Broşür Nedir - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Broşür Nedir ve Ne İşe Yarar?

Broşür Nedir, bir şablona, ​​broşüre veya broşüre eklenebilen reklam için bilgilendirici bir kâğıt belgedir. Broşürler, öncelikle bir şirketi, kuruluşu, ürünleri veya hizmetleri tanıtmak ve potansiyel müşterileri veya kamuoyunu faydaları hakkında bilgilendirmek için kullanılan tanıtım belgeleridir.  Genellikle gazetelerde dağıtılır, kişisel olarak dağıtılır veya trafiğin yoğun olduğu yerlerde broşür raflarına yerleştirilir. Broşür aynı zamanda bilgilendirici metinlerin kişilere aktarılması için önemli gereçlerdir.

Broşür materyalinin ana amacı, okuyucunun broşürün odaklandığı belirli bir konu hakkındaki bilgisini genişletmektir. Broşür kullanmanın nedenlerinden bazıları şunlardır :

  • Uygun maliyetli bir yöntemdir.
  • Bir şey hakkında farkındalık yaratmak için anlaşılır bir dil kullandığı için okuyucular tarafından kolayca anlaşılır.
  • Hedef kitlenize ulaşma açısından etkileyici
  • İyi tasarlanmış broşürlerin çoğu, potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek için çok az zaman harcar.
  • Tutarlı bir marka bilinci oluşturma biçimi sunmanızı sağlar.
  • Bir şirket tarafından öne çıkarılan, geleceğe yönelik sağlam ürün ve hizmet referansları sunmanıza yardımcı olur.

Broşür nedir ?, açıklayıcı materyaller veya bir reklam içeren ve aynı zamanda reklamı yapılacak mal ve isim listesini içeren bir kitapçıktır. Broşür, katlanmış bir sayfa veya birbiriyle ilişkili birkaç sayfadan oluşur ve broşürü kullanmanın temel amacı reklamdır ve öncelikle bir şirket, kuruluş veya ürünü tanıtmak ve dağıtmak için kullanılır.  Ürünle ilgilenen müşteriler; Broşür, yeni ürün ve hizmetleri tanıtmayı ve şirket için iyi bir imaj oluşturmayı veya her türlü bilgiyi vermeyi amaçlayan mükemmel bir pazarlama aracı olduğundan, broşürün basıldığı kâğıdın kalitesi iyi bir tür ve şık olmalıdır.

Broşür Nedir Fiyatları Hangi Özelliklere Göre Değişir?

Şirketinizi tanıtmanın en iyi yollarından biri olan broşürler, bir şirketin sunduğu yeni bir ürün veya hizmetin reklamını yapmak için kullanılan üç katlı broşürler olduğu gibi, kurumsal projeleri tanıtmak için kullanılan ikiye katlanan broşürler de vardır.  ve birçok broşür türü vardır ve her türün diğerinden farklı olması ve farklı bir tasarım yöntemi vardır. Bu nedenle de broşür fiyatlarını genellikle tasarımları ve kullanılan kâğıdın cinsi etkiler.

İyi tasarlanmış bir broşür, şirketi potansiyel müşterilere tanıtmanın en iyi yoludur, bu nedenle şirketin çıtasını yükseltmek ve iyi pazarlamak için farklı, zarif ve benzersiz bir broşür tasarlamaya özen gösterilmelidir. Eklenen her bir sayfa ve kâğıt kalitesi de broşür fiyatlarına yansıyabilmektedir. Ayrıca broşürün sayfa sayısına gör de maliyet artabilir. Genellikle bin adet veya yüz adet ve katları olacak şekilde üretilirler.

Broşürlerin Kapalı Ebat Bilgileri Nelerdir?

Pek çok farklı ebatlarda tasarlanan broşür kağıtlar mevcuttur. Bunlar klasik bir A4 kağıt veya A3 kâğıt olabileceği gibi sizin belirlediği ölçülerle de yapılabilir. İhtiyaçlarınıza ve içerik uzunluğunuza göre dilediğiniz şekillerde broşür talep edebilirsiniz. Ebatlar kare veya dikdörtgen şeklinde verdiğiniz uzunluklara göre rahatlıkla üretilme imkanına sahiptir.

Broşür ebatları marka ve reklam yapılacak konuya göre katlamalı veya kapaklı olarak çeşitli ebatlarda tasarlanabilir. Katlamalı yani kapalı ebatlı olanları boyutlarının iki katı olacak şekilde tasarlanarak kıvrılmaya müsait yapıdadır. En uygun broşür tasarımını seçerek iki katlı veya kapalı olanlarını yaptırabilirsiniz.

Broşür Baskı Siparişi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Broşür siparişi verirken görselliğe ve içeriğin doğruluğuna önem vermek en başta gelen konular arasında yer alır. Diğer dikkat edilecekler de aşağıdaki gibi listelenebilir;

Hedef kitlenizi tanımlama:

Hedef kitle, ürün veya hizmetle ilgilenen belirli bir grup insandır ve broşür tasarlanırken, örneğin broşür genç annelerle ilgiliyse, hedef kitlenin beğenisi dikkate alınmalıdır. Buna göre görünüşü yaşlılara yönelik olmamalı, yani izleyicinin zevki ve ilgisi dikkate alınmalıdır.

Doğru şekli seçin:

Hedef kitlenize göre şekil ve renkler belirlenir ve kâğıdın boyutu ve türü, kat sayısı, broşürün nasıl dağıtılacağı gibi birçok unsuru içerir.

Bilgi türünü belirleyin:

İçerilen bilgiler bir broşürden diğerine değişir. Broşür, şirket veya kuruluşun bir açıklamasını, reklamı yapılan ürünün özelliklerini, grafikleri, talimatları, resimleri ve bir logoyu içerir.

İçerik yerleştirme:

Broşür basit olmalı ve ayırt edici ve zarif bir broşür elde etmek için birçok rengin kullanımının tutarsızlığı ve sınırlaması nedeniyle broşürü kötü gösterecek çok fazla bilgi içermemelidir.

Broşürüm hangi kategoriyi hedeflemeli?

Bir broşür belirli bir grubu hedefleyebilir veya tüm kitleyi hedefleyebilir, ancak ürün veya şirketle ilgilenen gruplar dikkate alınmalıdır. Bu gruplar arasında potansiyel üyeler, potansiyel fon sağlayıcılar, potansiyel destekçiler, basın ve genel halk yer alır.

Broşür nedir nasıl yazılır?

Broşür oluştururken yalın bir dil ve açıklayıcı metinlerin yazılması önerilir. Bu sayede broşürü okuyanlar en kısa şekilde markanız ve ürününüzle ilgili bilgi sahibi olmalıdır.

Cümleleri kısa tutun:

Uzun veya karmaşık cümleler kullanmak okuyucuyu bunaltabilir ve bu nedenle broşürünüzün ilgisini çekmeyebilir.

Jargondan kaçının:

Dinleyicilerin sizinle aynı dili veya terminolojiyi kullanacağını varsaymayın, bu nedenle açıkça anlaşılan uygun sözcükleri seçmeye dikkat edin.

Uzak durulması gereken kurallar:

Birleşik cümlelerden veya fırtınanın gözü gibi terimlerden uzak durun, bu nedenle konuşma açık ve anlaşılır olmalıdır.

Tekrardan kaçının:

Aynı cümleleri veya fikirleri tekrar tekrar kullanmaya çalışmayın çünkü bu, müşteri veya hedef kitle nezdinde güvenilirliğinizi kaybetmenize neden olur ve benzersizlikle ayırt edilmek için daha önce kullanılmamış basit kelimeler seçmelisiniz. .

Doğru yazım kullanın:

İmla hataları ve yazım hatalarından kaçınmaya özen gösterilmelidir çünkü bunlar kurum veya şirketin profesyonel olmadığı izlenimini verir ve böylece topluma sunmak istediğiniz şirketin imajını zedeler.

Pasif ses kullanmaktan kaçının:

Dinleyicilerin dikkatini çekmek için açık ve anlaşılır bir konuşma yapmalı ve bilinmeyen formüllerden kaçınmalısınız. Broşür tasarlarken bu da etkili bir seçim türüdür.

Ajans360
30 Eylül 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir