QR Menü Nedir?

   QR MENÜ Covid-19 virüsünün gündemimize girmesi ile birlikte Dünya gündemi, pandemi sürecine konsantre oldu. Türkiye açısından baktığımızda 1 Haziran tarihinde normalleşme adımlarının atılmasının ardından devletler, insan sağlığına yönelik sektörlere bir dizi önlemler getirdi. Bizler için belki de en önemli sektörlerden birisi olan hizmet sektörü de bu önlemlere dahil olarak 1 Haziran itibari ile açılmaya başladı. Restoran ve Cafelere giden insanlar, geleneksel menülerin ortadan kalkmasıyla yeni bir menü tarzı ile karşılaştı. Peki nedir bu yeni nesil menüler? Şimdi kare kod menülerini gelin detayları ile beraber hep birlikte inceleyelim.

qr menü

QR Code Nedir?

2 boyutlu bir barkot türü olan QR Code (Kare kod), Denso Wawe tarafından Japonya’da geliştirilmiştir. Adını, İngilizcede “Quick Response” olarak telaffuz ettiğimiz ve çabuk tepki anlamına gelen ifadenin baş harflerinden alır. Kare kodlar, telefon ve tablet gibi akıllı cihazların bu barkodları hızlıca okuyup bizleri istenilen içeriğe yönlendirebilmesi sayesinde oldukça yaygın hale gelmiştir. Kare kodların içerisine metin, görsel, video ve link gibi dilediğiniz içeriği yerleştirebilirsiniz. Kare kodlar bugün, bankacılık, reklamcılık, basım-yayın, hizmet sektörü ve bunun gibi birçok sektörde sıklıkla kullanılmaktadır.

QR Menü (Kare kod Menü) Nedir?

  Özellikle pandemi süreci ile birlikte daha sık karşılaştığımız kare kod menüler ise kare kod kullanımının güzel bir örneğidir. Restoranlar, kafeler, kantinler ve benzeri yeme içme sektörüne ait birçok yer, hazırladıkları menülerini kare koda yükleyerek masalarına koymaktadır. Bu kare kodlar adından da anlaşılacağı üzere genellikle kare şeklinde ve siyah beyazdır. Çevre ile temasımızı minimum düzeyde tutmamız gereken içinde bulunduğumuz dönemde oldukça kullanışlı olan kare kodlar, elden ele menü dolaşımını bitirmekte ve sizlere hijyenik bir sistem sunmaktadır.

Bunun yanı sıra geleneksel menüler uzun kullanımdan dolayı zamanla deforme olurken kare kod menüler, dijital ortamda ilk günkü canlılığı ile sizleri karşılamaktadır. Hatta işletmeler, herhangi bir matbaa gideri olmaksızın farklı tasarıma sahip menü seçenekleri sunarak sıradanlığın önüne geçmektedir. Dahası kare kod menülerin sosyal sorumluluk tarafı da vardır. Geleneksel menülerin görme engelli bireyler tarafından okunması bir kişinin yardımı bulunmadan olanaksızken kare kod menüler sayesinde görme engelli bireyler telefon yardımıyla rahat bir şekilde kendi menülerini kendileri inceleyebilmektedirler.

QR Menü Nasıl Kullanılır?

Kare kod menülerin kullanımı oldukça basittir. Birçok yeni nesil akıllı telefon, kendi kare kod okuma uygulamasını içinde barındırmaktadır. Eğer telefonunuzda bu tarz bir uygulama mevcut değilse kare kod menüleri kullanabilmek için Google Play, App Store ya da Microsoft Store içerisinden beğendiğiniz bir “QR Code Okuyucu” uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Uygulamaya tıklayıp masanızda bulunan kare kodu okuttuğunuzda karşınıza işletmenin menüsü gelecektir. Bu sayede menüyü inceleyip siparişinizi verebilirsiniz. Afiyet olsun.

QR Menü Nasıl Hazırlanır?

QR Menü hazırlamanın çeşitli yöntemleri vardır. İlk olarak dilerseniz kendi QR Menünüzü kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle dijital ortamda kendinize ait bir menü tasarlamanız gerekmektedir. Çeşitli tasarım programları kullanarak bir menü tasarlayabilir ya da matbaalar ve tasarım şirketleri aracılığı ile de bir menü tasarlatabilirsiniz. Menümüzü hazırladıktan sonra geriye internette kolaylıkla bulabileceğiniz kare kod üreticiler yardımıyla menünüzü kare koda yüklemek kalacaktır. İkinci bir yöntem ise günümüzde kare kod menüler konusunda profesyonel hizmet sunan firmalar vardır. Sizlere menü tasarımının dışında istatistiksel hizmetler de sunan bu firmalar ile iletişime geçerek ihtiyacınız olan kare kod menü konusunda destek alabilir ve isteğinize uygun bir menü hazırlatabilirsiniz.

Ajans360
30 Ağustos 2020

QR Menü Nedir? (Hakkında 2 yorum)

  1. Bu güzel düşünceniz ve ekledikleriniz kısa bir özet olmuş ek yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

  2. Yararlı bir yazı olmuş. Benim de eklemek istediklerim var:

    Temassız Menü restoran, kafe, pub, pastane, kahve dükkanları ve otellere kadar her işletmeye uygun, tüm akıllı cep telefonları ve tabletlerle uyumlu dijital bir menüdür. Karekod Menü okutularak servis elemanına ihtiyaç duymadan tüm sipariş sürecini kendi cep telefonundan yönetebilir, güvenli ve hijyenik bir ortam eşliğinde müşterinize en iyi hizmeti sunarsınız.Bulut sistemi sayesinde menülerinizi dilediğiniz zaman değiştirebilir, kampanya oluşturabilir ve raporlama süreçlerini takip edersiniz.

    Unutmayın: Hijyen konseyi verilerine göre menü kitapçıkları en kirli 10 yer arasında 8. sırada!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir