Influencer Marketing Nedir? - Ajans360
Teklif Al!
file text ikonlar

Ajans360

Dijital Reklam Ajansı - Ajans360

Merhabalar👋

Hizmetlerimizden yararlanmak istiyorsanız, aşağıdan detayları inceleyebilirisniz.

Web Tasarımı Kurumsal Kimlik Sosyal Medya QR Menü Fotoğraf ve Video

Influencer Marketing Nedir?

Influencer, kısaca Bir kitlenin davranışlarını etkileyici bir şekilde değiştiren kişi veya kişilerdir. Bu noktada influencer marketing için Sosyal Medya üzerinde Youtuber, blogger ya da internet fenomenlerini örnek verebiliriz.

Bu Influencer kişi veya kişilerin bir kitlesi kendilerini takip eden binlerce ya da milyonlarca takipçileri vardır. ve o kişiyi güvendiği, örnek aldığı ve samimi bulduğu için takip ederler. Bu kişilerin sabit bir izleyici kitlesi vardır bir aile gibi düşünebilirsiniz. Influencer, Sosyal medyanın otoriter gücüdür. Büyük bir hedef kitleye seslenebilecek güce sahiptir.

Influencer Marketing


Influencer marketing
için kendinizi büyük bir takipçi topluluğunuz olduğunu düşünün. Sizi bilir kişi olarak gören ve örnek alan birçok kişi oluyor ve sizi örnek alan birçok kişi sizin gibi olmak istediği için sizin satın aldığınız bir şeyi takipçiniz de almak isteyebiliyor. Siz takipçileriniz için gerekse bir idol oluyorsunuz. Sizin önerdiğininiz X markasının bir ürününü aldığınızı düşünelim takipçileriniz ile bu bilgiyi paylaştığınızda bir sonraki alışverişinde sizin aldığınızı alma oranı ve isteme oranı çok yüksek oluyor. Influencer Marketing bir bakıma pazarlama stratejisidir. Bu yüzden Potansiyel alıcalara yönelik aktiviteler yapılmalıdır.

Influencer Marketing’in Önemi Nedir?

Klasik bir pazarlama dili ile ulaşmaya çalışıp ulaşamadığınız hedef kitle ve pazarlara çok daha kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlıyor. Hedef kitleniz ile daha samimi ve cana yakın bir etkileşim sağlıyor.  Dolayısıyla bu kişilerin ürün ya da marka ile ilgili deneyimlerini aktarması tüketici açısından güvenilir bir kaynaktır. Devamlı bir müşteriye dönüştürmek için etkili bir rol oynuyor. Yarattığı etki ile giderek önem kazanan ve tercih edilen düşük maliyetli yeni nesil bir pazarlama yöntemidir. Tabi ki markanızı al bu ürünü takipçilerine ücreti karşılığı tanıt diyemezsiniz. Ürünlerinizi bizzat deneyimleyerek ve deneyimlerini takipçilerine anlatmaları esastır.

Influencer Marketing Aşamaları

1. Erişim

Marka, kendisine uygun bir sosyal medya platformu bulu ve kendi markasını temsil edebilecek bir ınflencer seçer. Geleneksel pazarlamada bir ürünü bir piyasaya sürdüğünde rağbet görmez çünkü güven söz konusu devreye giriyor. Ama bir Influencer takipçileri ile güven ve samimi bir iletişimi olduğu için bu yüzden markanız için doğru bir ınfluencer seçerek markanızı  ve ürün ve hizmetlerinizi iyi bir yere çıkarabilirsiniz.

2. Eylem:

Markanız için Influencer sadece ikincil pazarlama yönteminiz olmalı sosyal medya reklamlarınızı da yapıyor olduğunuzu düşünüyorum eğer yapmıyorsanız bir an önce yapmaya başlayalım. Influencer sizin ürününüzü dürüst bir bakış açısıyla takipçileri ile paylaşır deneyimler ve takipçilerinden yorumlar yapmalarını isteyebilir. Diyaloglar ile takipçiler ürüne yakınlaşır. Ürününüz ilgi odağı olur.

3.Dönüştür:

Takipçilerini sizin markanızın müşterisi haline getirebilir. Takipçileri ürün ve hizmetten memnun kalırsa kendi çevresi ile paylaşır ve ikiye katlanır WOMM (ağızdan kulağa pazarlama) etkisi oluşturur. Bu sayede markanızın ürünleri sadece Influencer takipçileri arasında kalmaz, dış çevreye de ulaşmış olur.

4.Etkileşim:

Müşteri ilişkileri inşa etmek önemlidir. Takipçilerini ürün ve markanızın sadık müşterileri yapmalıdırlar. Bu da seçtiğimiz Influencer’ ın takipçileri ile güveni samimiyeti sadık takipçisi olup olmadığına bağlıdır bu yüzden seçerken çok dikkat edin yukarıda belirtmiştik. Markanızı temsil edebilecek daha yükseltebilecek bir Influencer bulun ve markanızı daha iyi yerlere çıkartın.

ajans360.com sayfamızı ziyaret edererek istediğiniz konuda profesyonel bir ekipten destek alabilirsiniz.

Influencer Marketing, yeni nesil etkileyici pazarlama ürün ve hizmetinizi Milyonlarca kişiye düşük bütçe ile ulaştırabilirsiniz.

Ajans360
21 Eylül 2020

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir