Yeni Açılan Bir Otelin Web Sitesi Nasıl Olmalı? - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Yeni Açılan Bir Otelin Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Turizm sektörünü diğerlerinden ayıran en önemli husus ülkenin ve dünyanın çeşitli yerlerinden olan insanlara aynı seviyede hitap edebilecek düzeyde olması gereğidir. İnternet sayesinde bağlı olunan mekandan bağımsız olarak herkes bilgiye erişme özgürlüğüne sahiptir. Bu kapsamda otellere ve diğer turistik tesislere ait web siteleri geniş kitlelere hitap eden, dikkat çekici ve bilgi yönünden yeterli olmalıdır.

Gideceği yerle ilgili uzaktan gelen ve hiçbir bilgiye sahip olmayan kişilerin aklındaki soru işaretlerini sonlandıracak şekilde içeriklerle dolu olan bir web sitesi tasarlanmalıdır. Bu özellikleri karşılamayan bir web sitesi o konaklama tesisinin tercih edilmemesine ve ticari yönden başarısız olmasına yol açar.

Yeni Faaliyete Geçmiş Bir Otelin Web Sitesinde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Oluşturulan web sitesi öncelikle sade, net ve doğru bilgileri yansıtmalıdır. Siteye giren internet kullanıcısı aradığı bilgileri menüyü kullanarak kolayca bulabilmelidir. Otelin fiyat tarifesi, tesisin sahip olduğu özellikler, konum bilgisi, civarda gezilip görülecek yerlerin listesi, otelin sunduğu olanaklar, odaların sunduğu konfor unsurları gibi bilgiler en yalın haliyle sunulmalıdır.

Çevrimiçi rezervasyon yapma imkanı web sitesinde mutlaka yer almalıdır. Otelin rezervasyon yapılmak istenilen tarihteki müsaitliği, farklı oda türlerine ait çeşitlilik gösteren fiyatlandırma müşteriye açıkça belirtilmelidir. İnternet sitesi ile uyumsuz olan fiyat tarifesi tatilcinin bütçesini sarsabilir ve büyük bir memnuniyetsizlik sebebi yaratır.

Otelin dıştan görünümü, iç mekâna ait görseller ayrıntılı bir şekilde hem kısmi hem de bütünsel olarak web sitesi kullanıcılarına gösterilmelidir. Resimlere açıklamalar da eklenmeli ve eğer görseller yeterli gelmezse videodan da yararlanılmalıdır. Otelin odaları, bahçesi, yemek salonu, lobisi, havuzu ve diğer sosyal alanları tek tek internet sitesine yansıtılmalıdır. Bu alanlardaki ilgi çekici ve güzel olan kısımlar öne çıkarılacak şekilde fotoğraflanarak siteye yüklenmelidir.

Otelcilikte en önemli nokta insan etkileşimidir. Tesiste konaklayan kişilerin görüşlerini, şikayet veya önerilerini iletebilecekleri interaktif bir kısım web sitesine mutlaka eklenmelidir. Gerektiğinde müşteriler tarafından yöneltilen sorulara anlık olarak cevap iletecek şekilde bir sistem kurulmalıdır. Bu sayede otelin müşteriler ile ne kadar ilgili olduğu kanıtlanarak sadık bir kitle oluşturulabilir.

Otelin web sitesinde yalnızca tesise ilişkin bilgiler verilmekle kalmamalı otelin çevresindeki gezilip görülmeye değer yerlere yer verilmelidir. Tesisin bulunduğu yer ile ilgili kültürel faaliyetler, yeme içme yerleri, doğal güzellikler gibi çeşitli hususlara değinilmeli ve ziyaretçilerin ilgisi, merakı arttırılmalıdır.

Pek çok internet sitesi fotoğraflar, videolar ve metinlerden oluşur. Kişilerin konaklayacağı yer ile ilgili bu veriler ışığında bilgi edinmesi yeterli olsa da gelişen tasarım ve teknolojik olanaklar sayesinde oradaymış gibi gerçekçi görüntüler de sunulmalıdır. Bu sayede kişinin ilgisi daha çok çekilebilir, otelden daha fazla etkilenmesi sağlanabilir.

360° sanal gerçeklik olarak adlandırılan teknoloji sayesinde otel ve civarı gerçeğe en yakın haliyle gösterilebilir. Sanal gerçeklik ile merak giderilip kişinin emin bir şekilde tesis tercihi yapması sağlanabilir.

Eğer sanal gerçeklik görüntülerinin daha geniş kitlelere yayılması istenirse sosyal medya platformlarından Facebook’a bu şekilde reklamlar verilerek otelin tanıtımı yapılmalıdır. Böylece hem hedef kitleye daha kolay ulaşılmış olur, hem sadık bir müşteri kitlesi yaratılır hem de otelin bilinirliği, ticari başarı katlanarak artar. Günümüzde pek çok otel sanal gerçeklik uygulamasını web sitesinde ve verdiği reklamlarda fazlaca kullanmaktadır. Siz de oteliniz için en iyi stratejiyi geliştirmek için bize ulaşın!

Melih Örnekbaş
03 Eylül 2019

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir