Metin yazarlığı Nedir? (Copywriting) - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Metin yazarlığı Nedir?

Metin yazarlığı, insanları bir satın alma işlemi yapmak, bir bağlantıya tıklamak, bir amaca bağışta bulunmak veya bir danışma görüşmesi planlamak gibi bir tür eylemde bulunmaya motive eden ikna edici pazarlama ve tanıtım materyalleri yazma sürecidir.

Kullanılan belgeler basılı veya yazılı olarak olabilir. Ayrıca videolar veya reklamlar için kullanılan senaryolar gibi konuşulan materyalleri de içerebilirler. Bu materyallerdeki metinler “kopya” olarak bilinir, dolayısıyla “metin yazarlığı” adı da verilir.

Aslında, posta kutunuza bakarak başlarsanız, metin yazarlığının bazı bariz örneklerini bulacaksınız. Yerel restoranlara yönelik promosyonlar, kataloglar, yardım kuruluşlarından gelen bağış toplama mektupları veya çeşitli ürün ve hizmetlere ilişkin satış mektuplarının tümü metin yazarlığı biçimleridir. Çoğu web sayfası, kaydolduğunuz ücretsiz raporlar ve hatta kaydolduktan sonra aldığınız e-postalar da dahil olmak üzere çevrimiçi okuduklarınızın çoğu aynı zamanda metin yazarlığıdır. Metin yazarlığı mesleği zanaatlarını öğrenmiş ve uygulayan profesyonellerdir. Hiçbirimiz mükemmel metinlerin nasıl yazılacağını bilerek doğmadık, ancak bu kesinlikle neredeyse herkesin biraz ısrarla öğrenebileceği bir beceridir.

Metin yazarlığı olmasaydı işletmeler, pazarlarını genişletmek için potansiyel müşterilerle veya onları meşgul etmek için mevcut müşterilerle mesajlarını paylaşamazdı. Pek çok farklı sektöre hizmet etmesinin yanı sıra tanıtım ve reklam gibi hizmetleri de iyi bir dil kullanarak yapmaları sayesinde önemli bir yer tutan meslektir. Özellikle metin yazarlığı konusunda birçok eğitim bulunurken, bu işi yapan kişiler kendilerini sürekli olarak geliştirme imkanına da sahip olurlar. Üstelik dilerlerse kendi yazılarını ve SEO uyumlu makalelerin yer aldığı bir platformun sahibi de olabilirler.

Copywriter (Metin Yazarı) Ne İş yapar?

Metin yazarlığı en esnek kariyerlerden biridir. Tamamen uzaktan serbest çalışan olarak, bir ofise girip çıkan bir yüklenici olarak veya bir şirkette veya bir reklam ajansında personel olarak çalışabilirsiniz.  Ancak kariyerinizi nasıl yapılandırmaya karar verirseniz verin, tüm metin yazarlarının işlerinin bir parçası olarak yerine getirdiği bazı temel görevler vardır!

En geniş bakış açısına göre metin yazarları reklam ve pazarlama yazıları yazar. Düşünün: doktorunuzun ofisinde gördüğünüz e-postalar, web siteleri, reklam panoları, broşürler, otobüs durağındaki posterler ve tahıl kutuları (ve aslında diğer tüm ürün ambalajları…) liste uzayıp gidiyor.

Metin yazarlığı, web siteleri, basılı reklamlar ve kataloglar gibi farklı reklam kanalları için ilgi çekici, anlaşılır metinler üretmekten sorumludur. Görevleri arasında anahtar kelimeleri araştırmak, ilginç yazılı içerik üretmek ve çalışmalarının doğruluk ve kalite açısından redaksiyonunu yapmak yer alır.

Bir metin yazarı, izleyiciyi harekete geçmeye teşvik eden kelimeler yazar. Metin yazarlığının pek çok farklı türü vardır, ancak hepsinin temelinde belirli bir hedef kitleyi incelemek ve onların ihtiyaçlarını ve isteklerini anlamak vardır. Daha sonra metin yazarı, izleyiciyle en iyi şekilde bağlantı kurmanın bir yolunu belirler, izleyiciye sorununun anlaşıldığını gösterir ve bir çözüm sunar. İçeriği onların ihtiyaçlarına ve arzularına göre uyarlamak için okuyucuları analiz eder ve onlarla empati kurarak istedikleri şekilde metin yazarlığı görevlerini yerine getirirler. Bir metin yazarlığı işine sahip olanlar, yaratıcı düşüncelerini çok çeşitli temalar ve projeler arasında hızla değiştirebilir. Hem markanızın hem de müşterinizin dilini konuşuyorlar. Metin yazarları, ürün açıklamalarından web sitesi sayfalarına kadar her heceye deneyimleri aktarır.

Content Writing (İçerik Yazarlığı) Nedir?

İçerik yazarlığı, belirli bir hedef kitleye yönelik bir sorunu çözmek amacıyla genellikle dijital pazarlama amacıyla web içeriğini planlama, yazma ve düzenleme sürecidir. Hedef kitlenin zorluklarını çözerek hedef kitle için değer ve önem yaratır, böylece güven oluşturursunuz; marka oluşturmanın bir gereğidir. Bu, blog yazıları ve makaleler yazmayı, videolar ve podcast’ler için komut dosyalarının yanı sıra Twitter’daki tweet fırtınaları veya Reddit‘teki metin gönderileri gibi belirli platformlar için içerik yazmayı da içerebilir.

İçerik yazarlığı; pazarlama, eğitim ve eğlence dahil çeşitli amaçlarla yazılı içerik oluşturma ve yayınlama sürecidir. İçerik yazarları konuları araştırabilmeli, açık ve öz bir üslupla yazabilmeli ve çalışmalarını dil bilgisi ve yazım hatalarına karşı düzenleyebilmelidir.

İçerik yazarlığı yapan kişiler, şirket içi işletmelerde, serbest çalışan olarak veya bir içerik pazarlama ajansının parçası olarak çeşitli ortamlarda çalışabilirler. Daha fazla işletme ve kuruluşun hedef kitlelerine ulaşmak için yüksek kaliteli içerik oluşturmanın önemini anlaması nedeniyle içerik yazarlarının iş görünümünün önümüzdeki yıllarda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

İçerik yazarlığı yapanlar, işletmeler ve kuruluşlar için yazılı içerik oluşturan ve yöneten bir profesyoneldir. Fikirleri, bilgileri ve hikayeleri hem bilgilendirici hem de ilgi çekici bir şekilde iletmek için yazma becerilerini kullanırlar. İçerik yazarları, blog gönderileri, makaleler, web sitesi kopyaları, sosyal medya gönderileri ve pazarlama materyalleri dahil olmak üzere çeşitli projeler üzerinde çalışabilir. İçerik stratejilerinin geliştirilmesinin yanı sıra içeriğin düzenlenmesi ve düzeltilmesinden de sorumlu olabilirler.

Content Writer (İçerik Yazarı) Ne İş Yapar?

İçerik yazarlığı yapan kişilerin en sık yazdığı şeyler blog yazılarıdır.  Bir blog yazarı, karmaşık konuları dostça diyaloglara nasıl dönüştüreceğini bilir. Blog yazarları, blog materyalini geliştiren veri parçalarını bulmak ve kaynaklamak için araştırma becerilerini kullanırlar. Tek bir makalenin taslağı üzerinde saatler harcayacaklar ve birçok blog başlığı üzerinde düşünecekler. Blog yazarı en sonunda en fazla tıklama potansiyeline sahip başlığa karar verecektir. Yayınlanan bir blog yazısı aslında web sitenizdeki başka bir sayfa olduğundan, blog yazarları genellikle SEO bilgisine sahiptir.

İçerik yazarlığı yapan kişiler aynı zamanda bir marka gazetecisi bir hikâye anlatıcıdır. Hikayelerini keşfedene kadar durmuyorlar. İster basın bültenleri ister müşteri anekdotları hazırlasınlar, markanızı olumlu bir şekilde tanıtacaklar . Bir markanın itibarının değerinin farkındadırlar; bu nedenle gerçekleri ve alıntıları yayınlanmadan önce tekrar kontrol etmek onların doğasında vardır. Ayrıca insanları tıklamaya ve paylaşmaya teşvik edecek başlıklar oluşturma konusunda da yetenekleri var.

Copywriting ve Content Writing Arasındaki Farklar

Metin yazarlığı ile içerik yazmanın farklı şeyler olduğunu öne süren bazı kaynakları okuyabilir veya duyabilirsiniz. Bunda bir miktar doğruluk payı var, ancak bu ayrımın nerede bozulmaya başladığını açıklayacağız.

Genel bir kural olarak metin yazarlığı, pazarlama ve tanıtım materyallerinin yazılması anlamına gelir. İçerik yazarlığı ise web sitelerinde blog yazıları, makale sayfaları veya ürün sayfaları gibi bilgilendirici veya editoryal sayfalar yazmayı ifade eder. Bu, her terimin ne anlama geldiğinin doğru bir açıklamasıdır. Ancak bazı tanımlar içerik yazmanın tamamen bilgi amaçlı olduğunu ve ikna unsuru içermediğini, yani metin yazarlığı olmadığını öne sürüyor.

bir makale sayfası bile, genellikle ek kaynaklara bağlantılar veya sitede ziyaret edebileceğiniz diğer sayfalara yönelik öneriler şeklinde ince harekete geçirici mesajlar kullanır. Bunların hepsi ikna unsurlarıdır. Dolayısıyla içerik yazmanın metin yazarlığından farklı olduğunu öne sürmek yanlıştır. İçerik yazmanın başka bir metin yazarlığı türü olduğunu düşünüyoruz. Ve herhangi bir iyi metin yazarlığı gibi, içerik yazımı da okuyucunun ilgisini çekmeyi ve bir web sitesinde başka bir sayfayı okumak için kalsa bile bir tür eyleme geçmelerini sağlamayı amaçlar.

Ajans360
18 Ekim 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir