programatik reklam - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

programatik reklam

Dijital reklamların çatısını oluşturan unsurlardan birisi de, programatik reklamcılıktır. Teknolojinin sunduğu olanakları, yapılan analizler çerçevesinde medya ile ilişkilendiren ve reklamın farklı dijital mecralarda etkileşimi sağlayan bir satın alma yöntemdir. Bir nevi, dijital veriler sayesinde insanların değil, makinelerin alışverişine dayanan bir satın alma modelidir. Markaların ve reklam ajanslarının geleneksel reklam stratejileri yerine, dijital reklam stratejilerini tercih etmeleri, programatik reklamcılığın önemini arttırmaktadır.

Programatik Reklamcılık

Programatik reklamcılık, yapay zeka teknolojilerinin sunduğu veriler ile, hedef kitle analizini dijital platformlar üzerinden yapmaktadır. Dolayısıyla, belirli bir hedef kitle çok daha hızlı belirleniyor ve dijital reklam stratejileri, daha "garanti" bir şekilde planlanıyor. Yani, ürünü en çok satın alma ihtimali olan bireyler belirleniyor ve reklamın medya planlaması stratejik olarak yapılmış oluyor.

Nasıl?

Türkçesi veri yönetim platformu olan, data management platform (DMP), potansiyel hedef kitleleri çerezler aracılığıyla düzenleyen ve verileri DSP ile bağlantılı olan platformdur. DSP, ( demand side platform ) talep yönlü platform ise, daha çok reklamın satın alacağı mecra ile ilgilidir. Markalara en uygun dijital mecrayı veriler aracılığıyla sunduğu gibi, dijitale ayrılacak bütçenin doğru kullanılmasını sağlayan da bir platformdur. Adına ad exchange verilen platform ise, dijital alışverişin yapıldığı mecraları oluşturmaktadır. Programatik reklamcılık için birçok terimden söz edilmektedir. Her terim, ayrı veriler sunmaktadır ve dijital pazar alanı için markaların veriler sayesinde, stratejik bir planlama yapılmasını sağlamaktadır.

Ürün, satın alma ihtimali en çok olan bireyler ile buluştuğunda, reklamın önemi ayrıca artmaktadır. Satın alma eylemini gerçekleştirecek olan bireyler, dijital platformlarda da ikna olmak ister. Bu noktada, programatik reklamcılık için yaratıcılığın öneminden bahsetmek mümkün. Ayrıca doğru mecrada yaratıcılık üzerine düşünmek, markaya olumlu geri dönüşler sağlamaktadır.

Programatik reklamcılık, geleneksel reklam stratejilerinde yapılan reklam öncesi analizleri, istatistikleri gibi önemli detayları, daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yapmaktadır. Süreci hızlandırdığı gibi, güvenilir reklam envanterlerini ve veri tabanlarını programlı olarak, markalara yönlendirmektedir.

Programatik reklamcılık için bir neden de, Covid-19'dur. Pandemi sebebiyle 2021 yılı için, dijital reklamların %86,5 oranında artacağı tahmin edilmektedir. Bu da, hedef kitlenin dijital ortamlarda daha çok alışveriş yapacağı anlamına geliyor. Markalar için bu durumu, krizi fırsata çevirmek olarak tanımlayabiliriz.

Programatik Reklamların Avantajları

Satın alınmış bir dijital pazar alanı ile, ürünü satın alacak bireyler doğrudan buluşturulur.

Birden çok dijital platformda reklam verilir.

Hedef kitle ile daha interaktif bir iletişim söz konusu olur.

Header bidding adı verilen reklam görünürlüğü markalara sunulur.

Kişiye özel reklamlar verilir.

Hedef kitleye marka hakkında analizler sunar ve analizler sayesinde güvenli bir alışveriş vadedilir.

Fraud adı verilen sahte reklamcılıktan marka kurtarılır. Kısaca sahte reklamcılık, reklamverenin dijitalde yer/zaman satın aldıktan sonra reklamının verilmemesidir.

Güvenilir veri tabanları ve reklam envanterleri kullanılır.

Yapay zekanın sunduğu olanaklar sayesinde tahminen değil, mantıken bir dijital alan belirlenir.

Marka, teknolojinin gerisinde kalmadığını hem potansiyel müşterilerine hem de rakip markalara göstermiş olur.

Zamandan tasarruf sağlar ve alışveriş sürecini birkaç dakikaya kadar indirilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzman kişiler ile hareket edilmelidir. Programatik reklamcılık hakkında ileri düzeyde bilgi sahibi olan bir uzman/uzmanlar ile hareket etmek, markanın imajı ve itibarı için önemli bir faktördür. Zaman zaman uzman/uzmanlar ile toplantı yapmak, sürecin daha garantili olmasını sağlayacaktır.

Yeterince zaman ayrıldığından emin olunmalıdır. Programatiğin sunduğu analizler hakkında, detaylıca değerlendirilme yapılmalıdır ve bir anda dijital platformlarda yer/zaman satın alınmamalıdır.

Reklamlar takip edilmelidir. Veriler, analizler, istatistikler ve uzman kişiler reklamın mecra seçiminde oldukça önemlidir. Süreç, reklam verilene kadar sınırlanmamalıdır ve dijital platformlar sık sık takip edilmelidir. Tıklanma sayısı, reklamın görünürlüğü, müşteri yorumu gibi detaylar, belirli aralıklarda takip edilmelidir.

Konuyla ilgili "Programatik Neden Büyüyor?" adlı videoyu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=wMifu_FgH3Q

Ajans360, markanızla ilgili analizler yapmak, istatiksel veriler ile hareket etmek ve dijital platformlarda markanıza yer vermek için hizmetinizdedir.

programatik reklam
Ajans360 · 30 Ocak 2021

Programatik Reklamcılık

Dijital reklamların çatısını oluşturan unsurlardan birisi de, programatik reklamcılıktır. Teknolojinin sunduğu olanakları, yapılan analizler çerçevesinde medya ile ilişkilendiren ve reklamın farklı dijital mecralarda etkileşimi sağlayan bir satın alma yöntemdir. Bir nevi, dijital veriler sayesinde insanların değil, makinelerin alışverişine dayanan bir satın alma modelidir. Markaların ve reklam ajanslarının geleneksel reklam stratejileri yerine, dijital reklam stratejilerini tercih…