Dijital Reklam Ajansı Nedir, Ne İş Yapar?

Dijital Reklam Ajansı Nedir?

Dünyadaki hayatın artık internete kayması ile büyük firmalarda kendini internete açmaktadır. Dijital yollarla yapılan reklamlar insanların daha fazla dikkatini çekmektedir. Şirketiniz veya kendiniz için dijital reklam ajansları ile anlaşmak sizi yormadan size para kazandıracak bir yöntemdir.

 Dijital Reklam Nedir?

 Dünya da internet çağına geçilmesi ile her şeyi internet üzerinden araştırarak alır veya internetten yorumlarına bakarak karar veririz. Dijital reklamlar insanların ihtiyaçları olduğu ürünü internet araştırmaları sırasında karşısına çıkararak ürünün satılmasını sağlamaktadır. Dijital reklam ajansları sosyal medya da ünlü olan insanlar ile iş birliği yaparak ürünün reklamı yaptırıp ürünün satışını sağlamaktadır. Dijital reklamlar aslında telefon veya bilgisayarınızla uğraştığınız her an da karşınıza çıkan ve bir şekilde gözünüzün çarptığı aklınızda kalan reklamlardır ve günümüzde en iyi reklam çeşidi dijital reklamlardır.

 Dijital Reklam Ajansı Ne İşe Yarar?

 Dijital reklam ajanları sizin ve kurumunuzun doğru yerde ve doğru şekilde reklam yapmasını sağlamaktadır. İnternet dünyasında doğru reklam oldukça önemlidir. Günümüzde bir şey alınmadan önce insanların çoğu internet üzerinden araştırma yapmaktadır. Dijital reklam ajansı tam olarak bu konuda hizmet verdiği şirketin reklamı yaparak şirketin kazancını artırmaya çalışmaktadır.

 Dijital reklam ajansı ürününüze en uygun reklamı ve ürünün reklam stratejisini belirleyerek ürünün satılmasını sağlamaktadır. İnternet üzerinden iş yapmak için kesinlikle bir dijital reklam ajansı ile birlikte çalışılmalıdır. Büyük firmaların hepsi işini düzgün bir şekilde yapan dijital reklam ajansları ile çalışarak yıllık gelirlerini katlamaktadır.

Dijital Reklam Ajansı Neler Yapar?

Dijital reklam ajansı tabiri normal reklamcılıktan farklı işleyen bir sistemdir. Dijital reklam ajansları online olarak internet sitelerinde reklamlar oluşturan ajanslardır. Günümüzde sıkça başvurulan bu reklamcılık çeşidi bilinen reklam ajanslarından daha farklı bir şekilde çalışmaktadır. Dijital reklamlar oluşturulurken dikkat edilen birçok husus bulunmaktadır.

 Dijital Reklam Ajanslarında Hizmet Verilen Alanlar Hangileridir?

 Dijital reklam ajansları birçok farklı alanda ve farklı şekillerde hizmet vermektedir. Bunlardan bazıları şunlardır. Sosyal medya yönetimi yapmaktadırlar. Dijital reklam ajansına başvurup mevcut sosyal medya üzerinden istenilen şekilde reklam oluşturma işlemi yapılabilir. Kendi oluşturduğunuz web sitesi için web tasarım hizmeti alabilirsiniz. Oluşturduğunuz web sitesinin dikkat çekiciliğini artırıp işlerinizde başarıya ulaşabilirsiniz.

Var olan siteniz ile ilgili daha komplike bir sistem kurulmak isteniyorsa dijital reklam ajansında sunulan farklı bir hizmet olan Google Analytics hizmeti kullanılabilir. Bu sistem şu şekilde yürümektedir; site üzerinden giriş zamanlarına göre trafik analizi yapılmaktadır. Yapılan analize göre sitenin hangi saatlerde daha aktif olduğu belirlenir ve var olan ziyaretçi sayısına göre grafik oluşturulur. Bu grafik üzerinden bir pik saati belirlenir. Verilen reklamlar o saate göre ayarlanır. Daha fazla insan tarafından görülmüş olur. Hizmetleri maddelendirecek olursak eğer;

Dijital reklam ajansının sunmuş olduğu hizmetler;

l Web tasarımı

l Sosyal medya danışmanlığı

l SEO

l Dijital pazarlama

İnternet sayfası ile ilgili bütün her konuya hizmet vermektedirler. İnsanların dikkatini çekecek bir web tasarımı, kolay kullanımı olan bir mobil uygula ve stratejik reklamlar müşterilerin hizmetine sunulmaktadır. Sosyal medya danışmanlığı ile sosyal medya da fenomen olan insanlara ürünün reklamını yaptırmaya kadar ilerlemiş bir reklamcılıktır. Dijital reklamcılıkta en önemli konulardan biri de internet sitesinin SEO uyumluluğu olmasıdır. Sayfanın internet aramalarında üst sırada görülmesini sağlamaktadır.

Dijital Reklam Ajanslarının Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Dijital reklam ajanslarına başvurduğunuzda ajans ilk olarak reklam oluşturmadaki amacı araştırmaktadır. Oluşturulacak olan reklamın hangi kesime hitap etmesi gerektiğine bakar. Sistematik bir biçimde hitap edilen kesimin özelliklerini tablo haline getirir. Reklamı görecek olan kişilerin özelliklerine göre onlara en uygun şekilde reklam oluşturur. Reklam oluştururken en önemli faktör hedef kitlenin belirlenmesidir. İş akışı bu kitleye göre uygun olarak devam eder. Son olarak da bu kitleye hitap eden dijital ve sosyal platformlar üzerinden bir pazarlama stratejisi yaratır.

 Uygun Reklam Ajansı Seçimindeki Faktörler Nelerdir?

Ajansa referans olan kurumlara bakılmalıdır. Daha önce yaptığı pazarlama stratejileri kontrol edilmelidir. İstenilen hizmete benzer daha önceden yaptıkları bir hizmet mevcut mu kontrol edilmelidir. Google ile bir iş ortaklığı bulunan bir reklam ajansı olup olmadığına bakılmalıdır.

Dijital Reklam Ajansı konusunda bilgi sahibi oldunuz, markanızı daha iyi stratejilerle iyileştirmek için sizleri Ajans360‘a bekliyoruz! Web Tasarımından, kurumsal kimlik oluşturmak gibi pek çok önemli adımda yanınızdayız!

Ajans360
06 Şubat 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir