Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Drone Çekimi

Drone çekimi en basit tabiriyle havadan video çekimi olanağı tanıyan bir sistemdir. Bu sayede yüksek noktadan gerçekleştirilen çekimlerde hem daha kurumsal hem de daha kaliteli bir örüntü oluşturulur. Birçok marka ve firma bu reklam yöntemi ile sıradan yöntemlere kıyasla daha etkili pazarlama stratejisi oluşturmayı hedeflemektedir. Peki ama drone çekimi nedir, drone çekimi nasıl yapılır hatta drone çekimi fiyatları ne kadardır? İşte tüm bu sorularınızın cevapları için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Ayrıca diğer hizmetlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz, internet sitemizdeki ilgili hizmetler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Drone Çekimi Nedir?

Drone çekim veya havadan çekim, gerekli ekipman desteği ile gerçekleştirilen tanıtım filmi hizmetlerindendir. Bu çekimlerde Flycam, Aircam, Skycam, Helicam gibi drone teknolojisiyle çalışan profesyonel ekipmanlar kullanılmaktadır. Elbette bu profesyonel ekipmanların kullanımı için profesyonel ekip, teknik bilgi ve ehliyet gerekmektedir. Ayrıca drone operatörü olarak adlandırılan bu kişilerin mutlaka IHA’ya kayıtlı özel pilotluk belgelerinin bulunması da zorunludur. Fakat yine de buradaki odak nokta, tecrübedir. Çünkü son teknoloji ürünlerin yanı sıra drone ile fotoğraf ve video çekimlerinde, operatörün bakış açısı ve deneyimi de devreye girmektedir.

Bunun nedeni ise droneların boyut ve kullanım farklılıklarından ileri gelmektedir. Örneğin; iç mekanlar için daha küçük, dış mekanlar için ise bütünleşmiş kameralara sahip daha büyük dronelar bulunmaktadır. Operatörlerin bu gibi ayrımları iyi biliyor olmalarının yanı sıra, daha iyi performans alabilmek adına teknik dışı yaratıcılıklarının da olması gerekmektedir. Çünkü iyi bir ürün ortaya çıkarmak için drone ile çekim tek başına yetmez. Aynı zamanda yaratıcı, çözüm odaklı ve deneyimli olmak gerekir.

Drone Çekimi Nasıl Yapılır?

Drone çekimleri ile ilgili doğru bilinen pek çok yanlış vardır. Fakat drone ile çekilen kurumsal, profesyonel işlerin hiçbiri diğer hobi odaklı çekimlerle aynı kefeye konulmamalıdır. Çünkü fotoğraf ve video çekimi esnasında pilotun yapacağı en ufak bir manevranın bile azımsanmayacak ölçüde önemi vardır. Örneğin; gidilecek nokta belirlendikten sonra operatörün yapacağı herhangi bir ileri ya da geri manevra görüntüyü kullanılmaz hale getirebilir. Bu durum hobi amaçlı çekimlerde akışı bozmuyormuş gibi görünse de profesyonel çekimlerde akıcılığı zedeleyebilir ve tüketiciyi rahatsız edebilir.

Drone çekimi tecrübeli ellerde pek çok aşama sonucunda meydana getirilmektedir. Tıpkı tüm reklam yöntemlerinde olması gerektiği gibi ön hazırlık, çekim ve montaj süreçlerinden bahsedilmelidir. Yaratıcı ve beklentiyi karşılayacak bir senaryo oluşturulmalı, kurgunun detayları ince ince işlenmelidir.

drone-cekimi

Peki Ajans360 olarak bizim projelerimizde, drone çekimi nasıl yapılır?

Öncelikle gerekli olan bilgiyi sizden sağlayacağımızın ve taleplerinizi odak nokta olarak görmemiz gerektiğinin farkındayız. Dolayısıyla drone çekimlerine başlamadan önce hem marka odaklı hem de teknik bazı ön hazırlıklar yapıyoruz. Yaptığımız analizler sonucunda ihtiyaç duyacağınız asıl şeyin ne olduğunu ve kitlenizin ihtiyaçlarını belirleyerek, raporlaştırıyoruz. Akabinde edindiğimiz tüm bu bilgiler ve sizinde onayınızla, doğru bir senaryo ve kurgu oluşturuyoruz. Profesyonel ekibimiz ve DJI Drone teknolojisi ile bu dengeyi paylaşan hem sanatsal hem de reklam odaklı bir çekim gerçekleştiriyoruz. (DJI Drone avantajları ile ilgili gerekli bilgiyi yazının devamında sizlerle paylaşmış olacağız.) Çekimin sonrasında ise son aşamaya giderek, edit ve montaj kısmına ilerliyoruz. Tüm bunları ise her aşamada sizinle paylaşıyor, dolayısıyla da memnuniyet duyacağınız bir iş çıkarmış olmaktan yana gurur duyuyoruz.

DJI ile Drone Çekiminin Avantajları

Size daha kaliteli bir hizmet sunabilmek adına DJI teknolojisi ile çalışıyoruz. Peki ama havadan çekim noktasında DJI drone teknolojisinin avantajları nelerdir? Hadi açıklayalım:

 • 5.4K ya kadar ham görüntü çekimi
 • Akıllı HDR teknolojisi ile daha çok ayrıntı
 • Slow motion ile ağır çekim ve panoramatik hızlandırmalar
 • Gece çekimlerinde yüksek çözünürlük
 • 12,6 durağa kadar dinamik aralıkla RAW formatında fotoğraflar
 • Havada 360° ve 4 yönde video çekim desteği
 • Stabilizasyon ile sallantısız ve kaliteli videolar
 • İnsan ve nesne takip özelliği

Neden Drone Çekim Tercih Etmelisiniz?

Aslında şimdiye kadar bahsettiklerimiz bile drone çekimini tercih etmeniz için yeterliydi, öyle değil mi? Fakat yine de gelin, biraz da drone çekimlerinin marka bilinirliğinizi katkısından bahsedelim. Dijital pazarlama stratejilerinde pek çok farklı yöntemden verim alabilirsiniz. Fakat firmanız için hem etkili hem de kurumsal bir kimlik oluşturmak istiyorsanız; bu noktada drone çekiminin avantajları yadsınamayacak ölçüde büyük olacaktır.

Çünkü havadan çekimler drone dışı imkanlarla ancak helikopter vb. araçlar ile yüksek maliyetler üzerinden mümkündür. Oysa drone çekimleri daha az maliyetle daha yüksek verim sağlamaktadır. Ayrıca drone videografisi, özellikle çok hızlı aksiyon içeren etkinlikler içerisinde de avantaj sağlamaktadır. Çünkü özellikle DJI teknolojisi harekete engel olmadan, aksiyona imkan yaratmaktadır. Dolayısıyla sahadaki her türlü nesne ve insan için alan tanımaktadır. Ayrıca dronelar, fotoğrafçılara kıyasla çok daha yakın kadrajlara çok daha yüksek çözünürlükte erişim sağlayabilirler.

Diğer avantajları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Marka bilinirliğini artırmak
 • Kurumsal kimlik kazanımı
 • Hedef kitleye erişim
 • Yüksek rekabet gücü
 • Profesyonel strateji oluşumu
 • Yaratıcı reklam yönetimi

Drone Çekimi Fiyatları

dji drone çekim

Drone çekim fiyatları sizi düşündüren bir konu olabilir. Fakat bu konuda endişelenmeniz yersizdir. Çünkü drone çekimi fiyatları zannedildiğinden daha az maliyetlidir. Peki ama drone çekim ücretleri neye göre belirlenir? Fiyatları belirleyen ise hava koşulları veya video süreleri gibi çekim planlarına bağlıdır. 

Konu hakkında detaylı bilgi almak için iletişim sayfamıza göz atabilir veya aynı sayfada yer alan başvuru formunu doldurabilirsiniz. Ajans360 olarak; ihtiyaç duyduğunuz her türlü hizmeti, en kaliteli şekilde sizlere sunmak için her an yanınızda olacağız!

Drone fotoğrafçılığı nedir?

Drone kameraları DSLR özellikleri ile havadan sinematografik çekimler yapmamızı sağlamaktadır. Bu çekimler oldukça estetik olmaktadır ve gerçekçi bulunduğu için özellikle tercih edilmektedir.

Hava çekimi ne demektir?

Hava Çekimi Drone, multihelikopter gibi insansız hava araçları ile fotoğraf ve video çekimine hava çekimi denir. Fabrika, alışveriş merkezi arazi, şehir merkezi, yaşam alanları ve farklı sektörlerde, genel durumu görmek ve tanıtım filmleri oluşturmak amacı ile çekim yapılmasıdır.

Drone çekim fiyatı alabilir miyim ?

Drone çekimi fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişir. Örneğin, bir yerel güzel bir manzara için çekim yapmaya karar verirseniz, fiyatlar daha düşük olabilir. Ancak, daha popüler bir alan seçerseniz veya daha karmaşık bir çekim yapmak isterseniz, fiyatlar yükselebilir. Ayrıca, çekimlerin ne kadar süreceğine ve ne kadar karmaşık olacağına da bağlı olarak fiyatlar değişebilir. Drone çekimi yaptıracak olanlar için en iyi yol, çekim planları hazırlamak olacaktır.

İlyas Kaynak
23 Eylül 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir