Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Medya Planlaması

Ajansların stratejik hamlelerinden bir tanesi de medya planlamasıdır. Yalnız, stratejiden söz etmek için doğru medya planlamasının yapılması gerekir. Dolayısıyla, medya planlamasının arkasında birçok dikkat edilmesi gereken unsur vardır. Genellikle reklam ajanslarında, “medya planlama ekibi” olarak geçen bir ekip vardır. Ekip, müşterinin verdiği brief’i en uygun zamanda hayata geçirmek için, stratejiler düşünür. Hedef kitlenin dikkati, Sosyal Medya ile mi daha çok çekilir, televizyon aracılığıyla mı yoksa Outdoor mecralarıyla mı? İşte medya planlaması aşamasında, bu gibi sorular, markanın/ürünün hedef kitlesi etrafında cevaplanır.

Medya planlaması, kolay gibi gözüken ama detaylı ve uzun bir süreçtir. Temelde iki soru çok önemlidir:

Hedef kitle, en çok hangi mecrayı kullanıyor?

Rakip markalar, hedef kitleyi nasıl etkiliyor?

Planlama sürecinde, daha birçok soru detaylıca analiz edilir. Amaç, reklamı doğru mecralar aracılığıyla, mümkün olduğunca çok hedef kitleye maruz bırakmaktır. Reklam, ne kadar olumlu yönde ses getirmişse, medya planlaması o kadar doğru ve başarılı olmuştur. Pazarlama sürecinin stratejik unsurlarından oluşan medya planlaması, reklamın en mantıklı hangi platformda yer alması gerektiğini planladığı gibi, reklamın zamanlaması hakkında da analiz yapılmasını sağlamaktadır. Hedef kitle, reklama ne kadar süre maruz kalacak ve reklam asıl mesajını ne zaman verecek gibi sorular, reklamın zamanlaması hakkında analizler sunmaktadır. Bu sayede, tercih edilecek platformun hedef kitleyi ne kadar etkileyeceği ve platformun ne kadar doğru olduğu anlaşılmaktadır.

Prof. Dr. Filiz Balta Peltekoğlu’nun “Halkla İlişkiler Nedir?” adlı kitabında yer alan ve Jack Z. Sissors ismine atıfta bulunulan “medya planlama” başlıklı bölümde, “medya planlamacısının cevaplandırması gereken sorular” madde madde sıralanmıştır.

  • Kaç kişiye ulaşmak gerekiyor?
  • Hangi iletişim araçlarından yararlanmak gerekir?
  • Reklam, hedef kitleye ayda kaç kez ulaşmalı?
  • Hangi bölge ya da şehirlerde reklam yayınlanmalı?
  • Her bir araç için ne kadar bütçe ayrılabilir?

Medya Planlamasında Ajansların Önemi

Minimum bütçeyle, maksimum başarı elde edilir.

Marka/ürün için yeni ve doğru mecralar keşfedilir.

Dolaylı değil, doğrudan hedef kitle ile etkileşim sağlanır.

Reklam için en uygun zamanlama stratejisi kesinleşir.

Mecraya uygun dil ve hitap biçimi kullanılır.

Yanlış mecraların entrikalarına maruz kalınmaz.

Markanın/ürünün, yanlış mecralarda imajının zarar görmesi engellenir.

Markanın/ürünün “tepki çeken reklamlara” düşmesi engellenir. : )

Günümüzdeki Medya Planlamaları

Günümüzde medya araçlarının artan önemi, her alana yansımaktadır. Dünyanın dijital ile dönmeye başlaması, medya planlama aşamasına farklı boyutlar getirmiştir. Sosyal Medya, son dönemlerde inanılmaz bir etkiye sahiptir. Başta Instagram ve YouTube olmak üzere, tüm platformlarda medya planlamasının yapıldığı gözlemlenmektedir.

Instagram’da “Influencer“lar, sponsorluklar ve hikayeler arasında geçiş yaparken denk gelinen reklamlar, aslında birer medya planlamasıdır ve hiçbir reklam, tesadüfen bir mecrada yer almamaktadır. Özellikle Influencer niteliğine sahip hesapların, hem reklam sektörüne hem de halkla ilişkiler alanının çalışmalarına olumlu/olumsuz etkileri gitgide artmaktadır.

YouTube, ilk kurulduğu zamanlarda yok denecek kadar az reklamların yer aldığı bir platformdu. Zamanla, medya araçlarının artması ve medya planlamalarının farklı boyutlara ulaşması, YouTube’u da mecra olarak reklam sektöründe tanımlamıştır. “5 saniye sonra reklamı geç” veya “reklamı geç” seçenekleri, artık herkes için normal bir seçenek olarak algılanmaktadır. Oysa, tüm dijital reklam faaliyetlerinin arkasında medya planlaması söz konusudur.

Instagram ve YouTube gibi birçok medya aracı, günümüzde sık sık kullanılmaktadır. Twitter reklamarı, Gmail reklamları ve Banner reklamları da online mecralar arasındadır. Günümüzde gitgide önemi artan dijital, hem ajanslara hem de müşterilere kolaylık sağlamaktadır. Ajans ve müşterinin planlı bir şekilde kararlaştırdığı mecra seçimi sayesinde, hedef kitle mutlu edilir ve markanın başarısı günden güne arttırılır.

2020 ilk 6 ay medya ve reklam yatırımları.

Yukarıdaki linke tıklayarak, 2020’nin ilk 6 ay medya ve reklam yatırımlarını inceleyebilirsiniz.

Ajans360’ın medya planlama ekibi, markanıza uygun en doğru stratejileri belirlemek için hizmetinizdedir. Markanızı aramızda görmekten ve hedef kitlenizi sizinle birlikte etkilemekten, mutluluk duyarız.

Ajans360
20 Ocak 2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir