Web Sitesi Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Web Sitesi Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web sitesi geliştirme ve tasarım sürecinde gerekli olan en önemli şeylerden biri, temiz, çekici ve kullanışlı bir site oluşturmaktır. Kaliteli tasarım sezgisel navigasyon ile çekici ve okunması kolaydır. En önemlisi, temiz tasarım ziyaretçilerin dikkatini dağıtacak yada algılama sorunlarına yol açacak grafikler ve büyük miktarda makaleler yerine markanızın ve içeriğinizin değerine odaklanmasına yardımcı olur.
Genellikle, müşteriler web sayfası tasarımlarını belirli bir şirketin veya ürünün kalitesiyle ilişkilendirerek algılama sorunlarına yol açarlar. Bu sebeple, temiz ve kullanışlı bir tasarım, müşterileri geri dönmeye teşvik eden olumlu bir kullanıcı tecrübesi ve imajı sağlamak amacıyla son derece önemlidir.

Web sitesi sayesinde, Firmanızın faaliyet alanlarını, kurumsal duyuruları ürün ve hizmetlerin sunulmasının ve kendinizin tanıtımını çok daha büyük kitlelere (tüm dünyaya) en ekonomik şekilde yapabilirsiniz.

İşlevselliğini düşünürken, göz önünde bulundurmanız için gerekli olan birkaç husus vardır. Yani, web sayfası tam manası ile işlevsel mi? Yükleme problemleri veya kopmuş bağlantılar var mı? Sitenin güvenlik özellikleri işletmenizin ihtiyaçları ve gelirleri için yeterli mi?

Bu operasyonel problemlere ilave olarak, internet sitenizin özelliklerini kullanıcının bakış açısından görüntülemek son derece önemlidir.
Sitenizin iletişim formları, anketler ve müşteri geri bildirim bölümleri düzgün çalışıyor mu? Bu işlevsel problemlerden biri veya tümü müşteriden sitenizi terk etmesine ve firmanıza yada ürüne yönelik kötü bir bakış açısı oluşturabilir.

Seo dostu mu ?

Web siteniz arama motorlarına dost bir altyapı ile yapılmamış ise, yalnızca çalışanların ve tanıdıklarınızın ziyaret ettiği bir site olacaktır. Oysa internet sitesinin temel amacı, yeni müşteriler bulma ve hizmetlerinize insanların kolay ulaşımını sağlamaktır. Web sitenizin SEO ‘ya uygun olup olmadığını anlamak için kullanabileceğiniz pek çok araç var. Arama motorlarında yapacağınız küçük bir arama ile pek çok araç ve makale ile kısa sürede temel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Mobil duyarlı Responsive Web Sitesi mi ?

Dünya çapında mobil cihazlardan internete erişenlerin sayısı 5 milyarı aşmış durumda. Günümüzde web ziyaretlerinin yüzde 60-70 oranında mobil cihazlar üstünden yapıldığı düşünülürse, internet sitelerinin mobil tasarımı ve optimizasyonu da gözden kaçırılmamalıdır. Ayrıca site hızı hem arama motorları hem de kullanıcı tecrübesi açısından üstünde durulan bir diğer konu olarak öne çıkıyor. Peki Responsive Site Nedir?
Kullanıcılar site hızı düşük olan web sitelerinde vakit geçirmekten hoşlanmıyor, arama motorları ise hızın düşük olduğu web sitelerini geri plana atıyor.

Bilgi Vermek Önemli!

Kurumların kendileriyle ilgili bilgi edinmek isteyen kullanıcılara yüksek derecede kullanılabilirlik düzeyine sahip internet siteleri tasarlayıp sunmaları etkin bir kullanım sağlanması açısından önemlidir.
Kurumun kurumsal kimliği, kurumsal renkleri, kurumsal yazı stili, kurumsal logosu, vizyonu, hizmetleri, ürünleri ve faaliyetleri hususlarında son derece uyum içerisinde değerlendirilmeli ve kurumsal web site tasarımı uygulanmalıdır. Bir kurumsal web sitesinin başarı değeri müşterilerin tekrar tekrar web sitesini ziyaret etmelerinden geçmektedir.

Ziyaretçilerin ulaşabileceği iletişim bilgileri ve iletişim formu olmalıdır. Güvenlik bilgisi müşteri için en önemli unsuru oluşturur. Çünkü; müşteriden alışveriş sırasında kişisel bilgilerinin verilmesi istenir.
Kurumsal Web Sitesi sayesinde firmanızın 7/24 reklamı olur. Yapılan işte profesyonellik algısı yaratır.
Şirketinizin ya da firmanızın dünyaya açılan bir penceresi olur.

Orijinal İçerik, Kaliteli Görsel

Web sitesi yaparken karşılaştığım en büyük hata, içeriklerin kopyala yapıştır metoduyla(özgün olmaması), internetten alınıyor olmasıydı. Kullanacağınız fotoğrafların, lisans durumu ve orijinalliğini araştırın. Mümkünse sadece sizin web sitenize ait görseler olsun. Yine yazılar, sadece sizde bulunan özgün içerikler olsun. Yani yaratıcılık önemli bir etkendir. Bu arama motorlarındaki konumunuzu önemli ölçüde olumlu yönde etkileyecektir.

Göze Çarpan Dikkat Çekici Renkler

Bir sitede en çok dikkat edilen yer sol üst köşedir (header), bu da okuma alışkanlığımızdan gelir.
Bu sebeple biz de dahil bir web siteye girdiğimizde sitenin her zaman en üst kısmına bakarız ve başlıklarla, görsellerle veya bağlantılarla yönlendirilmeyi bekleriz.

Bu nedenle yapılacak en önemli şeylerden biri, logo veya sitenin ismini sol köşede bir yerlere iliştirmek olacaktır. Logo ve site ismi kendi başına işi anlatmakta yetersiz kalıyor ise bir sloganla zenginleştirerek web sitesinin ne ile ilgili olduğunu vurgulayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Sitenin sayfalarına hızlıca geçiş yapılmasını sağlayan butonlara yer vermeniz gerekmektedir.(Ana Sayfa, İletişim, Hakkında vb.) Kullanıcılar hızlı ve kullanışlı bir şekilde istedikleri bilgiye ulaşabilmelidir.

Web sayfası hazırlarken hem gözü yormayan arka plan hem de okunması kolay yazı renkleri seçilmelidir. Çünkü; karrmaşıklık müşteriyi siteden uzaklaştırabilir. Çok fazla renk kullanmaktan kaçınmalı, mümkünse en fazla üç rengi yoğun olarak kullanmalıyız. Yapacağımız sitede renk seçimi
yaparken dikkat edeceğimiz bir nokta da site logosunun rengidir. Genelde site logosunda bulunan renkler site tasarımında ana renk olarak seçilir.

Template Hazır Şablonlar Web Sitelerinden Uzak Durun!

Hazır tasarım web siteleri sizin kurumsal yapınızı yansıtmaz size yapılan işin aynısından internette başkalarında olması kurumsallıktan uzaktır.
Özel tasarım web siteleri sizler için tasarlandığından kurumsal kimliğinizi doğru yansıtacaktır. Maliyetleri hazır sitelerin düşük olsada prestij, itibar kaybı yaşatacaktır. Özel tasarım için bizden teklif alın.

Melih Örnekbaş
22 Mart 2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir