Reklam Ajansı Nasıl Seçilir? - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Reklam Ajansı Nasıl Seçilir?

Dijital Pazarlama Ajansı

Son birkaç yılda dijital pazarlama; 21.yy’ın gereği bir tercih olmaktan ziyade bütçe ve zaman tasarrufu için bir mecburiyet halini aldı. Bugün dijital pazarlama ile potansiyel müşterilerinize daha az maliyet ile ve daha hızlı ulaşabilir, geleneksel yöntemlerin aksine çok daha kısa sürede çok daha fazla müşteri kazanabilirsiniz.

İşletmenizi çevrimiçi pazarlamanın birçok yolu var: sosyal medya, Google reklamları, e-posta içerikleri, web sitesi, SEO gibi liste uzayıp gidiyor…Dijital pazarlama ajansı işletmenizin çevrimiçi pazarlamasını sizin adınıza yürüten ajanstır. Fakat yüzlerce ajans içerisinden, işletmeniz için iyi bir reklam ajansı nasıl seçilir? Bu çok da basit bir iş değil.

Bu seçiminizi kolaylaştırmak ve dijital pazarlama ihtiyacınız için size fikir verecek bir kılavuz hazırladık. Birlikte reklam ajansı nasıl seçilir inceleyelim.

Neden Bir Ajansla Çalışmalıyım?

Bir işletmeniz var fakat işleriniz o kadar yoğun ki, markanın daha fazla kişiye ulaşması ve tanıtımı için vaktiniz kalmıyor… İşinize odaklanmak için zamana ihtiyacınız var ve zaman tasarrufu yapmak istiyorsunuz…İşte tam bu noktada bir ajansa ihtiyacınız var demektir. Dijital pazarlama ajansı, işletmeniz için hem yeni fikirler bulur hem de düşündüğünüzden daha fazla kanala ulaşarak işletmenizi farklı bir noktaya taşır. Eğer;

Sıkı bir pazar araştırması ile, rakiplerinizi tanımak ve rekabet ortamına göre strateji oluşturmak ,

Google, Facebook, Instagram, LinkedIn gibi her türlü platformda markanızı tanıtmak,

Web sitenizin Google sıralamasını, satışlarınız ve bilinirliliğiniz için yukarı taşımak,

Kullanıcıların ilgisini ve trafik çeken içerikler üreterek, içerik pazarlaması oluşturmak,

E-posta içerik pazarlaması ile daha fazla müşteri ile iletişim kurmak ve kampanyalarınızı yönetmek,

Sosyal medya hesaplarınızı ve topluluklarınızı yönetmek,

Hedeflerinizi ve pazarlama sonuçlarınızı analiz etmek ve ölçümleyerek raporlamak istiyorsanız bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmalısınız.

Yakından bizi tanımak için, Hemen izle !

Dijital Pazarlama Ajansı İşletmem İçin Ne Yapar?

Bir dijital pazarlama ajansı, işinizi büyütmenize yardımcı olacaktır.

Son birkaç yılda pandemi’nin girişimcilere öğrettiği bir şey varsa o da dijitalleşmeyen (çevrimiçi olmayan) işletmelerin birçok konuda geride kalacağı gerçeğidir. İşletmeniz bugüne kadar çevrimdışı ise, çevrimiçi varlığınızı oluşturmak için bir web sitesi oluşturup başlamanız, sosyal medyada reklam yayınlamaya başlamanız, abonelerinize haber bültenleri göndermeniz gerekebilir ve liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Ajansınız bütün bu işlemleri sırasıyla hallederek üzerinizdeki yükü alabilir.

Bir dijital pazarlama ajansı size daha fazla müşteri kazandıracaktır.

Bir ajansınız yoksa; facebook, google veya instagram gibi platformlarda tek başınıza tıklama başına ödeme reklamı yaparsınız ve bu yalnızca reklam alanı için ödeme yapmanız demektir.
Ancak bir dijital pazarlama ajansıyla birlikte, reklamlarınızın daha iyi görünmesi ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşması için anlaşma yaparsınız. Bu size ekstra maliyet gibi görünebilir ancak bu anlaşma aslında reklam harcamalarınızdan olumlu bir getiri elde edeceğiniz iyi bir yatırım demektir.

Bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmak, en iyi yaptığınız işe odaklanmanızı sağlar.

Bir girişimci olarak diğer işletmelerin sunamayacağı fikirler bulmak, her geçen gün büyümek ve işinizin olumlu olumsuz yönlerini tespit edip geliştirmek için çok fazla vakite ve sağlıklı düşünmeye ihtiyacınız var. Bütün bunlar olurken kullanıcı eğilimlerini tespit etmek, trendleri yakalamak, rakiplerinizi gözlemlemek, işletmenizin ekonomik ve güçlü tanıtımını yapmak, yeni müşteriler bulmak gibi kalemler için daha fazla zamana ihtiyacınız var.

Dijital pazarlamayı basit bir şekilde öğrenip bu işleri de kendiniz halletmek isteyebilirsiniz. Fakat dijital pazarlama alanında önce tüm teoriyi öğrenmek, bu teoriyi sahada deneyimlemek, çıkarımlar yapıp yeni yöntemler geliştirmek ve öğrendiklerinizi tekrar tekrar denemek için yeterli deneyime, güce ve hıza sahip olmalısınız. En iyi yaptığınız işe odaklanmak dışında bütün bunlara vaktiniz var mı? Bu nedenle, en iyi sonuçları nasıl alacağınızı zaten bilen, deneyimli bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmalısınız.

Dijital pazarlama ajansları, sahip olmadığınız kaynaklara erişebilir.

Bir dijital pazarlama ajansının maliyetini haklı çıkarmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Ajans ile çalışmak elbette ek bir maliyet demek fakat birçok insan, ajansların erişebildiği tüm kaynaklar için ödeme yapmak zorunda kalmayarak ne kadar tasarruf edebileceklerinin farkında değil.
Tüm bu kaynakların aylık abonelik fiyatları veya tek seferlik büyük ücretleri vardır. Bu kaynaklardan sadece birkaçı şöyle sıralanabilir:

  • İçerik araştırma araçları
  • Rakip analiz ve raporlama izleyicileri
  • SEO optimizasyon araçları
  • Dilbilgisi ve intihal denetleyicileri
  • Otomasyon araçları
  • Eğitim kursları
  • Web sitesi geliştirme araçları, teknolojisi ve eklentileri

Her şeyin profesyoneller tarafından yapıldığını bilerek içiniz rahat olsun.

Her şeyi kendiniz üstlenerek, çaba sarf ederek yapabilirsiniz, buna engel yok. Fakat bu daha fazla mesai yapmak ve daha fazla yıpranmak demek. Bir ajans ile işbirliği yaptığınızda hem maliyetinizin karşılığını fazlası ile alacak hem bütün dijital pazarlama süreçlerin yükünü üzerinizden atarak rahat bir nefes alacaksınız. Kazanacağınız zaman ile konsantrasyonunuzu asıl odaklanmanız gereken işinize verebileceksiniz.

Bütün bu bilgiler ışığında bir ajans ile çalışmaya karar verdiniz fakat sıra ajansı seçmeye geldi. İşte bu kısımda biraz bilgiye biraz da sezgiye ihtiyacınız var. Şimdi ajans seçme süreçlerinde nelere dikkat etmelisiniz, buna göz atalım.

Ajans Nasıl Seçilir?

Zamanı kısıtlı, yoğun işletmeler için dijital pazarlama dünyasına girmek zahmetli ve göz korkutucu bir iş gibi görünüyor. Öte yandan da işletmelerin çevrimiçi ihtiyaçlarını yönetmek için güvenilir, yetkin bir dijital ajansa ihtiyacı olduğu apaçık ortada. Fakat son yıllarda dijital ajans sayısı öyle arttı ki, doğru ajansı seçmek de vakit isteyen zor bir iş halini aldı.

Doğru bir dijital pazarlama ajansı ile işbirliği yapmak, karlılığınız için çok önemlidir. Yanlış bir ajans seçimi bütçenizi hızla tüketerek, markanızı olumsuz etkileyebilir. Peki doğru bir ajans nasıl seçilir? Bunun için izlemeniz gereken stratejileri listeledik.

İhtiyaçlarınızı ve bütçenizi tespit edin.

İhtiyaçlarınızı ve bütçenizi anlamak, doğru dijital pazarlama ajansını seçmenin ilk adımıdır. Web sitesi, arama motoru optimizasyonu (SEO), reklamcılık, sosyal medya ve grafik tasarım açısından iş ihtiyaçlarınızı net bir şekilde belirlerseniz, dijital ajanslarla görüşmeleriniz o kadar verimli geçer. Ayrıca bütçenizi ve ne kadar harcamak istediğinize de karar vererek ajans arama yolculuğuna çıkmalısınız. İyi bir pazarlamacı, makul bir bütçeyle çalışabilmeli ve beklentilerinizi bütçenize göre optimize edebilmelidir.

Tam şeffaflık talep edin.

İşletmeniz için doğru dijital ajansı seçerken dikkat etmeniz gereken diğer kriter şeffaflıktır. Şeffaflık ajans seçimlerinde en çok gözden kaçan ama aslında temelde dikkat edilmesi gereken kırmızı bir bayraktır. Ajansların önce web sitelerini inceleyin; burada bir adres, biyografi ve referans/müşteri listesi görmüyorsanız, ajansın şeffaflığını sorgulamanız gerekir. Ajans bir şeyler gizliyor gibi görünüyorsa zamanınızı boşa harcamayın.

Güvenilirlik önemlidir.

“Ustanın merdiveni olmaz” sözü maalesef dijital dünyada geçerli değil. Bir ajansın size vereceği hizmet alanlarında, önce kendisinin başarılı olması en önemli kriterdir. Araştırma yaparken sormanız gereken sorular; “Ajansın iyi bir web sitesi var mı? Web sitesi, SEO zekasını gösterecek şekilde arama sonuçlarında üst sıralarda görünüyor mu? Sosyal medya sayfaları düzgün ve kaliteli içerikle ilerliyor mu?”.

 Daha sonra bakmanız gereken diğer bölüm müşteri referansları…Referanslar gerçek mi, hizmet alanlar ne düşünüyor, ajans birtakım krizlere nasıl çözümler sunmuş gibi durumlara göz gezdirerek, ajansın güvenilirliğinden emin olun.

Deneyimi sorgulayın.

Ajansın sizin sektörünüzde tecrübesi var mı? Eğer varsa, süreç içinde elde edilen başarıları ve yaşanılan zorlukları objektif şekilde sorun. Ajansın eğer alanınızda bir tecrübesi yoksa, işletmenizin büyüklüğünde ve benzer taleplerde başka bir alanda tecrübesi olabilir. Bu durumda yeni bir sektöre karşı bakış açısını, yaklaşımını sorgulayın. Bunun için toplantılar, sunumlar talep edebilirsiniz. Eğer karşınızda iyi bir pazarlamacı varsa; sektörünüzü, çevrimiçi varlığınızı ve rakiplerinizi değerlendirebilir ve etkili bir strateji geliştirebilir.

Teknik yönleri göz önünde bulundurun.

Çoğu pazarlamacı genelde sürekli müşteri ve ajans tarafından bahseder. İş iki yönlü gibi algılanabilir ama aslında üçüncü ve önemli bir yön vardır; teknik yön.
Web sitesi teknolojilerini anlamak, bir pazarlama stratejisi için en önemli konudur. Web sitesi sizin ana geminizdir ve düzgün bir şekilde tasarlanmalıdır. Müstakbel ajansınıza, bu üç yöndeki tecrübelerini de kapsayacak şekilde sorularınızı sorun. Eğer tecrübeleri ve başarıları bu üç yönü de içeriyorsa, çok yönlü bir dijital pazarlamacı ile görüşüyorsunuz demektir.

Ruh testi yap.

Şimdiye kadar somut sebeplerle birçok ajansı elediniz ve elinizde bir veya birkaç seçenek kaldı. Herkesin ajanstan beklentisi farklıdır. Siz kendinize ajanstan ne beklediğinizi sorun. Sorular şunlar olabilir:

  • Ajans bu işi iyi yapabilir mi?
  • Bu ajansla çalışmaktan hoşlanır mıyım?

Her ne kadar işletmeniz için ciddi operasyonel somut işler yapılıyor olsa da ajans ve müşteri ilişkileri ve iletişimi çok önemlidir. Günün sonunda mutlu, başarı hikayeleri konuştuktan sonra ekiple bir kahve içmeyi isteyecek kadar ajansınızı sevmeniz, ajansın sizin adınıza atacağı adımlarda da iyi bir motivasyon kaynağı demektir.

Melih Örnekbaş
03 Şubat 2022

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir