Marka Danışmanlığı - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Marka Danışmanlığı

Bugünün köklü şirketleri, bir zamanlar büyümeye çalışan küçük markalardı. Doğru strateji ile ilerleyip hedef kitlesine başarılı şekilde ulaşan bu markalar üretimlerinin kalitesinden ödün vermeyerek tüketicilerin güvenini kazanmıştır. Tüm bu markaların hepsinde başarı sırrı diyebileceğimiz bir yöntem vardır. Bu yöntem, marka için belirlenen stratejiyi işin uzmanları ile beraber belirlemiş olmalarıdır. Marka danışmanlığı; marka oluşturma, marka stratejisi ve kurumsallaşma yolunda en önemli husustur.

Hayal ile başlayan bir serüven olan marka oluşturma işlemi, dikkat edilmesi gereken birçok konuyu da beraberinde getirir. Dikkat edeceğiniz her konu markanızın insanlarda nasıl bir iz bırakmasını istediğinizle alakalı olacaktır. Dolayısıyla marka sadece tanınırlık, akılda yer etmek demek değildir. "Nasıl?" sorusunun cevabını istediğiniz şekilde alabilmeniz anlamına gelir. Markanız algılandığında akıllarda yanan düşünceler, harekete geçen duygular istediğiniz gibi olmalıdır. Marka stratejisi konusunda başarılı olmak için mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan bazıları şunlardır...

Marka Danışmanlığı

Bugünün köklü şirketleri, bir zamanlar büyümeye çalışan küçük markalardı. Doğru strateji ile ilerleyip hedef kitlesine başarılı şekilde ulaşan bu markalar üretimlerinin kalitesinden ödün vermeyerek tüketicilerin güvenini kazanmıştır. Marka danışmanlığında tüm bu markaların hepsinde başarı sırrı diyebileceğimiz bir yöntem vardır. Bu yöntem, marka için belirlenen stratejiyi işin uzmanları ile beraber belirlemiş olmalarıdır. Marka danışmanlığı; marka oluşturmamarka stratejisi ve kurumsallaşma yolunda en önemli husustur. Hedef kitleniz kim, rakipleriniz kim, hammadde tedariki nasıl olacak, yer belirlenmesi konusunda ne dikkate alınacak, fizibilite çalışmaları nasıl başarılı olur gibi birçok konuda somut verilere dayanan araştırma yapmak gerekir. Markanızın kişiliğini oluşturun ve bu kişilik ile arkadaşlık kurmalarını sağlayın. Markanızı sahiplenmeye çalışmalarını sağlayın.

Marka Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hayal ile başlayan bir serüven olan marka oluşturma işlemi, dikkat edilmesi gereken birçok konuyu da beraberinde getirir. Dikkat edeceğiniz her konu markanızın insanlarda nasıl bir iz bırakmasını istediğinizle alakalı olacaktır. Dolayısıyla marka sadece tanınırlık, akılda yer etmek demek değildir. “Nasıl?” sorusunun cevabını istediğiniz şekilde alabilmeniz anlamına gelir. Markanız algılandığında akıllarda yanan düşünceler, harekete geçen duygular istediğiniz gibi olmalıdır. Marka stratejisi konusunda başarılı olmak için mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

Araştırma Yapın

Markanız ile ilgili atacağınız adımların ilki araştırma yapmak olmalıdır. Daha sonra belirleyeceğiniz tüm stratejiyi bu ve bundan sonra da yapacağınız araştırmalara dayandırmalısınız. Hedef kitleniz kim, rakipleriniz kim, hammadde tedariki nasıl olacak, yer belirlenmesi konusunda ne dikkate alınacak, fizibilite çalışmaları nasıl başarılı olur gibi birçok konuda somut verilere dayanan araştırma yapmak gerekir.

Marka danışmanlığı

Markanız Hakkında Detaylı Düşünün

Marka oluştururken sizi diğer markalardan ayıran özellik ne, markanız hangi açığa karşı oluşturuldu, ürünlerinizin hangi zorunlu hallerde kullanılması elzemdir, iddialı olduğunuz nokta neresi, moda sektöründe etkisi nedir, popüler kültür içerisinde yer almak amacı taşıyor mu, aykırı ya da uyumsuz düşünceler tanımlar mı gibi birçok soruya net ve tutarlı yanıtlarınız olması gerekir.

Markanızın isminden logosuna, personel tercihinden slogana, renk ve font tercihinden reklam alanları ile bütünleşmesine kadar her noktada ince ince düşünüp bilinçli ve doğru tercihler yapmanız gerekir.

Bu tercihler, markanız göründüğünde, duyulduğunda oluşacak izlenimi belirleyecek etmenlerdir. Bütün bu çalışmalar ilmek ilmek dokunarak zamanı geldiğinde oluşacak izlenimin istediğiniz gibi olması içindir.

Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

Hedef kitleniz sizi var edecek olan topluluktur. Bu kitleyi muhakkak iyi tanıyın. İlgi alanları ve dünya görüşlerinin ne olduğundan emin olun. Yaygın görüşler ve ilgi alanlarıyla ortaklık kurmaya çalışın. Hedef kitlenize soyut kavramlar aracılığı ile yakın olun. Markanızın kişiliğini oluşturun ve bu kişilik ile arkadaşlık kurmalarını sağlayın. Markanızı sahiplenmeye çalışmalarını sağlayın.

Tutarlı Olun

Mutlaka tutarlı olun. Hedef kitlenizi yönetmeye çalıştığınızı ve kitle yönetme işinin politikadan farksız olduğunu unutmayın. Üretimleriniz ile görüşleriniz arasında fark olmasın, eski görüşleriniz ile yeni görüşleriniz arasında da çelişki olmasın. Eğer bir değişim söz konusu ise bu olumlu yönden itibarınızı yükseltecek şekilde olmalıdır. Moda yalnızca tekstil ile ilgili değildir, bir düşünce, dünya görüşü ya da duruş veya eşya da moda olabilir. Modaya ayak uydurun ya da modayı etkileyebilecek bir yenilik ortaya atın.

Vizyon ve Misyonunuzu Belirleyin

Marka oluşturmadan önce vizyon ve misyon hakkında net, kesin, amacına hizmet eden düşünceler belirleyin. Stratejiniz ile bu düşünceleri bağdaştırın. Vizyon ve misyon çerçevesinden dışarı çıkmayın. İlkelerinizi en başta belirleyin.

Kurumsallaşma İçin Gerekenler

Markanızı kurumsal bir şirket haline dönüştürmeniz en başta personele olan bağımlılığınızı azaltır. Daha uzun ömürlü, köklü ve saygın bir şirket haline gelmenizi sağlar. Her ne kadar istisnai durumlar oluşturan birkaç aile şirketi olsa da kurumsal şirket hem tüketicisine hem de personeline güven verir. Peki ne gerekir?

Mutlaka Bir Sisteminiz Olsun

Kurumsal şirketleri en iyi tanımlayan kavram sistemdir. İnsan kaynaklarından üretim departmanına kadar her alanda sistem oturtulmuştur. Kişilere bağımlılık yoktur, sistem bozulmadığı sürece şirket eksiklerini giderir, kendini yeniler. Mutlaka sistem kurun. Şirketinizi ayakta tutan kişiler olmasın, sistemin kendisi olsun.

Zamana Ayak Uydurun

Zaman size büyümeyi gerektiriyorsa, büyüyün. Yurt dışına açılmanız ya da daha büyük bir kitleye ulaşmanız gerekiyorsa yapın. Küçük işletmelerin en büyük sorunu büyük işletmeler tarafından yutulmasıdır. Eğer şirketiniz varlığını sürdürmekte zorlanıyorsa, zamana ayak uydurmaya çalışın. Ürünlerinizi zamana göre güncelleyin. Personellerinize günün şartlarını ve gereklerini anlatan eğitimler verin. İnovasyon konusunda düşünsel mesai harcayın ve yatırım yapın. Kurumsallaşma için gerekenleri yapın.

Stratejinizi Belirlerken Büyük Düşünün

Mutlaka marka stratejisi belirlerken büyük düşünün. Marka oluşturma aşamasından kurumsallaşma aşamasına kadar düşünceleriniz detaylı, yaratıcı ve dikkat çekici olsun.

Marka Stratejisi İçin Mutlaka Profesyonel Destek Alın

Şirketinizde marka stratejisi için ayrı bir bütçe oluşturup tıpkı personel, ham madde ya da kira gibi bir gider kalemi olarak görüp profesyonel destek alın. Markanızın büyümesi için bu konuda eğitim almış, deneyim sahibi, profesyonel kişilerden yardım alın. Ajans360 olarak sürecin en başından sonuna kadar kontrat dahilinde her konuda destek vermeye hazırız. İsteğinize göre verdiğimiz eğitimlerle hem sizin görüş açınız genişleyebilir hem de personel eğitimleriyle daha donanımlı personeller çalıştırabilirsiniz. Unutmayın, markanın varlığı için profesyonel destek almak ekstra bir iş değil, zaruri bir ihtiyaçtır.

Markanız İçin Her Şey: Ajans360

Markanızla ilgili aklınıza gelen her konuda danışmanlık ve eğitim hizmeti verebiliyoruz. Markanızın kişiliğini belirlerken (ciddi mi yoksa renkli bir marka mı, smokin giyen bir model mi yoksa çocuk model mi gibi tüm konularda) yardımcı oluyoruz. Satışın artırılması için yapılması gerekenler konusunda yardımcı oluyoruz. Bu gerekenler içerisinde personel eğitimi varsa marka danışmanlığı dahilinde personel eğitimi de veriyoruz. Web sayfanızı ve sosyal medyanızı nasıl yöneteceğiniz konusunda eğitim verebiliyoruz. Hedef kitlenin belirlenmesinden daha iyi nasıl izlenim bırakılabilir konularında da eğitimler verebiliyoruz. Kısacası sürecin başından, hatta başlangıç öncesinden sonuna kadar ihtiyacınız olan her alanda destek verebiliyoruz.