Oteller Covid-19 Salgını Süresince Nasıl Davranmalı?

Covid-19'da Nasıl Davranmalı? Covid – 19 hepimizin bildiği gibi çok dikkat edilmesi gereken virüslerden bir tanesi. Hali ile insanlar telaşlı bir şekilde alışveriş yapıyor, evinin ihtiyacının en az 10 katı fazlasını alıyor ve diğer insanları düşünmüyor. Hal böyle olunca turizmin etkilenmemesi de imkânsız. Turizm sektörü zaten her olumsuz durumda ilk etkilenen sektörlerden bir tanesi olmaktadır.…

Covid-19’da Nasıl Davranmalı?

Covid – 19 hepimizin bildiği gibi çok dikkat edilmesi gereken virüslerden bir tanesi. Hali ile insanlar telaşlı bir şekilde alışveriş yapıyor, evinin ihtiyacının en az 10 katı fazlasını alıyor ve diğer insanları düşünmüyor. Hal böyle olunca turizmin etkilenmemesi de imkânsız. Turizm sektörü zaten her olumsuz durumda ilk etkilenen sektörlerden bir tanesi olmaktadır. Ama insanlar buna rağmen turizm sektörüne yatırım yapmaya devam ediyor, ellerinden gelen bütün çabayı göstermeye çalışıyor. Amaç ülkemize dolar ve insan kaynağını çekebilmek ama bu kadar naif ve bu kadar incelikli bir sektöre yatırım yapmak artık mantıklı mı? Turizm sektörü Covid – 19 gibi bir virüs sonrası ne hale gelecek? 

Tabii ki, krizin altından kalkabilmek ve işleyişin kaldığı yerden aynı şekilde devam edebilmesini sağlamak insanüstü bir olaydır. Ancak insanoğlu isterse yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Turizm sektörü dediğimiz gibi her kriz öncesi ilk yarayı alan sektörlerin başını çekmektedir. Buna rağmen dünyanın en büyük gelir kaynaklarından bir tanesi olması sebebi ile Covid – 19 gibi bir salgın hastalık sonrasında dahi turizmin sekteye uğramamış gibi devam edeceğini ancak bunun için en azından bir kaç ay geçmesi gerektiği kanaatindeyiz. Bu ne demek? Her şey gelecek yaz sezonu için daha olumlu olacak, artık bu yaz sezonundan bir beklentimiz kalmış değil ama gelecek yaz sezonu için büyük umutlarımız var. 

Online Acentalara ve Dijital Pazarlamaya Önem Verin

Ancak gerekli dijital pazarlama faaliyetleri ile beraber kanayan yarayı bir nebze durdurabilme imkânımız var. Online acentelerin ve otel sahiplerinin bu dönemde yapması gereken en önemli ataklardan bir tanesi, dijital pazarlama faaliyetlerine bir nebze daha ağırlık vermesidir. Kriz dönemlerinde reklam çalışmalarını durdurup köşesine çekilen oteller ve çevrimiçi acentelerin neler kaybettiğini hep beraber gördük. Bu kayıplar sadece sezonluk kriz kayıpları olmadı, gelecek sezonlarda yer edinememe gibi kayıplar ile sonuçlandı. O sebeple kriz döneminde işine yatırım yapan kazanacak.

İnsanlar şu an evlerinden çıkamıyor. En azından çıkmak istemeyen kesimin Türkiye nüfusunun %70’lik kısmı olduğunu biliyoruz. Bu insanlar salgın hastalığın bitmesini ve bir an önce dışarıya çıkabilmeyi bekliyorlar. O halde bu insanlar evlerinde neyi araştıracak? Tabii ki online acenteleri, otelleri ve sezonluk bölgeleri araştıracaklar. Evde sıkılan insanlar bunu yapacak. Kriz var evet ama bunu fırsata çevirmek ve işleyişimizi devam ettirebilmek mümkün görüyorum.

Karamsarlığa kapılan birçok firmanın reklamlarını durdurduğu için, şu anda görünürlük sağlamak hem ucuz hem de etkili olacağını da söyleyebiliriz.

Corona Virüsünün etkileriyle hepimizin serseme döndüğü bu günler gelip geçecek ve bu zor günler bitecek. Buradaki zamanı doğru bir şekilde kullanarak bunu fırsata çevirmenin yollarını bulmalıyız. Pozitif bakmalıyız karamsar bakmanın bize bir faydası olmayacak.  Bizde bu süreçte size ücretsiz bir şekilde yapılacaklar konusunda danışmanlık sağlayacağız.

Melih Örnekbaş
04 Ağustos 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menü Görüntüle