Oteller ve Mobil Uyumlu Site - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Oteller ve Mobil Uyumlu Site

Google SEO: Oteller Neden Responsive Web Sitesine Sahip olmalı?

Seyahat endüstrisi sürekli olarak değişmektedir. Online rezervasyon yapmanın kolaylığı ile birleşen düşük fiyatlı seyahatler endüstride eskisine göre daha fazla etki yaratmıştır.

Otel İyi çalışan ve arama motorlarında üst sırada yer alan bir internet sitesi artık isteğe bağlı olmaktan çıktı. Gezginlerin ilgisini çeken endüstrideki yeni oyuncularla birlikte, arama motorlarının otelinizi nasıl gördüğü ve online olarak daha fazla ziyaretçi çekmek için nelerin iyileştirilebileceğini anlamak önemli bir hale geldi. TripAdvisor, Booking gibi oyuncular otel rezervasyon işine girdiği için otellerin farklarını hissettirecek, fayda sağlayacak yeni yollar bulması gerekmektedir. Ancak gelen son güncelleme ile birlikte Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerini durdurduğunu eklemek gerekiyor. Bahsettiğimiz siteler gibi platformlar hem sektörde rekabeti arttırıyor, hem de kullanıcı için kendini geliştiren otellerin tüketiciler tarafından daha görünür hâle gelmesini sağlıyor. Booking’in Türkiye’den çekilmesi üzerine alternatif olarak hangi web sitelerinin oluşturulacağını hep birlikte göreceğiz!

Mobil Uyumlu İnternet Sitesi Oluşturmak

Misafirlerinizin yarısından fazlası seyahat planlama süreçlerinde akıllı telefonlarını kullandığı için mobil uyumlu internet siteleri modern internet ortamında rekabet için artık isteğe bağlı olmaktan çıktı. Günümüzdeki en iyi SEO uygulamaları anahtar kelime ve içerikle sınırlı değil. Aynı zamanda internet sitesi kullanıcıları için en iyi kullanıcı deneyimi sağlamakla da doğrudan ilgili hale geldi. Google’a göre artık mobil kullanılabilirlik de sıralamalarda etkili durumda. Mobil cihazlar güç ve hız açısından çok fazla yol kat etmiş olsalar da mükemmel görünen sayfalar daha küçük ekranlarda her zaman iyi bir şekilde yüklenmeyebilir.

Mobil kullanılabilirlik

Son istatistiklere göre mobil cihazlarda internet kullanımı geleneksel masaüstüne göre daha yüksek. 2016 sonrasında mobil uyumlu internet siteleri, arama sonuçlarında öncelikli hale geldi. Bu nedenle eğer internet sitenizi mobil için optimize etmezseniz, site arama sonuçlarınız ciddi anlamada sorun yaşayabilir.

Geçmişte Google’da sıralamayı yükseltmek çok daha kolay bir işti, ama teknoloji geliştikçe Google Arama Algoritması da gelişti. Artık anahtar kelimeleri optimize edilmiş içerikler ve estetik olarak iyi görünen internet siteleri yeterli değil. Şimdi Google, otelinizin internet sitesinin arama sonuçlarındaki sıralamasını belirlerken mobil kullanılabilirliği oldukça fazla dikkate alıyor.

Günümüzdeki internet siteleri hem iyi görünmeli hem iyi çalışmalı hem de tüm cihazlarda çalışmalıdır. Sonuç olarak bütün olay ziyaretçilerin kolay bir şekilde bilgiye ulaşması ve pozitif deneyim sağlamaktır. Bu sadece arama sonuçlarında internet sitesinin sıralamasını arttırmaya yardımcı olmayacak, aynı zamanda doğrudan rezervasyonları da arttıracaktır.

Seyahat planlama sürecinde keyif ve iş gezginlerinin çoğu akıllı telefonlarını kullandığı için bu kullanıcıların otelinizin dijital deneyiminde iyi bir şekilde ağırlanması önemlidir.

Esnek tasarım

Basılı pazarlama içerikleri, basım şirketlerinde üretilir ve gerekli oldukça dağıtılır. Otelinizden broşür alan herkes aynı son ürünü elde eder fakat bu dijital malzemeler için geçerli değildir. İnternet siteleri çeşitli cihazlarda ve çeşitli ekran boyutlarında görüntülenmektedir. Bu da internet sitesinin uyum sağlaması anlamına gelir.

Mobil kullanılabilirliği elde etmek için tüm yöntemler arasında esnek tasarım tercih edilmektedir. Esnek tasarım mobil cihaz kullanıcılarının internette bilgisayar ekranı için tasarlanmış sitelerde sürekli olarak yakınlaşma yapmadan ve telefonu çevirmeden dolaşmasını sağlar. Bunu, gösterildiği ekran boyutuna göre sayfadaki öğeleri dinamik olarak yeniden düzenleyerek başarır.

Eğer otel internet siteniz esnek değilse bu konuyu hızlı bir şekilde değerlendirmelisiniz. Mobil uyumlu olmadığınız için Google Arama Algoritması sıralama desteğini mobil uyumlu rakiplerinize verecektir.

Google PageSpeed

Kullanıcı deneyimi her geçen yıl SEO için daha da önemli bir faktör haline gelirken sayfalarınız kabul edilebilir bir hızda yüklenmesi de artan bir şekilde önem kazanıyor. Google da özellikle bu konuda sayfa hızının arama algoritmalarındaki doğrudan sıralama faktörlerinden biri olduğunu öne sürmüştür.

Siteniz bilgisayarda hızlı bir şekilde görünse de mobil cihazlar için bu geçerli olmayabilir. Otelciler ve internet uzmanları için Google  Google PageSpeed Tahminleri isimli bir araç geliştirdi. Bu araç sayesinde web sayfanızın mobil ve masaüstü hızını kolaylıkla ölçebilirsiniz. Web sayfanızın puanının düşük ve geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Ajans360 ekibi olarak dijital pazarlama alanında her konuda olduğu gibi bu konuda da size her zaman yardımcı olabiliriz!

Melih Örnekbaş
10 Ocak 2018

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir