Sahte Site Dolandırıcılığı Nedir? Sahte Siteler Nasıl Kapatılır?

Sahte site dolandırıcılığı, ne yazık ki özellikle geniş kitlelere sahip her türlü sektörde can sıkıcı boyutlara ulaşabilir. Peki ama sahte site dolandırıcılığı nedir?

İnternet üzerinden takip ettiğiniz herhangi bir alışveriş sisteminiz varsa ya da markanızın randevu ve ödeme işlemlerini internet üzerinden yürütüyorsanız; üstüne bir de geniş bir kitleye hitap ediyorsanız, dolandırıcılar için muazzam bir yem olabilirsiniz. Evet, yanlış duymadınız…

Fakat yine de endişelenmenize gerek yok. Çünkü Ajans360 ekibi olarak bizler, bu tip olumsuz durumlarda da sizlere katkı sağlayacak çözüm önerileri ile yanınızda olacağız. Hepsi ve daha fazlası için yazının devamını okuyabilir veya vakit kaybetmeden; iletişim kanallarımız aracılığıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Sahte Site

Sahte Site Dolandırıcılığı Nedir?

Sahte site dolandırıcılığı; online alışveriş imkanı tanıyan özel sitelerin kopyalanarak, başka bir domain üzerinden verilen reklamları ile tüketicinin yanıltılmasıdır. Öyle ki bu kopyalama sitelerde; asıl otel, mağaza ya da hizmet sitelerinin tüm bilgileri kullanılıyor. Örneğin; mağaza ya da ürün fotoğrafları, oda bilgileri, hizmet alanları gibi pek çok detay gerçeğe yakın şekilde veriliyor. Daha doğrusu aslının kopyası olacak şekilde yeni ve tek sayfalık bir site üzerinde inşa ediliyor. Üstelik bunların yanı sıra çoğu sahte site kendi içerisinde; ürün videoları, güvenli alışveriş sertifikaları ya da memnuniyet mesajları gibi yanıltıcı öğeler de kullanıyor.

Sahte Otel Sitesi

Sahte site dolandırıcılığı kapsamında en yaygın görülen yaprak sitelerden biri de oteller üzerinden açılır. Sahte otel sitesi ya da tek kullanımlık otel / oda rezervasyon siteleri, bu anlamda hizmet alan kişi için yanıltıcıdır. Bu durumu ise şu şekilde açıklayabiliriz: İnternet içerisinde var olan özellikle büyük otellerin, resmi web sayfalarındaki tüm görseller ve içerikler alınarak; farklı bir domain üzerinden, tek sayfalık yeni bir site kurulur. Açılan bu tek sayfalık siteye ise yaprak site denilir. Yaprak siteler rezervasyon ve ödeme işlemlerini kabul etseler de gerçek bir rezervasyon söz konusu değildir. Bu nedenle daha sonra otele giden kişiler bu anlamda ciddi bir mağduriyet yaşarlar.

Sahte Site

Sahte Borsa Sitesi

Sahte borsa siteleri, insanları dolandırmak veya kişisel bilgilerini ele geçirmek için tasarlanmış web siteleridir. Bu tür siteler, gerçek borsa siteleri gibi görünse de, genellikle güvenli değildir ve işlem yapmak için para yatırmanızı isteyebilirler.

Bu nedenle, herhangi bir borsa sitesi kullanmadan önce, sitenin güvenilirliği hakkında araştırma yapmanız önemlidir. Resmi bir borsa sitesine kaydolmak veya bir aracı kurumdan hizmet almak, sahte borsa sitelerinden daha güvenli bir seçenektir. Ayrıca, herhangi bir borsa işlemi yapmadan önce, risksiz demo hesapları gibi öğrenme kaynaklarını kullanarak işlem yapmayı öğrenmeniz de önerilir.

Sahte Alışveriş Sitesi

Sahte alışveriş siteleri de insanları dolandırmak için tasarlanmış web siteleridir. Bu siteler, gerçek alışveriş sitelerine benzer şekilde tasarlanmış olabilirler ancak genellikle sahte veya kötü amaçlıdırlar. Bu siteler, satın aldığınız ürünleri teslim etmeyebilir veya kişisel bilgilerinizi ele geçirmek için tasarlanmış olabilir.

Bu nedenle, herhangi bir alışveriş sitesinde alışveriş yapmadan önce, sitenin güvenilirliği hakkında araştırma yapmanız önemlidir. Birçok güvenilir alışveriş sitesi, ödeme sayfalarında SSL sertifikaları gibi güvenlik önlemleri kullanır. Bu önlemler, ödeme bilgilerinizin güvenli bir şekilde korunmasına yardımcı olabilir.

Sahte Site

Sahte Site Nasıl Anlaşılır?

Sahte site nasıl anlaşılır sorusunun çok net bir cevabı var aslında… Müşterilerinizden şikayet mesajları alıyor musunuz? Takip edemediğiniz ürün çıkışları ile ilgili olumsuz dönütler mi var? Ya da rezervasyonu olduğunu iddia eden bir müşteri daha mı?

İşte tüm bu kaynaksız sorunlar, genellikle işletmeniz ya da markanız adına açılmış sahte bir internet sitesini işaret eder. Fakat bu durumdan emin olmak için Google’da kısa bir seyahate çıkabilirsiniz. Üstelik muhtemelen çok uğraşmanız da gerekmeyecektir. Neden mi? Çünkü bu tek sayfalık sahte siteler, genellikle reklam araçları ile öne çıkarılırlar ve dolayısıyla arama motorunda ilk sırada yer alırlar. Sayfaya girdiğinizde normalden farklı bir domain adına ya da link kısmında tuhaf bir dizilime rastlıyorsanız; muhtemelen bu bir kopya sitedir. Bu anlamda tüketicilerin basit Google güvenlik araçlarına riayet etmeleri bile avantaj sağlayabilir.

Sahte Site

Sahte Siteler Nereye Şikayet Edilir?

Sahte siteyi buldunuz ve varsayalım ki sizin işletmeniz adına açılmış. Peki şimdi ne yapacaksınız? Sahte siteler nereye şikayet edilir?

Bu konu ile ilgili güvenmeniz gereken ilk birim elbette resmi devlet dairelerdir. Savcılık üzerinden şikayet dilekçesi vermeniz ve suç duyurusunda bulunmanız gerekir. Ancak ne yazık ki kimi durumlarda sürenin uzaması söz konusu olabilmektedir. Sürenin uzaması ise daha uzun süre ve daha çok müşteri kaybı yaşamanıza, ayrıca marka bilinirliliğinizin de zedelenmesine neden olacaktır. Öyleyse ne yapabilirsiniz?

Ajans360 ekibi olarak bizler; adım adım inşa edilen marka ve işletmelerin süreçlerine saygı duyuyor, aksama ya da yıpranma olmaksızın aynı sürecin devam etmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Dolayısıyla sahte site dolandırıcılığı konusunda da bizlere güvenebilir, marka imajınızı emin ellerle koruyabilirsiniz.

Sahte Siteler Nasıl Kapatılır?

Sahte siteler nasıl kapatılır, merak ediyor musunuz? Ki zaten bu noktada sürecin nasıl işleyeceğini ve sahte site kapatma işleminin nasıl gerçekleştirileceğini sorguluyor olmanız çok muhtemel.

O halde hem hızlı hem de güvenli bir yöntem ile kendinizi ve sitenizi koruma altına almak için bizimle iletişime geçin. Teklif almak ve konu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen tüm değerli markalarımız için burada olacağız!

İlyas Kaynak
06 Mart 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir