Font Nedir? - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Font Nedir?

Font Nedir? sözcüğü, belirli bir stil ve boyuttaki bir dizi yazdırılabilir veya görüntülenebilir tipografi veya metin karakterini ifade eder. Yazı tipi stilleri hem basılı hem de dijital metinde kullanılır. Tipografik yazı tipi stilleri özel aralıklara ve tasarıma sahip olsa da belirlendikten sonra bu stil hem küçük hem de büyük harflere ve noktalama işaretlerine uygulanacaktır.

Bir font yani yazı kümesinin yazı tipi tasarımı yazı tipidir ve bu tasarımın varyasyonları yazı tipi ailesini oluşturur. Örneğin, Helvetica bir yazı tipi ailesidir, Helvetica italik bir yazı tipidir ve Helvetica italik 10 punto bir yazı tipidir. Uygulamada, yazı tipi veya font, belirli bir yazı tipinin biraz farklı yönlerini temsil etseler de sıklıkla eşanlamlı olarak kullanılır.

Ekran Yazı Tipi stilleri, belirli bir mesajı vurgulamak veya okunabilirliği artırmak için belirli boyutlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Genellikle başlıklar ve diğer dikkat çekici metinler için kullanılırlar.

Font’un önemi nedir?

Font, kullanılan materyale özel bir dokunuş katması açısından önemli bir yer tutar. Öte yandan bir içeriğin kalitesini ve önemini de geliştirme özelliğine sahiptir. Yazı Tipi, içeriklerde farklı bir görünüş yaratmanın yanı sıra görsel gelişim de sağlar. Tipografiyi kullanmanın temel stratejisi uygun yazı tipini seçmektir. Yazı tipi mümkün olduğu kadar basit olmalıdır. Aşırı küçük veya eski püskü olmamalıdır. Sunumlarda okunaklı yazı karakterlerinin kullanılması kritik öneme sahiptir.

Font kullanımı yazınızın okunabilirliğini artırır. Okuyucuların metindeki bilgileri anlamalarına yardımcı olur. Renk, yazı tipi ve metin boyutu, hedef kitlenizin ilgisini çekmede önemli faktörlerdir. Yazı tipleri yazınızın okunabilirliğini artırır. Okuyucuların metindeki bilgileri anlamalarına yardımcı olur. Renk, yazı tipi ve metin boyutu, hedef kitlenizin ilgisini çekmede önemli faktörlerdir.

Bir içerik parçası bir bilgisayar oyununun reklamı olabilir. Oyunun en ilginç yönlerinden bazılarını içerebilir. Bu durumda eğlenceli, canlı ve zarif materyaller yaratmalısınız. Materyalin okunabilirliği aynı zamanda tasarımcının metni nasıl hizalayıp düzenlediğinden de büyük ölçüde etkilenir. Tasarımcılar geleneksel olarak Yazı tiplerini dört şekilde hizaladılar: sağa, sola, ortaya ve iki yana yaslanmış.

Eğer materyalinizin ciddiye alınması gerekiyorsa basit, sade ve profesyonel Yazı tipleri kullanın. Kullanılan yazı tipi materyalin nasıl yorumlanacağını etkiler.

Font Nedir Nasıl Bulunur?

Yazılar üzerinde beğendiğiniz font yazı sitilini bulabilmek için program kullanabilir veya bunların resim görsellerini taratarak da fontların yerini tespit edebilirsiniz. WhatFont gibi resimlerden Yazı Tipi bulma araçlarını tercih ederek beğendiğiniz yazıları kolayca font bulmak için kullanabilirsiniz. Bunun için ekran görüntüsü alıp programın üzerine yükleme yapmanız yeterli olacaktır.

Genellikle yazıların stilini belirleyen ve onlara özgü bir karakter yaratan Yazı sitilleri için isimlerini tek tek bilmek mümkün olmaz. Bunun için denk geldiğiniz veya beğendiğiniz yazıları programlar aracılığı ile bulabilirsiniz. WhatFont gibi programlar bunun için oldukça fazla yardımcı olma özelliğine sahiptir. Sadece yazı stilinin olduğu kısmı ekran görüntüsü aldığınızda yazıya fokus yapan tarayıcılar sayesinde talep ettiğiniz yazı cinsinin adını öğrenebilmeniz mümkündür.

Font Nasıl Yüklenir?

Öncelikle beğendiğiniz yazıyı indirebileceğiniz bir font indirme sitesi bulmanız gerek. Bu siteyi seçerken özellikle kötü amaçlı yazılım veya diğer paralı programlar iş olmadığına kesinlikle emin olmanız önerilir. Eğer bir program bulursanız bunun için yüklemeyi arzuladığınız font yazı karakterinin ismini arama çubuğuna yazmanız bu iş için ideal bir adım olacaktır.

İstediğiniz Yazı Tipi dosyasını indirdikten sonra gerekirse dışa aktarması içinin tıklayarak artık bilgisayarınızı rahatlıkla kullanabilecek duruma getirmiş olursunuz. Burada tıpkı word dosyasında kullandığınız gibi artık fontunu yüklenmiş olur ve yazdığınız yazıları dilediğiniz yazı stilinde yazma şansına sahip olursunuz. Burada en önemli kısım fontu indireceğiniz internet sitesinin uygun ve virüssüz bir ortamdan alınmış olması gerektiğidir. Bu sayede bilgisayarınıza indirdiğiniz font dosyasıyla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamadan rahatlıkla işlerinizde veya hobilerinizi kullanmanız söz konusu olur.

Font Türü Tipleri Nelerdir?

Font türü genellikle iki veya yatık olarak isimlendirilen pek çok farklı kültüre sahip yazı çeşitlerinden oluşur. Özellikle ülkelere ve inançlara göre ayrılan da yazı tipleri hem el ile kalemin yazısından var olmuş hem de bilgisayara kodlandığı zaman görsel açıdan herhangi bir sıkıntı yaratmayacak şekilde tasarlanmıştır. Pek çok özel davetiyede ve benzeri durumlarda eğik yani italik yazıların kullanılması pratik bir hal almıştır.

Pek çok evrakta ve belgede ise en azından ziyade düz ve anlayışlı yazıların tercih edildiği bilinir. Bu tarz Yazı tipleri için de yine aynı şekilde indirme programlarını kullanabilir ve kendiniz için en uygun olanı tercih ederek yazı yazma işlemlerine başlayabilirsiniz.

Doğru Olan Font Nasıl Seçilir?

Doğru fontu seçebilmek için öncelikle sağlam bir tarayıcı kullanmanız gerekiyor. Çünkü her Yazı Tipi özellikle el yazısı olduğunda birbirine benzer oldukları için ekran görüntüsünü net bir şekilde almanız gereklidir. Eğer fontun rengini ve resmini düzgün bir şekilde ayarladıysanız, arayıcıları bu ürünleri koyduğunuzda size net bir isim verir. İsimler aracılığıyla fontları indirebilir, rahatlıkla bulabilir ve cihazlarınızı da kullanmaya başlayabilirsiniz.

Doğru olan Yazı Tipi seçilirken, özellikle yapılacak işin netliğini veya kategorisine olarak seçim yapmak gerekir. Eğer şık bir davet veriyorsanız ve davetiyenizi el yazısına benzer bir Yazı Tipi arıyorsanız fazla netlik aramak zorunda değilsiniz. Eğer resmi bir evrak arıyorsanız, yazacaksanız veya bir tez hatırlıyorsanız belli şartlara uygun yazı tiplerini tercih etmeniz önerilir. Özellikle bu yazı tiplerini seçerken herkes tarafından rahatlıkla okunabilecek bir Yazı Tipi seçimi yapmak önemlidir. Bunun ayrımını yaparken kendinizle tercih edebileceğiniz gibi eğer yazacağınız evrak veya tezlerde herhangi belirli bir kural varsa oradaki yazı tiplerini karakterini internetten indirebilir ve kendi dosyalarınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kurumsal Kimlik Çalışmaları ve Logo Tasarımlarında Yazı Tipleri Nasıl Kullanılır?

Genel olarak kurumsal kimlik çalışmalarında veya işyerlerinde kullanılacak olan logo tasarımlarında kullanılan yazı tipleri, klasik ve herkes tarafından bilinen yazı karakterleri olmalıdır. Genellikle özellikle resmî kurumlarda bu tip yazı karakterlerinin hangi punto da ve hangi karakterde yazılacağı, önceden ve kurallarla belirlenir. Bunlara uyulduğu takdirde kurumsal kimlik çalışmaları herkes tarafından anlaşılır bir hale gelir. Bunun için kendiniz de Yazı Tipi belirleyebileceğiniz gibi farklı karakterlerde bulunan ve herkes tarafından okunabileceği ve inandığınız karakterleri seçmeniz mümkündür.

Yazı tiplerini seçtikten sonra dosyanızın içerisinde kullanırken, önemli yerlerin farklı renklerde ve stillerde yapabilirsiniz. Bunun haricinde punto ayarı yaparken ara başlıklar veya önemli kısımlar daha büyük yapılabilme imkanına sahiptir. Eğer yazdığınız ildeki Yazı Tipi karakteri de buna uyumluysa herhangi bir farklı harf stili kullanmak zorunda kalmazsınız. Tüm bunları hallettiniz. Sürece resmi evraklarınızı herhangi bir sıkıntı yaşamadığınız gibi kullanımında da pratik hale getirmeniz mümkündür. Font karakterlerini indirmek için kullandığınız programdan evraklar ve kimlik çalışmaları için en uygun olanları tercih edebilirsiniz. Bunun dışında logo tasarımları için de özellikle konsepte uygun el yazısı veya daktilo yazısı gibi seçeneklerde bulunur. Burada en önemli kısım logo da kullandığınız yazının hem anlaşılır hem de tasarıma uygun şekilde seçilmesidir.

Ajans360
27 Ekim 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir