Dijital Pazarlama Neden Önemlidir? - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir

Yeni dünya, yeni yaşam tarzları, farklı tüketim alanları ve kendine özel pazarlarıyla ezberlerimizi bozmuş durumda. İnsanlar artık reel yaşamda değil, dijital ortamlarda varlıklarını sürdürüyorlar. Sıcak temaslar kurmak yerine, birbirlerini sosyal medya profillerinden takip etmeyi seçiyorlar. Bu kadarla da kalmayıp, sağlık, eğitim, genel kültür, alış veriş gibi temel ihtiyaçlarını da internet üzerinden yürütüyorlar. Çağın gerisinde kalan işletmeler, eriyip gitme tehlikesiyle karşı karşıyalar. Ön görülü davrananlarsa, dijital pazarlara kayarak, krizi fırsata çevirmeye çalışıyorlar.

Tüketicinin ihtiyacını karşılayabilecek her şey, dijital pazarlarda fazlasıyla mevcuttur. Bir şeyler yapmazsanız, ürünleriniz bu sonsuz döngü içerisinde kaybolup gitmeye mahkûm olacaktır. Yani işletmenizin bu yeni sisteme dâhil olabilmesi için, onu insanlar tarafından görünür kılmanız gerekir. Akıllıca davranarak ve doğru taktikler uygulayarak geniş ve kalıcı bir müşteri kitlesi oluşturabilirsiniz.

Arama Motorlarında Üst Sıraya Çıkın!

Dijital pazarlama konusunda yapmanız gereken en önemli şey, işletmenizin arama motorlarında üst sıraya çıkmasını sağlamak olacaktır. Bunu SEO çalışmaları yaparak başarabilirsiniz. Böylece, şayet ürünleriniz hedeflediğiniz kitleye uygunsa bu ürünleri arayan bütün internet kullanıcılarının size ulaşabilmesini sağlamış olursunuz.

Dijital Reklâm Gereklidir

Google AdWords uygulamasını kullanarak reklâm verebilirsiniz. Böylece trafiği yüksek web sitelerinde gezinen kullanıcılar reklâmlarınızı görüp ürünlerinize ulaşabilir. Google AdWords, google arama motoruna bağlı olarak çalıştığı için dijital reklâm konusunda çok iyi sonuçlar verecektir. Arama motoru üzerinde kullanılan kelimeleri verdiğiniz reklâmlarla ilişkilendirir. Bu sayede üst sıralara çıkmış olursunuz.

Performansınızı Değerlendirin

Reklâmlarınızı aktif olarak yönetin. Hangi reklâmın kaç kişi tarafından görüldüğünü, kaç kişinin sitenize giriş yaptığınız inceleyin. Böylece hangi reklâmın ne kadar kullanıcı getirdiğini bilir, reklâm konusundaki stratejinizi buna göre kurarsınız. İşe yaramayan reklâmlarla, paranızı ve zamanınızı harcamamış olursunuz.

İletişime Önem Verin!                                                          

Dijital pazarlama, müşterilerinizle aktif ilişkiler kurmanızı gerektirir. Web sitenize giren kullanıcıların mail adresleri üzerinden ürün tanıtımı yapabilirsiniz. Bu tanıtımlar aşırıya kaçmamak şartıyla, müşterilerin size geri dönüşünü sağlarlar. Gereğinden sık mail gönderirseniz, sizi spam olarak tanımlamalarına neden olursunuz. Kullanıcılar, uzun yazılar içeren tanıtım maillerini okumazlar. Bu nedenle, tanıtımlarda kısa ve anlaşılabilir bir dil kullanmanız gerekir. Görseller metinlerden çok daha iyi sonuç verecektir. Bu yüzden, tanıtım maillerinize dikkat çekici görseller eklemeyi unutmamanız gerekir.

Yeniden Pazarlama Sistemini Kullanın!

Yeniden pazarlama, orijinal adıyla remarketing sayesinde, web site kullanıcılarınız, sitenizden çıktıktan sonra, ziyaret ettikleri başka web sitelerde ürünlerinizi görürler. Böylece onları satana dek tekrar tekrar pazarlamış olursunuz.

Bildiğiniz üzere yeniden pazarlama; dijital pazarlamanın stratejilerinden biridir. Birkaç yıl öncesine kadar markanızı inceleyen, ürününüzü tam alacakken market raflarına geri bırakan müşterilere ulaşmak pek mümkün değildi!

Hedef Kitlenizi Doğru Seçin!

Dijital pazarlama öngörülü olmayı gerektirir. Müşteri kitlenizi oluştururken, hedef kitleniz üzerinden yola çıkmalısınız. Müşteriler için marka önemlidir. Ürünlerinizle doğrudan ilgili markaların web sitelerde reklâm vererek doğru hedef kitlesine ulaşabilirsiniz. Böylece o marka müşterilerinin, ürünlerinizi, en azından merak etmesini sağlamış olursunuz.

Hedef kitlenin doğru belirlenmesi, dijital pazarlama stratejisini oluşturmak için en önemli etkenlerden biridir. Dijital pazarın ortaya çıkışıyla birlikte kontrol edilebilir hedef kitleler gündeme gelmeye başladı. Yılar öncesinde özellikle televizyon reklamların gündemde olduğu yakın geçmişte, oluşturulan reklam hem hedef kitleye hem de hedefin dışındaki kitleye ulaşıyor ve bu durum marka için maliyetli olabiliyordu.

Ancak artık satış ve trafik hedefi olan markanızın kimler tarafından görüntülenmesini istiyorsanız, Google Ads, Facebook Ads gibi imkânlar sayesinde direkt olarak kitlenizi seçebiliyorsunuz. Bu teknolojik gelişmeyle birlikte yalnızda demografik kitle değil; aynı zamanda kitlenizi psikografik değerlere göre oluşturabiliyorsunuz.

Örnek vermek gerekirse; bir bebek bezi markasına sahip olduğunuzu düşünün. Hedef kitleniz; bebek sahibi olan ebeveynler, bebek bekleyen ebeveynler ve internette bebek konusunda alışveriş yapan veya araştıran kişilerdir. Bu kitleye doğrudan ulaşmak artık mümkün! Hedef kitlenizin yaş aralığı ve yukarıda belirtilen özellikleri göze alarak daha düşük maliyetlerle ulaşabilirsiniz. Bunu yapmak ve anlatmak kolay gibi görünse de elbette Ajans360 gibi profesyonel ajanslardan destek almanız gerekir. Bu noktada hedef kitlenizin yanı sıra pek çok stratejinizi belirliyor ve markanızı doğru noktaya taşıyoruz! Sizi de ajansımıza bekliyoruz!

Melih Örnekbaş
02 Mart 2018

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir