Reklam Ajansı Ne İş Yapar? - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Reklam Ajansı Ne İş Yapar?

Reklam Ajansı, hakkında çok fazla bilgi vardır. Birçoğu bilgi kirliliğinden başka bir şey değil çok fazla tanım var. Küresel dünyada 2.yy süredir var olan bir sektördür Reklam tanımı: bir şeyi geniş yığınlara tanıtmak, beğendirmek ve böylece o şeyin daha çok istenmesini, alınmasını, satılmasını sağlamak için söz, yazı ve benzeri araçlarla yapılan her türlü tanıtma çabasıdır. Günümüzde birçok matbaa ve tabelacı kendisini reklam ajansı olarak tanımlıyor. Ama sadece reklam gereçleri sağlamaktadırlar reklamcılık dediğimiz üretip ve baskı şeklinden ibaret değildir. Bir reklam ajansı bir markanın platformlar üzerinde marka tanınırlığını ve gelir oranını artışa götürmek üzere çalışmalar yapar Fizibilite çalışmaları ile neyin nasıl olacağı hakkında bilgi sahibi olur ve markanın büyümesine yardımcı olur.

Markaların kullanacak oldukları haberleşme iletişim ağları üzerinde yapılacak planlamalar belirlenmesinden başlayarak markalar için tasarımlar ve reklam videoları ortaya çıkartarak Dizayn işleyişini sağlayan kurum ve kuruluşlar olarak tanımlayabiliriz. Bunların yanı sıra çeşitli sosyal medya platformlarında tanıtım kanallarını kontrol etmektedirler.

Reklam Ajansları Hangi Hizmetleri Sunar?

Görsel Tasarım: Grafik tasarım, Logo tasarım, ilan, afiş, billboard, katalog v.b çalışmalar yapar.

Web Sitesi Tasarımı: İnternet dünyasın da markanızın mağazası gibidir ve olmazsa olmaz Diyebiliriz.

Video ve Fotoğraf Prodüksiyon: Video, fotoğraf prodüksiyonlarıdır. Görsel tanıtım unsurları

Müzik Prodüksiyon: Markanın doğru tanıtılmasında önemli bir imaj oluşturmada etkilidir.

Organizasyon hizmetleri: Reklam ajansları, kamu veya özel sektör kuruluşlarının katıldıkları fuarlar, kongreler, konferanslar ve birçok etkinlik için hizmet sunmaktadır. 

Danışmanlık eğitim: Bir ürün ya da hizmetin tanıtılması için Müşterilere tavsiye vererek ve kendini geliştirmek isteyen markalara danışmanlık sunabilirler.

Reklam Ajansları İşleyiş Süreci

Reklam Ajansı Büyük bir kampanya hazırlanma sürecinde reklam ajansları koordineli düzenli bir şekilde çalışırlar ama ajansların büyüklüklerine göre yaptıkları işler değişiklik gösterebilir. Büyük bir reklam kampanyası düzenleneceği zaman reklam öncesinde birçok araştırma yapar. Markanın ürünü hakkında pazardaki yeri ve hedef kitlesi belirlenir. Bu süreçte birçok çalışma yapılıyor.

reklam ajansı

Edinilen bilgiler sonucu stratejik planlama ekibi yapılacak reklam kampanyası için Doğru reklam doğru hedef kitle belirlenmesinde önemli bir rolü vardır. Kreatif ekip metin yazarları slogan ve yazıları grafik tasarımcılar görsel çalışmaları hazırlar. Fikir alışverişinin ve eğlencenin olduğu bir aşama olabilir.  Beyin fırtınaları toplantılar ve çalışmalar ile fikirler üretilir planlamalar yapılır Ve Creative Directör’e  bu çalışmalar sunulur. Bu birim son kararı veren ve değerlendirme yapan kişidir. Markanın web sitesi yoksa Yazılımcılar tarafından Web sayfası hazırlanır. Web Sitesi çalışması içeriği için diğer ekiplerle koordineli çalışmalar yapılır.

Sosyal medya platformlarında yayınlanacak bir reklam çalışması yapılıyorsa eğer tabelacı ve matbaacı ile işiniz olmaz ama Bil board tarzı sokaklarda gördüğünüz afişler ve billboard v.b çalışmalar yapılıyorsa tabelacıya ihtiyaç var ister ekibinize dahil edebilir ya da işi onlara göndererek çalışmayı baskı aşamasından geçirebilirsiniz.

Tabelacı ve matbaa bir Reklam ajansı değildir ama bu süreçte son baskı aşamasında ihtiyaç duyulan bir birim olarak tanımlayabiliriz.

Reklam ajansı Çalışma Süreci Kısaca:

Reklam Ajansı Marka ürünleri hakkında teknik bilgiler hazırlar reklam ajansına teslim eder.  Ajans koordineli olarak neyin ne zaman yapılacağını planlar Ürün fotoğraf, video çekimleri başlar. Kreatif departman ürün fotoğraf ve video sloganlar bulur.  Ve grafik tasarım ekibi görsel ve yazı birleştirir ve Katalog dergi v.b çalışmalar ortaya çıkar Creative Directör onayından geçer. Bunlar tabelacı ya da matbaa da basılır. Reklam videosu ya da tanıtım filmleri çekildiyse video editör video tasarımını yapar Creative Directör onayından geçer ve Gerekli bulunan hedef kitleye uygun sosyal medya platformlarında yayınlanır Markanın web sitesi yok ise reklam ajansı ile görüşülmelidir.

Ajans360
28 Eylül 2020

Reklam Ajansı Ne İş Yapar? (Hakkında 3 yorum)

  1. Ufak bir katkıda bulunabildiysek ne mutlu, beğendiğiniz için biz teşekkür ederiz.

  2. Dijital Pazarlama ile ilgilenenler için harika bir paylaşım olmuş teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir