Canva Nedir? Nasıl Kullanılır? - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Canva Nedir? Nasıl Kullanılır?

Canva Nedir?, dijital tasarımın temellerini kullanan ve görsel açıdan profesyonel grafik işleri çıkarmanıza yarayan bir program olma özelliği gösterir.

Bu programı öğrenmek isteyen her öğrenci için tasarımları düzenleyecekleri ve bunları bir platforma taşıyacakları program olma özelliği gösterir. Özellikle okullarda ve pek çok iş alanında tercih edilen bir profesyonel program olarak geçer. Ayrıcalıklı avantajlarının yanı sıra kişisel olarak tercihlerinizde uygulayabileceğiniz bu program ile yaratıcılığınızı bir adım öteye taşımanız mümkün olur.

1.CANVA NEDİR?

Canva Nedir?, genel olarak anlatılacak olursa dijital tasarım sürecini daha kolay bir şekilde yapmanıza yardımcı olan ve tasarımları anlamlı hale getiren bir çeşit programdır. Bu nedenle kullanmaya başlamadan önce kendinize ait kişisel bir hesap oluşturulabilir ve bilgisayardan girebileceğiniz gibi telefonlarınızdan da girmeyi mümkün kılabilirsiniz.  Canva nasıl kullanılır?, Öğrenmek isteyen herkes için tasarım programlarının öğreticisi ve başlangıcı olarak geçer. Projelerde, iş tasarımlarında ve daha pek çok alanda profesyonel bir şekilde kullanmanız mümkün olur. Tasarımların daha anlamlı ve kişiler tarafından da algılanmasını kolaylaştıracak özelliklere sahip arayüzlerin programdan rahatlıkla bulmanız söz konusu olur.

Canva nasıl kullanılır? Canva, Chromebook’lar için optimize edilmiştir; böylece en yoğun görüntü tabanlı projeler bile çoğu makinede sorunsuz bir etkileşimle yürütülebilir. 250.000’den fazla şablon mevcut olduğundan, platforma yeni başlayanlar için bile bir konuya başlamak ve ilerlemek çok kolaydır. Aralarından seçim yapabileceğiniz yüz binlerce seçeneğin bulunduğu stok fotoğraflar, videolar ve grafikler de mevcuttur.

2.CANVA NE İŞE YARAR?

Canva programınızda kendi kişisel sosyal medya hesaplarınız ile kolayca ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz. Bu programa kayıt olduktan sonra kişisel vasfını da tercih ederek çeşitli uygulamalar avantajlarından yararlanmanız da mümkün olur.

Canva, kişilerin bir tasarım üzerinde emek harcaması ve kendi değişikliklerini tasarlayabilmeleri açısından çok sayıda sanal şablon örnekleri sergiler. Bu şablonlar arasında kendinize en uygun olanları tercih ederek profesyonel bir kullanım yaratmanız da söz konusu olur.

3.CANVA HESABI NASIL OLUŞTURABİLİRİZSİNİZ?

 1. www.canva.com adresini ziyaret edin.
 2. Tam adınızı girin.
 3. Onlara ne yaptığınızı anlatın.
 4. Facebook, Google veya e-posta adresinize kaydolma seçenekleri arasından seçim yapın.
 5. Facebook veya Google için erişime izin verin. E-postanızı kullanmayı tercih ederseniz formu gerekli ayrıntılarla doldurmanız yeterlidir.
 6. Kaydol’a tıklayın.

Not: Hesabınızı onaylamanız için hemen bir e-posta gönderilecektir. Bu e-postayı açtığınızdan ve içindeki Hesabımı onayla düğmesine tıkladığınızdan emin olun. Bundan sonra hesabınıza yönlendirileceksiniz.

Ücretsiz Canva Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluş (Pro) hesabına başvurmak için:

 1. Uygun olup olmadığınızı kontrol edin. Kuruluşunuzun Canva Kâr Amacı Gütmeyen Programına uygun olup olmadığını görmek için uygunluk koşullarını okuyun.
 2. Başvuru formunu gönderin. Başvuru formunu, kuruluşunuzun uygunluğunu doğrulayan tüm gerekli bilgileri ve gerekli belgeleri doldurup gönderin.
 3. Geri bildirimi bekleyin. Ekip başvuruyu inceleyecek ve formda sağlanan e-posta aracılığıyla geri bildirim ve başvurunun durumuyla ilgili olarak iletişime geçecektir.
 4. Uygun kar amacı gütmeyen kuruluşlar onaylanır ve Canva Pro özelliklerinden 10 üyeye kadar ücretsiz yararlanmanıza olanak tanıyan kâr amacı gütmeyen kuruluş statüsü verilir.

Ayrıca, Canva Pro’ya ücretsiz abonelik, premium görsellere veya öğelere ücretsiz erişimi içermez; dolayısıyla ücretli öğeleri kullanmaya karar verirseniz, indirme sonrasında bunları satın almanız istenecektir.

4.CANVA KULLANARAK YAPABİLECEĞİNİZ BAZI ŞABLONLAR

Afişler:

 1. Canva’da oturum açın ( www.canva.com ). Hesap oluşturma hakkında bilgi için “Başlarken” sekmesine bakın.
 2. Tasarım Oluştur’a tıklayın .
 3. Arama çubuğuna ” poster ” yazın. İhtiyacınız olan boyutu seçin. Çevrimiçi olarak görüntülenecek posterler için manzaranın (genişliğin yükseklikten büyük olduğu yer) daha iyi olduğunu unutmayın.
 4. İhtiyaç duymanız durumunda sol üstteki Yeniden Boyutlandır butonuna tıklayarak posterinizi yeniden boyutlandırabilirsiniz. (NOT: posterinizi bir konferansta sunacaksanız projenize başlamadan önce gerekli boyutları kontrol edin.).
 5. Metin, öğeler ve grafikler ekleyin. Posterde düzenlemek için onları sürükleyin. Siz öğeleri sürükledikçe sistem, öğeleri hizalamanıza yardımcı olacak kılavuz çizgilerini gösterir.
 6. Posterinizin boyutunun ekranınızdan çok daha büyük olacağını unutmayın. Tam boyuta yakınlaştırmak için sağ alttaki yüzde çubuğunu %100’e kaydırın. Metin 1,5 metre uzaktan okunabilecek kadar büyük olmalıdır.

Canva programına girdikten sonra Logo Oluşturucu’ya tıkladıktan sonra yazılım 500 x 500 piksel boyutlarında yeni bir belge açar. Ekranın sol tarafında farklı şablonlar arasında gezinebilirsiniz. Burada tasarlamayı planladığınız kelimeden aratma yaparak logolarınızı tasarlayabilirsiniz.

Video:

Canva video düzenleyici ile profesyonel bir video düzenleyici olmanıza gerek kalmadan yüksek kaliteli videolar oluşturabilirsiniz. Canva, geniş hazır şablon kitaplığını kullanarak veya sıfırdan başlayarak, tıpkı bir Power Point sunumu hazırladığınız gibi videolar oluşturmanıza olanak tanır.

Sunum:

Canva sunumları, bilgilendirici ve görsel olarak çekici sunumları yeniden tasarlamanıza ve oluşturmanıza olanak tanır. Bu, devasa medya kütüphanesi ve çok çeşitli, kullanımı kolay özel sunum şablonları sayesindedir.

Duvar Kağıdı:

Kendi masaüstü duvar kağıdınızı oluşturmak, bilgisayarınızı kişiselleştirmenin eğlenceli ve yaratıcı bir yolu olabilir. Popüler bir grafik tasarım aracı olan Canva ile yalnızca birkaç basit adımda kendi masaüstü duvar kağıdınızı kolayca tasarlayabilirsiniz. İster kendi fotoğraflarınızı kullanın ister Canva’nın şablon kitaplığından seçim yapabilirsiniz.

Animasyon:

Canva yakın zamanda kullanıcıların tasarımlarındaki öğelere hareket eklemesine olanak tanıyan yeni bir “Animasyon oluşturma” özelliği ekledi. Kullanıcılar bu aracı, öğelerinin takip etmesi ve hızını gerektiği gibi ayarlaması için özelleştirilmiş bir yol oluşturmak için kullanabilir.

Bu özelliği benzersiz kılan şey, kullanıcıların öğeyi canlandırmak için öğenin yolunu manuel olarak izleyebilmeleri ve böylece onlara animasyon üzerinde daha fazla yaratıcı özgürlük ve kontrol verebilmeleridir. Bu özellik belirli bir medya türüyle sınırlı değildir ve Canva tasarımınızdaki herhangi bir öğeye uygulanabilir.

Sosyal Medya Tasarımları

İşletmeniz için sosyal medyayı kullanmak, tüketicilerle ilişkiler kurmanın harika bir yoludur. Bir işletme sahibi olarak, markanıza uygun ve insanların sosyal medyada gördüğü diğer her şeyle karşılaştırıldığında öne çıkan içerik oluşturmaya zaman bulmak zor olabilir. Neyse ki Canva, içerik oluşturmayı hızlı ve kolay hale getiren bir grafik tasarım platformudur. 

5.CANVA NASIL KULLANILIR?

Canva , davetiyeler, el ilanları, sosyal medya grafikleri ve daha fazlasını tek bir platformda oluşturmanıza olanak tanıyan tamamen işlevsel bir grafik tasarım aracıdır. Canva, beceri düzeyiniz ne olursa olsun tasarımı daha da kolaylaştırmak için çeşitli tasarım şablonlarına erişmenizi ve kendi tasarım şablonunuzu oluşturma ve özelleştirme seçeneğini sunar. Canva’yı kullanmaya başlamak için öncelikle ücretsiz bir hesaba kaydolmanız gerekir. Bu sayede Canva programını ve özelliklerini kullanmaya başlamanız mümkün olur.

Canva programı kullanılırken üye olduktan sonra başlangıç eğitimlerini tamamlamak önemli bir yer tutar. Bu sayede hem program alıştırması yapabilir hem de gelecekte profesyonel bir şekilde kullanabilmek için seçmelerin hepsine çalışmış olursunuz.

İçerisinde afiş slogan logo ve benzeri pek çok Tasarımı yapabileceğinizi program ile profesyonel işlerinizi yaparak para kazanmanız da söz konusu olur. Özellikle programları başarılı bir şekilde kullanmayı amaçlayan herkes tarafından basit bir kullanım yöntemine sahiptir.

Ajans360
08 Ocak 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir