Avm Web Sayfalarını Rakamlarla İnceledik - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Avm Web Sayfalarını Rakamlarla İnceledik

AVM web sayfalarını rakamlarla inceledik

Web sayfaları Ticari ve sosyal aktivitelerin modern merkezleri AVM’leri her gün binlerce tüketici ziyaret ediyor. Peki binlerce tüketicinin ziyaret ettiği AVM’lerin web sayfalarında neler oluyor?

web sayfaları

Yazımızda 303.000 nüfuslu bir şehirde yer alan 7 yıllık bir AVM’nin web sayfasını ziyaret eden tüketicilerin sayısal verilerini ve davranışlarını inceleyerek AVM’ler için web sayfalarının ne kadar önemli olduğunu Google Analytics raporları ile birlikte ele alacağız.

İlk olarak inceleyeceğimiz AVM’mizin sayfasına bir ayda giren kişi sayısına bakalım.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğimiz gibi Google Analytics sonuçlarına göre bir ayda web sayfasını ziyaret eden kullanıcı sayısı 32.021 kişi. Sayfa toplam 45.864 defa ziyaret edilmiş ve alt sayfalarla birlikte toplam 81.033 sayfa görüntülenmiş.

AVM Web Sayfaları En Çok Akıllı Telefonlar İle Ziyaret Ediliyor!

Sayfayı ziyaret eden kullanıcıların sayısı kadar önemli olan bir diğer nokta ise kullanıcıların hangi cihazlar ile sayfayı ziyaret ettikleri. Aşağıdaki ekran görüntüsünden görüleceği üzere ziyaretçilerin %80.71’i mobil cihazlar ile sayfayı ziyaret ediyorlar. İncelediğimiz raporlar mobil cihazları destekleyen bir AVM web sayfasına ait fakat 2017 Temmuz verilerine göre Türkiye’de 379 AVM mevcut ve yaptığımız küçük bir araştırmada Türkiye’de hizmet veren AVM’lerin %60’ının mobil cihazları desteklemediğini görmekteyiz. Bu ise binlerce tüketicinin AVM web sayfalarında sağlıklı dolaşamadığı anlamına geliyor.

Ziyaretçiler En Çok Neleri İnceliyorlar?

Genellikle tüm AVM’lerde yayınlanan alt sayfalar benzerlik gösteriyor. Görülüyor ki tüketiciler ana sayfadan sonra en çok servis saatlerini görüntülüyorlar. Servis saatlerini ise AVM’de yer alan mağazalar sayfası, sinema ve iletişim sayfası takip ediyor. Peki kullanıcılar bu sayfalara rahatlıkla erişemeseydi? Bu sonuca göre UX tasarımının da ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

Bu veri sayesinde tasarladığımız AVM sayfalarının mobil versiyonlarında servis saatleri için eklediğimiz hızlı erişim butonunun ne kadar kullanışlı olduğunu ölçmüş olduk!

Nereden Nereye?

En çok ziyaret edilen sayfaların yanı sıra hangi sayfalardan hangi sayfalara geçiş yapıldığı da oldukça önemli. Mağazaları inceleyen ziyaretçilerin bu sayfadan sonra en çok servis saatlerine baktığını, servis saatlerine bakan kullanıcıların da en çok mağazalar sayfasını incelediğini görüyoruz. Bu sizce de iyi bir veri değil mi?

Y Kuşağı AVM’lerde!

Günümüzde Y kuşağının tüketimde ve üretimde üstlendiği rolün farkındayız. Daha önce Y kuşağının tüketim alışkanlıklarından bahsettiğimiz bu yazımızı paylaşmıştık . Aşağıdaki yaş verileri bize AVM en çok ziyaret edenlerin Y kuşağı mensupları olduğunu gösteriyor. Peki AVM’ler bu veriler sonucunda Y kuşağı için yeteri kadar tutundurma faaliyetinde bulunuyor mu? Neyse ki Y kuşağının çok sevdiği Starbucks hemen hemen her AVM’de var !!!

AVM’ler için ne kadar önemli olduğunu birkaç veri ile özetledik. Tüketimin ve sosyalleşmenin modern merkezleri AVM’lerin web sayfaları kadar önemli olan bir diğer dijital mecra ise şüphesiz Sosyal Medya. İlerleyen yazılarımızda AVM’ler için sosyal medyaların önemini de anlatacağız. Dijital mecraların tümünde profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyarsanız Ajans360 ekibi olarak biz her zaman desteğe hazırız.

Melih Örnekbaş
08 Şubat 2018

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir