Nedir Bu Tasarım? Nelere Dikkat etmek gerekir? - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Nedir Bu Tasarım? Nelere Dikkat etmek gerekir?


Tasarım yaptığımız her şeydedir, ama aynı zamanda o şeylerin arasındadır. Hüner, bilim, öykü anlatma propaganda ve felsefenin karışımıdır.

Erik Adigard

Grafik Tasarım Nedir ?

Grafik tasarım, amacı itibari ile estetik, görsel iletişim ve kalite gibi unsurları üst düzeye çıkarma amacı güdüyor. Grafik tasarım ile hedef kitleye iletilmek istenen mesajlar simge yolu ile görsel bir ifade tarzına dönüşerek kullanıcıların zihinlerinde yer ediniyor. Özellikle şirket ve firmaların reklam kampanyalarında grafik tasarımlara yer vermesi şirket ve firmalara ait ürün ve hizmetlerin kullanıcı ve ilgililerine daha güzel ve görkemli bir şekilde sunulması sağlanıyor.

Grafik tasarımlar yapılırken konusunda uzman grafik tasarımcılar tarafından grafik tasarım kurallarına tam olarak uyuluyor. Bu kurallar grafik tasarımın görsel özellikleri ve vereceği mesaj anlamı açısından oldukça büyük önem arz ediyor. Yani bir düşünceyi aktarırken görselleştirme tekniklerinden büyük oranda yararlanılır ve iki boyutlu ve üç boyutlu olarak gerçekleştirilen bir süreçtir. Grafik tasarım evreni insanın hayal dünyasını ortaya çıkaran birçok sırlarla doludur.

Renk Kullanımının Önemi

Renkler, tasarımın algılanışında büyük rol oynar. Renk kullanımınızın iyi düşünülmüş olmasından emin olmalısınız. Kararsız kaldığınız zaman renk paleti aracından yardım alabilirsiniz. Renklerle vurgulamak istediğiniz ögeyi ön plana çıkarabilirsiniz.

Renklerin insanlar üzerinde psikolojik etkileri de bulunmaktadır. Örneğin bebeklerle, çocuklar ile ilgili geliştirilen bir site de renklerin canlı, göz alıcı, eğlendirici olması gerekir. Siyah zemini olan bir çocuk yada bebek sitesi çok anlamlı olmayacaktır. Tabiki rock n roll hakkında bir sitenin de pembe ağırlıklı olması sınırları zorlayan bir teşebbüs olacaktır. Turuncu ve sarı renkler insanda açlık duygusu uyandırır. Fastfood restorantları bilhassa de pizzacılarda bu renkleri sık sık görebilirsiniz. Tasarımınızda bu faktörleri de göz ardı etmemeniz yararlı olacaktır.

Tasarımlar en çok üç ana renk ve bu renklerin tonlarından oluşmaktadır. Renklerin arasına siyah, beyaz ve gri gibi geçişler sağlayacak renkler istenildiği kadar kullanmak mümkün. Siyah, beyaz ve gri renkler joker gibi düşünülebilir ve dikkat edilirse bu üç renk aşağı yukarı bütün renklerle uyumludurlar. Renk kullanımı bir estetiktir. Tasarımlarda ön planda olan en önemli unsurdur. Bireylerin zihinlerinde kavramsal bir yer oluşturmaktadır. Yani insanların kişisel kararlarında, satın alma davranışlarında ön planda olmaktadır. Bunun sebebi insanların renklere anlam yüklemesidir.

İyi Seçilmiş Bir Font

Tipografi tasarımın önemli parçalarından biridir. İletilmesi amaçlanan mesaj, yazı ile desteklenmek istenebilir. Mesajın amacına destek olabilecek ve bütünlüğü bozmayacak bir font seçilmelidir. Tasarımınızda metin kullanılıyorsa bu yazının okunabilirliğive görünebilirliği oldukça önemlidir. Gerek boyut olarak, gerek de kullanılan renkler olarak metnin basitçe okunabilmesine, bilhassa karşıtlık (zıtlık) oranına son derece dikkat etmek Grafik tasarım, amacı itibari ile estetik, görsel iletişim ve kalite gibi unsurları üst düzeye çıkarma amacı güdüyor.

Grafik tasarım ile hedef kitleye iletilmek istenen mesajlar simge yolu ile görsel bir ifade tarzına dönüşerek kullanıcıların zihinlerinde yer ediniyor. Özellikle şirket ve firmaların reklam kampanyalarında grafik tasarımlara yer vermesi şirket ve firmalara ait ürün ve hizmetlerin kullanıcı ve ilgililerine daha güzel ve görkemli bir şekilde sunulması gerekir. İnsanların gözlerinin yorulmaması ve rahat okumaları amacıyla font seçimleri yapılmalıdır.

En Önemlisi Özgünlük

Sözlükte; “çeviri olmayan, asıl olan” anlamına gelir. Özgünlük; yapıtların kendine özgü özellikler ve anlamlar taşımasıdır. Başka bir deyişle sanatçının yapıtını oluştururken başkasına benzememesi, taklitten uzak durması, orijinal olması, yeni, farklı şeyler söylemesidir. Özgünlük, hem içerik hem de üslupta söz konusu olabilir. İmza, bir özgünlük örneğidir.

Tasarımda da özgünlüğün önemi buradan gelmektedir. Bir imza nasıl kişiyi özel, tek hissettirebiliyorsa, özgün bir tasarımda müşteriyi o kadar özel hissettirebilir. Sanatçı bütünüyle kendi yetenekleri, zevkleri, tutumları, beğenileri doğrultusunda, başkalarının yapıtlarından farklı ürünler ortaya
koyar.

Böylece alışılmış ve daha önce karşılaşılmış tasarımlardan uzak yeni bir düşünce uyandıran, müşterinin gözünde daha değerli bir iş algısı oluşturur.

Markanız için özgün stratejiler geliştirmek için sizi bekliyoruz!

Melih Örnekbaş
15 Mart 2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir