Birlikte Harika İşler Yapmak için TEKLİF AL
Teklif Almak İstediğiniz Hizmetler
Ajans360 ekibi olarak hayalinizdeki web site tasarımı için bir “click” ötenizdeyiz. Yükselmeye hazır mısınız?

Pazarlama Esnasında Müşterinizle Nasıl Konuşmalısınız?

Hitap şekli; Burada konumuz kadınlar ve erkeklere hitap konusunda ikiye ayrılıyor. Ama Konumuza başlamadan önce tüm müşterilerde uymamızgereken kurallara bir göz atalım. Müşteri Hitap Kuralları Müşterinin sözü katiyen kesmeye çalışmayın.Müşteri aklındaki fikrindeki bütün tasarım ve düşüncelerini size aktarmasını beklemelisiniz.İyi bir dinleyici olmalısınız. Sorunu ne ise onu çözmeye yönelik fikirler sunmak önemlidir. Siz bir sorun çözün...
Pazarlama Esnasında Müşterinizle Nasıl Konuşmalısınız?

Hitap şekli; Burada konumuz kadınlar ve erkeklere hitap konusunda ikiye
ayrılıyor. Ama Konumuza başlamadan önce tüm müşterilerde uymamız
gereken kurallara bir göz atalım.

hitap şekli

Müşteri Hitap Kuralları

 • Müşterinin sözü katiyen kesmeye çalışmayın.
 • Müşteri aklındaki fikrindeki bütün tasarım ve düşüncelerini size aktarmasını beklemelisiniz.
 • İyi bir dinleyici olmalısınız.

Sorunu ne ise onu çözmeye yönelik fikirler sunmak önemlidir. Siz bir sorun çözün ki, müşteri size para ödesin. Ürünün ne olursa olsun kesinlikle hakkındaki her şeyi bil. Ürünü kesinlikle bilmediğiniz noktadan övmeyin. Amaç size o konuda bir soru sorulduğunda tereddütsüz cevap verebilir olmanız.

Pazarlama ve Kadınlara Satış

Öncelikle hiçbir kadın müşteriye abla, teyze gibi bir şekilde seslenmiyoruz. isimlerinin sonuna hanım kelimesini getirirseniz sorun olmayacaktır. samimiyete göre bu değişiklik gösterebilir. İsmini bilmiyorsak hanımefendi diyerek hitap ediyoruz. Kadınlara genellikle kadınsı renklerle ilerliyoruz. Öncelikle hangi rengi sevdiklerini sorabiliriz. Bunun nedeni onlara daha çok hitap eden renkleri bulmak Fiyatları her zaman ürünü sevdirdikten sonra söylüyoruz. Kesinlikle bunun fiyatı 100 lira ama size 75 lira olsun gibi yanlışlık yapmıyoruz. İlk defa sizden bir ürün almaya gelen birisine bunu söylemek sizi fırsatçı konumuna düşürür, güvensizlik oluşturur. İnsanlara çok fazla ürün sunmayın. Kafa karışıklığı oluşturmamalısınız. Ürün sayısı arttıkça karar verme süresi uzar, karar verme süreci zorlaşır. Mümkün olduğunca seveceği fikirler ve ürünler sunun. Sorunsuz bir pazarlama süreci için iyi bir dinleyici olduğunuzda müşterinizin ne istediğini öğrenirsiniz.

alışveriş

Ucuz kelimesini kullanmamaya özen gösterin, Ne nedenle olursa olsun ucuz kelimesi yasaklı. İnsanlarda ucuz olan ürünler kalitesiz olduğu düşüncesi hakim. “ Ucuzdur vardır bir illeti, pahalıdır vardır bir kıymeti”. Böyle bir atasözümüz varken hala kullanmanın iyi olduğu düşüncesi var. Böyle bir düşünceye sahip olunan bir toplumda en ucuzu biziz demek, aslında en kalitesiz olanı biziz demeye geliyor. Peki! Ucuz kelimesine yerine ne kullanmamız gerekiyor. Böyle bir kelime var mı ? diyecek olursanız çok alternatifi olmasa da bir kaç alternatif mevcut. Bu konuda donanımlı olan insanlar genellikle yanlış kelimeler yerine doğru kelimeleri kullanıyor olması kesinlikle tesadüf değildir, bir bilinç vardır. Bazı kelimeleri kullanmaktan vazgeçin. Aşağıdaki kelimelere dikkat etmekte fayda var.

 • Fiyat yerine Toplam
 • Ucuz yerine Ekonomik
 • Sorun yerine Durum

Pazarlama ve Erkeklere Satış

alışveriş

Pazarlama esnasında erkeklere satış yaparken tamamen fiyatlarla hedefleme yapmak önemlidir. Erkekler fiyat konusunda hassas olduğu için yapılacak işi ve fikri süsleyerek anlatmakta fayda var Böylece hem işi kalabalık gösterirsiniz hem de işin karmaşık bir süreçte olduğunu belirtirsiniz. Burada pek fazla sorununuz olacağını düşünmüyorum sonuçta hepimiz birer müşteriyiz. Size nasıl davranılmasını istiyorsanız, sizde müşterinize öyle davranın en etkili yöntem budur.

Yorumlar (2 Yorum)
 1. 9 Aralık 2020 - 16:12
  Emre AKSU

  Güzel ele alınmış bir yazı, teşekkürler.

  1. 30 Aralık 2020 - 16:43
   Mustafa Özcan

   Yeni bir şeyler öğrenmenize yardımcı olabildiysek biz teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir