Otelcilik Sektöründe 2019 Dijital Pazarlama Trendleri - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Otelcilik Sektöründe 2019 Dijital Pazarlama Trendleri

Günümüzde her şeyin internet üzerinden yürütüldüğü bir çağda diğer sektörlerde olduğu gibi otelcilikte de dijital pazarlama oldukça önemli bir başarı unsuru haline gelmiş durumda. Takip edilen dijital pazarlama trendleri sayesinde hem geniş kitlelerin dikkati otel üzerine çekilebilir hem de mevcut müşteri kitlesinde memnuniyet yaratılarak müşteri sadakati elde edilebilir. Bu sebeple firmalar turizmde dijital pazarlama konusu üzerine yoğunlaşmalı, bu alanda uzman kişileri istihdam etmeye özen göstermelidir.

Otelcilik ve Dijital Pazarlama

Dijital çağa adım atılması ile birlikte pek çok yeni kavram günlük yaşamda kullanılır hale gelmiştir. Bu yeni kavramlardan biri ise dijital pazarlama olarak kitlelerin karşısına çıkmış bulunuyor. Dijital pazarlama nedir diye düşünüldüğünde çeşitli ürün ve hizmetlerin internet üzerinden satılıp tanıtıldığı yenilikçi bir pazarlama yöntemi adı verilebilir. Önceden yoğun olarak kullanılan gazete, televizyon, radyo ve dergi vasıtasıyla yapılan pazarlama faaliyetleri günümüzde dijital ortama aktarılmış durumdadır. Şirketler tarafından dijital pazarlama trendleri yakından takip edilir, şirket gelirinin ve marka bilinirliğinin artması için dijital mecradaki araçlar yoğun olarak kullanılır. Turizm ve otelcilik kişilerin memnuniyetine bağlı olarak gelişim gösteren bir sektördür. Bu sebeple turizm firmaları diğer sektörlere kıyasla dijital pazarlama nedir hususu üzerine daha fazla yoğunlaşmalıdır. 

2019 Yılında Konaklama Sektöründe Öne Çıkan Dijital Pazarlama Trendleri Nelerdir?

Sektörde bilinen, yüksek marka değerine sahip, konaklama tecrübesi yaşayan müşterilerin memnuniyetini ve sadakatini kazanabilmiş başarılı bir otel olabilmek için turizmde dijital pazarlama üzerinde mutlak suretle uzmanlaşılması gerekir. Bu kapsamda takip edilecek olan 2019 yılına ait dijital pazarlama trendleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Büyük Veri (Big Data) Yönetimi

Otelcilikte konaklama yapan müşterilere ait kimlik bilgileri, misafir yorumları, anket cevapları, ağırlıklı olarak rağbet gören oda çeşitleri, sosyal medya verileri, doğum günü ve yıldönümü gibi bilgiler turizm sektörü için büyük veri unsurlarını oluşturur. Söz konusu verilerin bir araya getirilmesi, sınıflandırılması ve büyük resmi görecek şekilde depolanması oldukça önemlidir. Bu verilerin yönetilmesi sayesinde müşteri istek ve ihtiyaç yönünde otel geliştirilebilir, zayıf ve güçlü yönler belirlenerek gerekli çalışmalar yürütülebilir. Bu sebeple mutlaka bir CRM programı edinilmelidir.

2. Web Sitesi Yönetimi

Web sitesi otelde konaklamak isteyenler için ilk izlenimi edinecekleri bir mecradır. Bu yüzden oteli yansıtan, güncellenen, resim ve videoların, otel aktivitelerinin sürekli olarak yüklendiği bir web sitesi tasarlanmalıdır. Web sitesi SEO kurallarına uygun olmalıdır. Bu sayede arama motorlarında web sitesi üst sıralarda yer alarak daha çok kişinin dikkatini çeker. Ayrıca web sitesi bilgisayar, tablet ve akıllı telefon olmak üzere her cihazdan rahatça görüntülenebilecek şekilde tasarlanmalıdır. Web sitesine dilek ve şikâyetlerin aktarılacağı bir kısım mutlaka eklenmelidir. Ayrıca çevrimiçi rezervasyon yapabilme imkanı da sunulmalıdır.

3. 360° Sanal Gerçeklik

Bu yenilikçi uygulama sayesinde otele ait doğal, herhangi bir filtrenin uygulanmadığı, gerçekçi görüntüler geniş kitlelere sunulabilir. Sanal gerçeklik sayesinde oteli merak eden müşterilerin aklındaki soru işaretleri giderilerek oteli tercih etmesi sağlanabilir. Bu sayede otelin geliri kolayca arttırılabilir. 360°sanal gerçeklik uygulaması fotoğraf ve videolara kıyasla daha az maliyetli bir tanıtım aracıdır. Bu nedenle kullanımı son zamanlarda büyük ölçüde artış gösterir. Otelini geniş kitlelere tanıtmak isteyenler Facebook’a verecekleri 360° sanal gerçeklik reklamları sayesinde başarılı olabilirler.

4. Sosyal Medya Yönetimi

Günümüzde sosyal medya mecraları hem bireyler hem de şirketler için oldukça önemli bir iletişim kanalıdır. Pek çok kişi sosyal medya üzerinden etkileşim halinde oluyor. Bu sebeple marka bilinirliğini arttırmanın, otele yeni müşteriler çekmenin yolu sosyal medya kanalları haline geldi. Her gün düzenli olarak güncel içerikler paylaşılmalı. Çeşitli sosyal medya reklamlarından da yararlanarak ulaşılan kitlenin arttırılmasına yoğunlaşmak gerekir. Sosyal medya hesabının linki otelin web sitesine de eklenmeli. Bu şekilde takip sayısı arttırılarak ulaşılan kişi sayısı arttırılabilir. Sosyal medya hesabındaki yorumlara anında cevap verebilecek ve sosyal medya hesabını etkili bir şekilde yönetecek bir personel istihdam edilmeli.

5. Online İtibar Yönetimi

Etkin bir online itibar yönetimi çalışması sayesinde müşteri memnuniyeti ve güvenini sağlayabilirsiniz. Bunun için olumsuz yorum yazan kişilere anında ve yapıcı olacak şekilde yanıt verilmeli. Olumlu geri bildirimde bulunan kişiler teşekkür edilerek müşteri ile bağ kurulması sağlanmalı. Bu sayede marka olumlu bir imaja sahip olur, otelin ilgili yönetimi sayesinde daha fazla kişinin otelde konaklamayı tercih etmesi sağlanır. İstanbul dijital ajans denilince akla ilk gelenlerden Ajans360’ın oteller için sunduğu dijital pazarlama faaliyetlerinden mutlaka yararlanın. Böylece sadık bir müşteri kitlesi yaratabilir, yeni misafirlerin tesisinizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz. Daha güçlü ve popüler bir marka yaratmak için Ajans360 ekibi sayesinde profesyonel destek alabilirsiniz.

Melih Örnekbaş
24 Temmuz 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir