Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Evde Verimli Çalışma

Verimli çalışma ipuçları Freelance, kariyerine yeni başlayana veya uzun süredir. Bu şekilde çalışıp bir düzen oturtamayan bireylerin en büyük yardımcısıdır. Özellikle Covid-19 nedeniyle evden çalışmak zorunda kalanlar için bu ipuçlarının önemi daha da arttır. Ofis ortamında çalışmak ve amirin yağdırdığı emirlerden uzak durmak adına günümüzde pek çok birey tarafından tercih edilen evden çalışma sistemi her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Bu anlamda insanlar internet ve bilgisayar ile daha konforlu bir çalışma düzeni kurarken zaman zaman evde çalışmak sorunlara da yol açmıyor değil.

Ofis çalışanları ve diğer bireyler nezdinde evden çalışmak oldukça konforlu ve kolay olsa da aslında evden çalışmak için verimli bir ortamın tesis edilmesi çok zordur. Peki, verimli çalışmak için evde neler yapmanız gerekir? Reklam ajansları evden (freelancer) olarak çalışanları ile işlerine aynı şekilde devam etmekte.

Evde Verimli Çalışma İpuçları

Düzenli ve Rahat Bir Çalışma Alanı Oluşturun

Ofis ortamında bireylerin bir masa ve alanının olması belirli bir düzen içerisinde çalışma yapabilmesine olanak sağlar. Ancak ev ortamında kendini bir masa ve sandalyeye hapsetmek istemeyen bireyler zaman zaman yatarak zaman zaman da dağınık bir ortamda çalışarak işlerini tamamlamaya çalışır. Aslında bu tutum düzenli çalışmayı baltaladığı gibi evden verimli çalışma konusunda da ciddi sorunlara neden olur. Bu anlamda yapılması gereken en doğru şey bir ofis ortamı kadar olmasa da düzenli ve rahat bir çalışma alanının oluşturulmasıdır.

  • Ekipman Tercihinizi Doğru Yapın

Evden çalışırken kendinize ait bir alan oluşturdunuz ama hala verimi yakalayamadıysanız muhtemelen yanlış ekipmanlara yatırım yaptınız demektir. Üzerine oturduğunuz sandalye, kullandığınız bilgisayar veya masa fiziksel özelliklerinize uygun değilse evden verimli çalışma tamamen bir hayal olur. Bu nedenle evden verimli çalışma talebinizi karşılamak istiyorsanız malzeme seçimine çok dikkat etmeniz gerekir.

  • Rutinleriniz Olsun

Evden verimli çalışma bireyler için bir süre sonra oldukça zor olur. İş yükünden yorulan ve ev rahatlığını yaşamak için türlü bahaneler üreten bireylerin izlemesi gereken en iyi yol rutinler oluşturmaktır. Ev içerisinde aile üyeleriniz ile görev dağılımı yaptığınız gibi evden çalışırken de belirli rutinler oluşturarak bu rutinlerin dışına çıkmamanız gerekir. Aksi durumda dağ gibi biriken işleri tamamlamak adına sabahlamanız gerekebilir.

Evden Çalışmak Daha Az Çalışmak Değildir

Evden çalışmak pek çok insan için daha az çalışıp daha fazla para kazanma olarak görülebilmektedir. Ancak bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Freelance olarak hizmet veren bireyler de en az ofis çalışanları kadar emek sarf eder. Bu anlamda evden çalışırken ev ve iş hayatını birbirine karıştırmadan belirli bir program belirlemeniz daha doğru olacaktır. Saat 10’da işe başlayıp 5’te paydos yaparsanız freelance kariyeriniz hüsranla sonuçlanabilir.

Yapılacaklar Listesi Oluşturun

Evden verimli çalışmanın en temel kurallarından bir tanesi de yapılacaklar listesi oluşturmaktır. Çünkü belirli bir programı takip etmeyen ve günlük iş planları yapan kimselerin uzun sürede pek çok işi aksatacağı tartışılmaz bir gerçektir. Bu gerçeği göz ardı etmeniz durumunda karşılaşacağınız iş yükünü tahmin bile edemeyeceksiniz. Çalışma düzeniniz ve iş planınızı oluşturmak adına haftalık veya aylık bir program çıkarmanız halinde işlerin planlanandan erken bile bitebileceğini gözlemleyeceksiniz. Söz konusu durum da sizin için yüksek verimlilik anlamına gelecektir.

Gün boyu yapılması gerekenleri not edin
  • Mola Vermeyi İhmal Etmeyin

İster ofiste ister evde çalışın mola sizin en büyük hakkınız. Verimli çalışmak ve daha iyi bir performans sergileyebilmek adına molalar vermeniz kısa vadede daha başarılı bir evden çalışma hayatına sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Aksi takdirde kısa süre çalışarak büyük yorgunluklarla karşılaşmanız olasıdır. Düzenli molalar vererek hem daha verimli çalışmaya zemin hazırlayabilir hem de kendinize vakit ayırma şansı elde edebilirsiniz.

Bir kahve molası vermek algılama duyularınızı aktifleştirir.
  • Dikkat Dağıtıcı Unsurlardan Uzak Durun

İş yaşamınızı olumsuz etkileyecek ve verim kayıplarına neden olacak en büyük etkenlerden biri de hiç şüphesiz dikkatinizi dağıtacak unsurlardır. İş akışını ciddi manada sekteye uğratacak olan dikkat dağıtıcı unsurları çalışma alanınızdan uzaklaştırmalısınız. Özellikle telefon ve tablet gibi zamanınızın önemli bir kısmını harcayacağını aletleri masa üzerinde bulundurmayın. Bilhassa bildirimleri kapatarak daha verimli bir evden çalışma süreci yaşayabilirsiniz.

Yukarıdaki unsurlar ve çok daha fazlası ile alakalı dikkatli bir süreç takip etmeniz evden çalışırken karşılaşacağınız sorunları minimum düzeye indireceği gibi zaman yönetiminde de size katkı sağlayacaktır

Ajans360 ekibi olarak bizler de korona zamanlarında müşterilerimiz için evden çalışmaya devam ediyoruz.

Melih Örnekbaş
12 Ağustos 2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir