Pazarlama Neden Bu Kadar Önemlidir?

Pazarlama sürecinde firmalar, hangi malların veya hizmetlerin müşterilerinin ilgisini çekeceğinden emin olmaları ve satışlar sonucunda, iletişim ve işletme idaresi geliştirmeleri için stratejileri belirlemeleri sürecidir.

Pazarlama üretim öncesinde başlar; ( isim bulma, ham madde bulma, doğru fiyatlandırma, ürün temin etme, doğru logo seçimi gibi ). Üretim sonrasında çalışmalar devam eder. Ürün satıldıktan sonra müşteri memnuniyeti öğrenilir. Feedback (geri bildirim) analizi yapılır. Yeni ürünlerin belirlenmesi konusunda çalışmalar yürütülür. Kampanyalar ve promosyonlar tamamen pazarlamanın konusudur. Televizyon reklamları da tutundurma faaliyetleri içinde yer almaktadır. Bir şirketin ayak durması için en önemli etkenlerden biridir. Kesinlikle maliyet ve ya gider değildir.

Aşağıdaki grafikte pazarlama bileşenlerini görebilirsiniz.

Pazarlama ve Tüketici İlişkisi

Sıra tüketicimizi tanımak, tanımadığınız birine ürün satmak hiçte kolay değil. Burada tanımaktan kastımız kim olduğunu bilmek değil. Alışveriş alışkanlıklarını bilmek. Bir ürüne ne kadar para verir bunları bilmek veya bunu kestirebilmek. Sevebileceği ürünü ona sunabilmek tanımaktır. Konu asıl bu nokta da başlıyor, işin temelinde müşteriyi ve tüketici anlamak yatıyor.

Eğer tüketicinizi bilmiyorsanız; ister en ekonomik fiyatı ver, ister birbirinden güzel ürünlerin satışını yapmaya çalış, istersen dünyanın en faydalı ürününü satmaya çalış sonuç alınamayacaktır. Karşınızdaki tüketiciye hitap şekliniz, Ürün sunumunu ve Fiyat verme konusunda gerekenleri bilmelisiniz. Uygulamadığınız taktirde müşterinizi elinizden kaçırırsınız.

Konuyla ilgili yazılmış BLOG yazımızı tıklayarak okumanızı öneririm.

Ajans360
28 Kasım 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir