Spin Off Nedir? - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Spin Off Nedir?

Spin Off Nedir? bir ana şirketin bir yan kuruluştaki veya iş bölümündeki hisseleri ana şirket hissedarlarına dağıtması durumunda oluşturulan yeni ve ayrı bir şirkettir. Bu bir tür elden çıkarmadır. Bir ana şirket, bağımsız bir varlık olarak ana şirketin bir parçası olduğundan daha değerli olacağını düşünerek bir yan ürün yaratır. Bir yan ürün aynı zamanda bir dönüş veya yıldız patlaması olarak da bilinir.

Bir ana şirket, kârlı olacağını düşünüyorsa işinin bir kısmını devredecektir. Yan ürün ayrı bir yönetim yapısına ve yeni bir isme sahip olacak ancak aynı varlıkları, fikri mülkiyeti ve insan kaynaklarını koruyacak. Ana şirket çoğu durumda mali ve teknolojik destek sağlamaya devam edecektir. Bu da spin off anlamını kavrarken işe yarayan terimler arasında yer alır. Bir şirket, o iş birimindeki sahiplik payının %100’ünü mevcut hissedarlara hisse senedi olarak dağıtarak bir bölünme yaratır. Ayrıca mevcut hissedarlarına, ana şirketteki hisselerini yan şirketin hisseleri ile değiştirmeleri için indirim sunabilir.

Bazen şirketlerin bütçesi ve kapsamı o kadar büyüyebilir ki, belirli bir hedef kitle için daha küçük, bağımsız şirketler oluşturmak faydalı olabilir. Bölünme, bir şirketin kendi işlerinin hisselerini satarak yeni bir şirket kurmasıdır. Bölünmeler hakkında bilgi edinmek, büyük şirketlerin kullandığı iş stratejilerini çeşitlendirmeyi öğrenmenize yardımcı olabilir. Bağımsız bir şirket olarak, spin off için, bir bölünme daha fazla özgürlüğe ve pazarlamaya odaklanmaya sahip olabilir. Küçük işletmeler, fikirlere göre hareket edebildikleri ve eylem planlarını daha etkili bir şekilde ilerletebildikleri zaman, daha fazla seçim özgürlüğüne ve pazarlama karlılığına sahip olurlar.

Spin Off Ne Anlama Geliyor?

Bir işletmenin bölünmesi, bir şirketin, ana şirket olarak patente sahipken hisselerini mevcut başka bir işletmeye satarak bağımsız bir alternatif şirket kurmasıdır. Bir şirket, spin off olarak, ana şirketin bir departmanı veya fraksiyonu yerine, kendi bağımsız işi olarak kârlılık oranları açısından daha değerli olmasını bekler. Şirketler bir işletmeyi böldüğünde, bu kuruluş yeni, yeniden adlandırılan bir şirket altında kendi yönetim sistemini oluşturur. Bölünmenin detaylarına bağlı olarak, sahip olunan şirketler belirli miktardaki kârları ana şirketlere aktarmadan önce ellerinde tutabilirler.

Bir spin off veya yıldız patlaması olarak da bilinen bir spin-off, mevcut bir şirketten yeni bir şirket yaratır. Bu bir tür elden çıkarmadır ve yalnızca ana şirketin yeni şirketin kendi başına daha değerli olacağını ve ana şirketin bu olmadan da katma değer sunabileceğini beklemesi durumunda yapılır. Piyasanın yeni şirkete uyum sağlaması nedeniyle bir yan ürünün hisse fiyatının değişken olabileceğini unutmayın.

Bir şirket bir bölünme oluşturduğunda, işletme yeni kuruluşa kârlılığını bağımsız olarak artırma şansı verir. Bir spin-off şirketin genel giderleri, ödeme yükümlülükleri ve vergileri önemli ölçüde daha az olduğundan, ancak ana şirkete bağlı olarak aynı finansmana sahip olduğundan, bir spin-off şirketi başarılı olursa önemli miktarda kar elde edebilir. Bir yan şirket, popüler bir ana şirketten promosyon avantajları alıyorsa, küçük pazarlama ekibindeki yenilikçi fikirlerin, yüksek satış etkinliği elde etme şansı daha yüksek olabilir.

Spin Off Yatırım Nedenleri

Çeşitli nedenlerden dolayı bir yan ürün ortaya çıkabilir ve bu durum spin off denilen olguyu oluşturur. Ancak genel inanç, ana şirketin bir parçası olmaktansa bağımsız bir varlık olmanın daha karlı olacağı yönünde ve ana şirket de daha fazla değer elde etmek için daha iyi bir konuma sahip olabilir.

Bir şirket, kaynaklarına odaklanabilmek ve uzun vadeli potansiyeli daha fazla olan iş alanlarını daha iyi yönetebilmek için bir bölünme gerçekleştirebilir.

Operasyonlarını kolaylaştırmak isteyen işletmeler genellikle daha az verimli veya alakasız yan kuruluşları bölerler. Örneğin, bir şirket, çok az büyüme kaydeden veya hiç büyüme göstermeyen olgun iş birimlerinden birini, daha yüksek büyüme potansiyeli olan bir ürün veya hizmete odaklanabilmek için ayırabilir.

Spin off alternatif olarak, işin bir kısmı farklı bir yöne gidiyorsa ve ana şirketten farklı stratejik önceliklere sahipse, bağımsız bir operasyon olarak değer sağlamak üzere bölünebilir.

Bir iş birimini satmayı ümit eden ancak alıcıların ilgisini çekemeyen bir şirket, bunun yerine onu bölebilir. Bunu yapmak hissedarlara daha fazla değer sağlayabilir.

Şirkette Yeni Girişimlere Adaptasyon Süreci

Yan şirketlerin dezavantajı, hisse fiyatlarının daha değişken olabilmesi ve zayıf pazarlarda düşük, güçlü pazarlarda ise daha iyi performans gösterme eğiliminde olabilmesidir.

Spin off adımları da başlangıçta yüksek satış aktivitesi yaşayabilir. Ana şirket hissedarları, yan ürün kendi yatırım kriterlerine uymayabileceği için aldıkları payları istemeyebilirler. Şirketin uzun vadeli beklentileri olumlu olsa bile, bu satış faaliyeti nedeniyle hisse fiyatı kısa vadede düşebilir.

Başlangıçta, bir bölünme, artık yan şirkete ait olan varlıkların ana şirketin mali tablolarından çıkarılması ve şirketin defter değerinin düşmesi nedeniyle ana şirket hisse senedi fiyatının düşmesine neden olacaktır. Ana şirket hissedarları, her iki hisse fiyatının da ana şirketin bölünme öncesi hisse fiyatına yakın olması gerektiğini bilmelidir.

Bir ürün son derece iyi performans gösterdiği için işletmeler bir yan iş yaratabilirler. Bir departmana bağımsız olarak işe alma, yenilik yapma ve ek ürünler yaratma fırsatı sunmak, işletmenin ana şirketten herhangi bir kısıtlama veya yönetim olmaksızın büyümesine olanak tanır. Bir departman yan işletme haline gelirse, ana işletmesinden gelen tüm fon ve kaynaklara sahip olmanın yanı sıra, zaten kârlı olan üretim oranını genişletme ve artırma özgürlüğüne de sahip olur.

Bir işletme, her iki kuruluşun da farklı pazarlama ihtiyaçlarına sahip olması nedeniyle bir yan şirket oluşturabilir. Örneğin, soda ürünleri yapmakla ünlü bir şirket, cips ve atıştırmalık üreten bir departman kurarsa, bu birimin bir yan işletmeye tahsis edilmesi, bu gruba yalnızca ana şirketin ekibinden bağımsız olarak pazarlama yapma fırsatı vermekle kalmaz, aynı zamanda bu yan şirketi her iki durumda da kârlılık açısından en iyi olabilecek farklı pazarlama seçimleri yapmaya teşvik ediyor. İşletmeler ürünlerini büyük bir yönde çeşitlendirmek istediğinde, bir şirketin ayrılması her ekibin farklı hedefler izlemesine olanak tanıyabilir.

Tek Bir Sektöre Odaklanma

Spin off tek bir sektöre odaklanma kavramı ile de karşı karşıyadır. Genel olarak hem şirket hisseleri hem de yan şirket hisseleri, bir yan ürünü takip eden ilk birkaç yılda (başlangıçtaki bazı düşüşler ve dalgalanmalardan sonra) piyasadan daha iyi performans gösterme eğilimindedir. Buna ek olarak, küçük bir şirket olarak yan şirket, odaklanmış, istekli bir yönetimle birlikte büyük bir büyüme potansiyeline sahiptir. Bu, hisse fiyatını artırabilecek yatırımcıları çekebilir. Ancak şirketin yeni olması ve mali performans geçmişinin eksik olması nedeniyle yan ürün hisseleri değişken olabilir.

Alternatif olarak, eğer bir işletmenin bir departmanı şirketin umduğu kadar iyi performans göstermiyorsa, onu bağımsız bir işletme olarak ayırmayı seçebilirler. Bu, onları ana şirketin iş faaliyetlerinden uzaklaştırmasa da ana şirketin diğer daha önemli ihtiyaçlara ve departmanlara odaklanmasına yardımcı olurken, yan şirket kendini yönetip pazarlıyor. Bir yan işletmede bağımsız bir yönetim ve pazarlama ekibinin çalıştırılması, her iki işletmenin de iyileştirmeye odaklanmasına yardımcı olabilir.

Ajans360
03 Aralık 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir