Ekonomide Koronavirüs Etkisi

Ekonomi'de Koronavirüs 2019 yılının sonunda etkisini göstermeye başlayan ve 2020 yılının ilk 6 ayında her şeyi temelinden sarstı. Koronavirüs, ekonomi üzerinde de çok ciddi etkiler yarattı. Üretimden dağıtıma hemen her sektörün neredeyse durma noktasına geldiği 6-7 aylı süre içerisinde en çok etkilenen alanlardan bir tanesi de reklam ve pazarlama sektörü oldu. Reklam ve pazarlama sektörü…

Ekonomi’de Koronavirüs

2019 yılının sonunda etkisini göstermeye başlayan ve 2020 yılının ilk 6 ayında her şeyi temelinden sarstı. Koronavirüs, ekonomi üzerinde de çok ciddi etkiler yarattı. Üretimden dağıtıma hemen her sektörün neredeyse durma noktasına geldiği 6-7 aylı süre içerisinde en çok etkilenen alanlardan bir tanesi de reklam ve pazarlama sektörü oldu.

Reklam ve pazarlama sektörü durgunluk zamanlarında en çok etkilenen alan olarak dikkat çekiyor. Özellikle işletmelerin kriz anlarında reklamları gereksiz görmesi ve buraya ayrılan bütçeyi direkt olarak kesmesi ilerleyen süreçte daha ciddi sorunların yaşanmasına neden oluyor. Üstelik pazarlamanın durmaksızın devam etmesi gereken bir süreç olduğu bilinci ile hareket edilmediğinde markaya olan güvende de ciddi değişimler yaşanıyor.

Reklamları Durdurmadan Marka Bilinirliğinizi Arttırın

İşletmelerin reklamları durdurma veya yavaşlatma kararı aldığı koronavirüs süreci reklam ajansları için ciddi kayıplar anlamına geliyor. Ama pek çok işletme için bir avantaj dönemi olarak da algılanmalıdır. Sektörün en önemli ve güçlü firmalarının dahi reklamlara ara vererek yanlış hareket sergilediği bu dönemde reklam vererek ve pazarlama çalışmalarına yoğunlaşarak boşluğu harika bir şekilde doldurabilirsiniz.

Reklam ve pazarlama sayesinde hem firmanızın bilinirliğini arttırabilir, hem de ekonomik olarak herkesin can çekiştiği bir dönemde güçlü marka imajı oluşturarak müşteriler nezdinde daha iyi bir konuma gelebilirsiniz. Ancak bunu doğru ve başarılı reklam projeleri ile gerçekleştirmeniz gerekir.

Koronavirüs ve Reklam Sektörünün Geleceği

Koronavirüs salgını ekonomi üzerinde çok kötü etkiler yapmış olsa da salgın ile birlikte yaşamın devam ettirilmesi gerekiyor. Ekonomik faaliyetlerin uzun süre boyunca durdurulması çok zor. Bir şekilde eski düzene dönülmesini gerekli kılarken reklam ve pazarlama faaliyetlerine devam edilmesi gerekir. Zor süreci daha az hasar ile atlatmanın en büyük yollarından bir tanesi oluyor.

İşletmelerin önemli bir kısmı reklam ajansları ile çalışmalarını yavaş yavaş başlatıyor. Ama uzun süredir çalışmalarına devam eden ve koronavirüse rağmen pazarlamadan geri adım atmayan firmaların orta vadede kazançlarında daha ciddi bir artış olacağı ifade edilebilir. Zira müşteriler güçlü markalara yönelmek ister.

Turizm sektörüde bu konuda ciddi önlemler alarak bu konuyu aşmaya başlamıştır. Bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Covid-19 Salgınında Tüketici Psikolojisi

Melih Örnekbaş
04 Ağustos 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Menü Görüntüle