Avantajları

 • Mesaj çevrimdışı olarak da okunabilir.
 • POP3 daha az depolama alanı gerektirir.
 • POP3’ün kullanımı ve yapılandırılması kolaydır.
 • POP3 birçok e-posta uygulaması tarafından desteklenir.

POP3’ün Dezavantajları

 • POP3, gerçek zamanlı senkronizasyon özelliğini sağlamaz.
 • Eğer bir e-posta virüs ekleri içeriyorsa sistemi kolaylıkla etkileyebilir.
 • POP3, aynı e-postaya aynı anda farklı sistemlerden erişimi desteklemez.
 • Bir seferde tüm e-posta klasörü atılabilir.

2.IMAP NEDİR?

İnternet Mesaj Erişim Protokolü (IMAP), e-posta almaya yönelik bir protokoldür. Protokoller, teknik süreçleri standartlaştırarak bilgisayarların ve sunucuların, aynı donanım veya yazılımı kullanıp kullanmamalarına bakılmaksızın birbirlerine bağlanabilmelerini sağlar.

IMAP’ın önemli bir özelliği, kullanıcıların e-postalarına herhangi bir cihazdan erişmelerine olanak sağlamasıdır. Bunun nedeni, IMAP’in, e-postaları sunucudan e-posta istemcisine indirmek yerine, e-posta sunucuları ve e-posta istemcileri arasında bir aracı görevi görmesidir.

A)IMAP Özellikleri Nelerdir?

 • Birden fazla posta kutusunu yönetebilir ve bunları çeşitli kategorilerde düzenleyebilir.
 • Hangi mesajların görüldüğünü takip etmek için mesaj bayraklarının eklenmesini sağlar.
 • İndirmeden önce e-postanın bir posta sunucusundan alınıp alınmayacağına karar verme yeteneğine sahiptir.
 • Birden fazla dosya eklendiğinde medyanın indirilmesini kolaylaştırır.

B)IMAP Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları:

 • Kullanıcı tarafından sürdürülen tüm oturumlar arasında senkronizasyon sunar.
 • E-posta yalnızca IMAP sunucusunda mevcut olduğundan POP3 protokolü üzerinden güvenlik sağlar.
 • Kullanıcıların tüm içeriklere uzaktan erişimi vardır.
 • Merkezi bir sunucu tarafından senkronize edildiği için cihazlar arasında kolay geçiş sağlar.
 • İçerikleri kaydetmek için fiziksel olarak herhangi bir depolama alanı ayırmanıza gerek yoktur.

Dezavantajları :

 • IMAP‘ın bakımı karmaşıktır.
 • Kullanıcının e-postaları yalnızca internet bağlantısı olduğunda kullanılabilir.
 • Mesajların yüklenmesi daha yavaştır.
 • Bazı e-postalar IMAP’yi desteklemez ve bu da yönetimi zorlaştırır.
 • Birçok tarayıcı tabanlı çözüm, IMAP desteğinin olmaması nedeniyle kullanılamıyor.

3.IMAP ve POP3 NASIL ÇALIŞIR?

İnternet Posta Erişim Protokolü (IMAP), herhangi bir cihazdan e-posta erişimine izin veren bir e-posta protokolüdür. IMAP, e-posta içeriğini cihaza indirmez veya saklamaz. Bunun yerine kullanıcılar mesajlarını e-posta hizmetini kullanarak okurlar. Bunun tersine, Postane Protokolü Sürüm 3 (POP3), tüm yeni e-postaları uç nokta cihazına indirirken e-posta hizmetinden silen bir e-posta protokolünün üçüncü sürümüdür. Bir kez indirildikten sonra, ayar sunucu yöneticisi tarafından değiştirilmediği sürece e-postaya yalnızca belirli uç noktadan erişilebilir.

A)IMAP:

IMAP, e-postalarına birden fazla cihazdan erişmesi gereken kullanıcılar tarafından tercih edilir. IMAP, kullanıcının cihazına e-posta indirmez veya depolamaz. Bunun yerine kullanıcılar e-postalarını doğrudan e-posta hizmetinden okurlar. Bu, kullanıcıların e-postalarını dünyanın herhangi bir yerindeki akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve hatta geçici erişim cihazları (bir iş arkadaşının dizüstü bilgisayarı gibi) dahil olmak üzere çeşitli cihazlardan kontrol etmelerine olanak tanır.

IMAP’ta e-posta genellikle yalnızca kullanıcı onu “açtığında” indirilir. Ekler de otomatik olarak indirilmez, böylece internet bant genişliği ve kullanıcının cihazındaki işlem gücü korunur. Bu, kullanıcılara mesajlarını kontrol ederken hızlı ve kusursuz bir deneyim sunar.

B)POP3:

POP3, e-posta hizmetiyle bağlantı kurarak ve tüm yeni e-postaları uç noktaya indirerek çalışır. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, yönetici bunun olmasını önlemek için yapılandırmayı değiştirmediği sürece e-postalar genellikle hizmetten silinir.

Esasen, indirildikten sonra bu belirli e-postalara yalnızca aynı uç noktadan erişilebilir. E-posta hizmetine başka bir uç noktadan bağlanmak, sunucu mesajların bir kopyasını saklayacak şekilde özel olarak yapılandırılmadığı sürece, yeni cihazda önceden indirilen mesajlara erişim sağlanamayacağı anlamına gelir.

Bir kullanıcı POP3 üzerinden bir e-posta gönderdiğinde, bu e-posta aynı zamanda kendi uç noktasında da yerel olarak depolanır ve e-posta hizmeti bir kopyayı saklamaz.

4. IMAP ve POP3 Arasındaki Farklar Nedir?

IMAP ve POP3, uzak sunuculardaki e-postalara erişmek ve bunları yönetmek için kullanılan e-posta protokolleridir. IMAP, çok sayıda cihaz arasında daha gelişmiş e-posta yönetimi ve senkronizasyon sağlarken, POP3, e-postalara yalnızca tek bir cihazdan erişilmesi gereken yapılandırmalar için daha uygundur.

 • POP3, Postane Protokolü 3’ün kısaltmasıdır.  IMAP ise, İnternet Mesaj Erişim Protokolü’nün kısaltmasıdır.
 • POP3, yerel e-posta istemcilerinin TCP/IP bağlantısı üzerinden herhangi bir uzak sunucudan e-posta almak için kullandıkları uygulama katmanındaki bir İnternet standardı protokolüdür. IMAP, uzaktaki kullanıcıların e-postalarına doğrudan sunucudan erişmesine ve bunları kendileri için uygun olan herhangi bir yerdeki herhangi bir cihazda okumasına olanak tanıyan bir protokoldür.
 • POP3 çok basitleştirilmiş bir protokoldür. Yalnızca yerel bilgisayardaki e-postaları gelen kutusundan indirebilir. IMAP protokolü çok karmaşıktır. Tüm kullanıcıların e-posta klasörlerini kolayca görüntülemesine ve bunları posta sunucusunun kendisinde okumasına olanak tanır.
 • Kullanıcı, POP3 kullanarak sunucudaki e-postaları düzenleyemez. IMAP, kullanıcılarının sunucudaki mevcut e-postalarını düzenlemelerine olanak tanır.
 • POP3 önce postayı indirir ve ardından kullanıcılarının bunları okumasına olanak tanır. IMAP durumunda e-postalarınızı indirmeden önce kısmen okuyabilirsiniz.
 • POP3 aynı anda yalnızca tek bir cihazın e-postalara erişmesine izin verir. IMAP, aynı anda birden fazla cihazın mevcut postalara erişmesine ve bunları okumasına olanak tanır.
Ajans360
15 Ocak 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir