Otelinizde Konaklayan Y Kuşağı'nın Farkında Mısınız? - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Otelinizde Konaklayan Y Kuşağı’nın Farkında Mısınız?

Otelinizde Konaklayan Y Kuşağı’nın Farkında Mısınız?

Birçok marka için oluşturulan stratejilerde temel etkenin hedef kitlesi olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Ancak en önemli analizlerden biri ise hedef kitleniniz demografik ve psikografik özelliklerini de tanımanızdır. Bu nokta demografik özelliklerin en önemlisi olan yaş kriteri ise bizi bambaşka bir analize zorluyor. Gelişen marka stratejilerinde özellikle turizm sektöründe otelinizde konaklayan kitlenin psikografik özelliklerine göre tüketim uygulamaları oluşturmak sizi rakiplerinizden daha öne çıkarabilir. Kitlenizin konfor algısı, tatil algısı, eğlence anlayışı gibi pek çok etken önemli hale gelebiliyor. Peki ya kim bu bahsettiğimiz kitle? Sürekli değişen dünya, sürekli değişen tüketim alışkanlıkları ve bunun sonucunda kategorize edilen X, Y ve Z kuşakları.

1965-1979 yılları arasında doğan X kuşağı, ahşap kutudan gelen seslere adapte olmaya çalışırken başka bir ahşap kutu ile tanıştı. Bu sefer ses ile birlikte görüntü de vardı. Bugün ise sanal gerçeklik gözlükleri ile tanışan bu kuşak tüm yeni teknolojilere alışma çabası içerisinde yaşamını sürdürüyor. Sadık, çalışkan, sabırlı, kurallara uyan X kuşağı sakinlerinde internet ve teknoloji kullanımı her ne kadar yaygın olsa da online alışveriş, online rezervasyon gibi dijital yollar yerine geleneksel yolları daha çok tercih ediyorlar.


Peki Y kuşağı öyle mi? 1980 – 1995 yılları arasında doğan ve bilgisayar ile hayata başlayan bu nesil tahmin ettiğiniz gibi X kuşağından oldukça farklı ve kuşaklar arası fark en fazla bu nesilde hissediliyor. Özgürlük ve bağımsızlıklarına düşkünler, hedefleri oldukça net, beklentileri yüksek. Çok hızlılar, her gelişmeye ayak uydurabiliyor hatta yeniliklerin büyük kısmını artık onlar gerçekleştiriyor. Yaşamak için değil harcamak için para kazanıyorlar.

Otobüs biletini mobil uygulama üzerinden satın almadan ve otel rezervasyonunu tableti ile otelin web sitesine girerek yapmadan önce sosyal medyada yer alan yorumları okuyor, değerlendiriyor ve tüketim kararlarını verirken o yorumlara güveniyorlar. İlgi odağı olmak, beğenilmek onlar için önemli. Sosyal medyada fenomen olanların tamamına yakını da bu kuşağın üyeleri. Üstelik Y kuşağı mensuplarının sayıları da az değil. Türkiye nüfusunun %35’i, yani tam 27 Milyon genç Y kuşağı mensubu!

Sizin Otelinizde Konaklıyorlar!

Tatil anlayışı da farklı olan y kuşağının belki farkında değilsiniz ama onların otelinizin misafirleri arasında yer aldıklarını bilmelisiniz. Şuan seyahat edenlerin %30’unu oluşturan bu kuşağın 3 yıl içerisinde %50’lere ulaşacağı tahmin ediliyor. Yapılan bir araştırmaya göre* y kuşağı konaklayacağı otel araştırmasını yaparken %24 oranında tablet, %59 oranında ise cep telefonu kullanıyor. Aynı zamanda Y kuşağının %87’si bilgisayarı ile rezervasyon işlemi gerçekleştiriyor. Online referanslar ve diğer tüketici yorumları ise onlar için oldukça önemli! * Callbox Sales & Marketing Solutions – “Future Trends in the Hospitality Industry: Millennials and Social Media Rule”

Neler Yapmalıyız?

Y kuşağının çabuk sıkıldığı ve hızlı karar değiştirdiği gerçeğini görmezden gelemeyiz. %95’i akıllı telefon kullanan, internet ve sosyal medyada cirit atan bu kuşak hizmet satın alırken de online işlemler ile işlerini yürütüyor. Dijital mecralarda onlara kendinizi sevdirmelisiniz. Sizi çok iyi ‘stalk’layacakları için sosyal medya hesaplarınız, web sayfanız, internet üzerindeki yorumlar karar vermelerinde oldukça etkili olacaktır. Bunları gözden geçirmeye ne dersiniz? Daha kolayı varken zor olanı asla yapmazlar. Seyahat acentesine gidip bir tatil paketi satın almak, rezervasyon yaptırmak hiç onlara göre değil. Onlar öğle yemeklerini yerken aniden bir tatil planı yapar ve cep telefonlarıyla web sayfanıza girip rezervasyon yaptırırlar. Hazırlıklı olmalısınız! Otelinizde mutlaka kablosuz internet bağlantısı olmalı dememe gerek yok sanırım.

Peki havuzunuzun ortasında kablosuz bağlantı çekiyor mu? “Ne gerek var, odalarımızda ve lobide çekiyor yetmez mi?” Demeyin lütfen. Çünkü su geçirmeyen yeni akıllı telefonlarıyla havuzun ortasında İnstagram’da bir hikaye paylaşmak isteyeceklerdir! Duyarlılık Y kuşağı için önemli. Doğaya, hayvanlara ve gelecek nesillere karşı oldukça saygılı ve duyarlılar. Sürdürülebilirlik kavramına onlardan daha fazla değer vermeniz gerekiyor. Otelinizdeki çevre dostu uygulamalar onların sizi daha çok sevmelerini sağlayacaktır. Mesela kağıt israfını önlemek için e-faturaya neden geçmiyorsunuz? Y kuşağı hızlı ve bilinçli. Onlar için siz de öyle olmalısınız. Onları yakalayamazsanız peşlerinden gelen Z kuşağının hızına yetişebilmeniz oldukça zor. Bu arada hazır mısınız? Z kuşağı geliyor!!!

En iyi hedef kitle analizi için bize ulaşın! 

Melih Örnekbaş
27 Şubat 2017

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir