BLOG

Kim Bu "Y Kuşağı" ?

Sürekli değişen dünya, sürekli değişen tüketim alışkanlıkları ve bunun sonucunda kategorize edilen X, Y ve Z kuşakları.

1965-1979 yılları arasında doğan X kuşağı, ahşap kutudan gelen seslere adapte olmaya çalışırken başka bir ahşap kutu ile tanıştı. Bu sefer ses ile birlikte görüntü de vardı. Bugün ise sanal gerçeklik gözlükleri ile tanışan bu kuşak tüm yeni teknolojilere alışma çabası içerisinde yaşamını sürdürüyor. Sadık, çalışkan, sabırlı, kurallara uyan X kuşağı sakinlerinde internet ve teknoloji kullanımı her ne kadar yaygın olsa da online alışveriş, online rezervasyon gibi dijital yollar yerine geleneksel yolları daha çok tercih ediyorlar.

Peki Y kuşağı öyle mi? 1980 – 1995 yılları arasında doğan ve bilgisayar ile hayata başlayan bu nesil tahmin ettiğiniz gibi X kuşağından oldukça farklı ve kuşaklar arası fark en fazla bu nesilde hissediliyor. Özgürlük ve bağımsızlıklarına düşkünler, hedefleri oldukça net, beklentileri yüksek. Çok hızlılar, her gelişmeye ayak uydurabiliyor hatta yeniliklerin büyük kısmını artık onlar gerçekleştiriyor. Yaşamak için değil harcamak için para kazanıyorlar. Otobüs biletini mobil uygulama üzerinden satın almadan ve otel rezervasyonunu tableti ile otelin web sitesine girerek yapmadan önce sosyal medyada yer alan yorumları okuyor, değerlendiriyor ve tüketim kararlarını verirken o yorumlara güveniyorlar. İlgi odağı olmak, beğenilmek onlar için önemli. Sosyal medyada fenomen olanların tamamına yakını da bu kuşağın üyeleri. Üstelik Y kuşağı mensuplarının sayıları da az değil. Türkiye nüfusunun %35’i, yani tam 27 Milyon genç Y kuşağı mensubu!

Sizin Otelinizde Konaklıyorlar!

Tatil anlayışı da farklı olan y kuşağının belki farkında değilsiniz ama onların otelinizin misafirleri arasında yer aldıklarını bilmelisiniz. Şuan seyahat edenlerin %30’unu oluşturan bu kuşağın 3 yıl içerisinde %50’lere ulaşacağı tahmin ediliyor.

Yapılan bir araştırmaya göre* y kuşağı konaklayacağı otel araştırmasını yaparken %24 oranında tablet, %59 oranında ise cep telefonu kullanıyor. Aynı zamanda Y kuşağının %87’si bilgisayarı ile rezervasyon işlemi gerçekleştiriyor. Online referanslar ve diğer tüketici yorumları ise onlar için oldukça önemli!

* Callbox Sales & Marketing Solutions – “Future Trends in the Hospitality Industry: Millennials and Social Media Rule”


Neler Yapmalıyız?

Y kuşağının çabuk sıkıldığı ve hızlı karar değiştirdiği gerçeğini görmezden gelemeyiz. %95’i akıllı telefon kullanan, internet ve sosyal medyada cirit atan bu kuşak hizmet satın alırken de online işlemler ile işlerini yürütüyor. Dijital mecralarda onlara kendinizi sevdirmelisiniz. Sizi çok iyi ‘stalk’layacakları için sosyal medya hesaplarınız, web sayfanız, internet üzerindeki yorumlar karar vermelerinde oldukça etkili olacaktır. Bunları gözden geçirmeye ne dersiniz?

Daha kolayı varken zor olanı asla yapmazlar. Seyahat acentesine gidip bir tatil paketi satın almak, rezervasyon yaptırmak hiç onlara göre değil. Onlar öğle yemeklerini yerken aniden bir tatil planı yapar ve cep telefonlarıyla web sayfanıza girip rezervasyon yaptırırlar. Hazırlıklı olmalısınız!

Otelinizde mutlaka kablosuz internet bağlantısı olmalı dememe gerek yok sanırım. Peki havuzunuzun ortasında kablosuz bağlantı çekiyor mu? “Ne gerek var, odalarımızda ve lobide çekiyor yetmez mi?” Demeyin lütfen. Çünkü su geçirmeyen yeni akıllı telefonlarıyla havuzun ortasında İnstagram’da bir hikaye paylaşmak isteyeceklerdir!

Duyarlılık Y kuşağı için önemli. Doğaya, hayvanlara ve gelecek nesillere karşı oldukça saygılı ve duyarlılar. Sürdürülebilirlik kavramına onlardan daha fazla değer vermeniz gerekiyor. Otelinizdeki çevre dostu uygulamalar onların sizi daha çok sevmelerini sağlayacaktır. Mesela kağıt israfını önlemek için e-faturaya neden geçmiyorsunuz?

Y kuşağı hızlı ve bilinçli. Onlar için siz de öyle olmalısınız. Onları yakalayamazsanız peşlerinden gelen Z kuşağının hızına yetişebilmeniz oldukça zor.

Bu arada hazır mısınız? Z kuşağı geliyor!!!

.
17
ŞUB


Yaz aylarının özlemle beklendiği, kışın ise tam ortasında olduğumuz şu günlerde sosyal medyada paylaşılan kar fotoğraflarının doygunluk noktasına ulaştığını düşünüyorsanız haklısınız.

Kış turizminin ülkemizdeki vazgeçilmez bölgelerinden biri olan Abant ve yaz tatili planlarında ilk sıralarda yer alan Alaçatı. Birbirine zıt olduğu düşünülen bu iki bölgenin en önemli ortak özelliği ise “huzur”. Bu huzuru yaz kış yaşamak isteyen bölge ziyaretçileri ise hangi otelde konaklayacaklarına çoğunlukla web sayfaları ve sosyal medya üzerindeki değerlendirmeleri sonucunda karar veriyorlar.

Birkaç yıl öncesine kadar oteller için pek de önemli olmayan sosyal medya, artık hem CRM çalışmalarında hem de yeni misafir kazanımında önemli bir pazarlama aracı olmuştur. Otellerde neredeyse fiziksel hizmet alanının kalitesi kadar önem kazanan sosyal medyanın daha etkili kullanılabilmesi için oteller neler yapmalı?

Misafirlerinize deneyim kazandırın

Sosyal medya paylaşımlarınız için misafirlerinizden yardım isteyin. Onlardan sizin için bir içerik veya fotoğraf hazırlamasını isteyebilir bunu onları da etiketleyerek paylaşabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden mini yarışmalar düzenleyebilir veya otelinizde mini yarışmalar düzenleyerek bunlarla ilgili fotoğraf ve videoları sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Misafirleriniz için bir “selfie” noktası oluşturabilir, hatta onlarla beraber “selfie” çekerek otelinizin sosyal medya hesaplarında paylaşabilirsiniz

Doğal ve gerçek paylaşımlar yapın

Sosyal medya üzerinde kişisel hesaplarda olduğu gibi kuruluşlar da paylaşımlarını yaparken ön hazırlıklar, düzenlemeler, filtre uygulamaları gibi birçok aşamadan sonra paylaşımını gerçekleştiriyor. Otelinizde konaklayan misafirleriniz paylaşımlarınızın doğal olduğunu hissetmeli ve otelinizde konakladıklarında da gördükleri paylaşımların
aynılarını görmeli. Bu sayede paylaşımlarınızı görenler otelinizin dokusunu daha iyi hissedecek!

Yenilikleri Takip Edin

Sosyal medya araçlarına her gün bir yenisi ekleniyor. Bu yenilikleri anlık olarak takip etmeniz oteliniz için oldukça önemli. Olabildiğince çok mecrada yer almaya özen gösterin. Misafirlerinizin sizi sosyal medyada her alanda görmeleri kendilerini size daha yakın hissetmelerini sağlayacaktır.

Özgün ve kaliteli paylaşımlar yapın

Paylaşımlarınızın size ait olmasına özellikle dikkat edin. İnternette gördüğünüz güzel bir kahve fincanının, sevimli bir kedinin, eşsiz bir manzaranın yerine kendi otelinizde çektiğiniz fotoğraf ve videoları paylaşın. Özellikle Facebook paylaşımlarınızda kaliteyi misafirlerinize hissettirin. Size özgü kaliteli içerikler paylaşmanız misafirlerinize farklı olduğunuzu hissettirecektir. Tüm bu konularda profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyarsanız AJANS 360 ekibi olarak siz ve değerli misafirleriniz için her zaman hazırız!.
06
ŞUB

Dijitalde 360 Kampanya Dönemi

09:55 - Melih Örnekbaş

Dijital Pazarlama

Yıllar önce bir yere sahip olmayan dijital mecralar, günümüzde rüşdünü ispat etmiş durumda. Tüketicilerin dijitalleşmesi arttıkça, marka iletişiminde ve kampanyalarda dijital platforma düşün pay ve sorumluluk arttı. Bu mecralar konusunda kendini geliştiren Ajans360 ekibi olarak müşterilerimize başarılı örnekler üretiyoruz.

Bundan yaklaşık 7 önce reklam kampanyaları dijital pazar yerine basılı mecralarda yapılıyordu. Hızlı bir şekilde ilerleyen dijital çağ (facebook, twitter, instagram vb.) mecraları hızlı bir şekilde tanındı ve kullanılmaya başladı. Geçen süre içerisinde Dijital kampanyalar çok daha ölçümlenebilir, raporlamalar ise çok daha detaylı ve şeffaf hale geldi. Eşzamanlı olarak Türkiye’de internet kullanımın artması, kolay ve ulaşılır hale gelmesi kişisel bilgisayarlar sayılarının artması dahası mobil teknolojilerin hızlı bir şekilde çoğalması dijital mecraları güçlendirdi, mobil bağlantı hızlarının yükselmesi, videolu içerikler ve sosyal ağlar derken bu gelişmelerdeki hız dijital reklam mecralarını keskin bir kılıç haline getirdi; vazgeçilmez kıldı.

Başarımızın Sırrı Özgünlük

Herbirimiz bir işe başlarken o iş ile ilgili düşünürüz eğer o işe hakim değilsek onunla ilgili video izler veya makale okuruz sonra kendi bilgi, tecrübe ve yeteneklerimizi de ekleyerek beynimizde kararlar alırız. Ardından yapacağımız işe başlarız. Eğer yapacağımız iş yaratıcı bir değer olgusu taşımıyorsa birebirini koplayabiliriz fakat bir markanın gelişim süreci söz konusu ise işler değişir. Markanın tüm ihtiyaçları düşünmeli ve doğru bir strateji ile hareket etmeli. Başka markalardan ilham almalıyız fakat kopyalamamalıyız. Kısaca markanın hikayesini kucaklayan özgün işler yapmak bir ajansın ilk sorumluluğudur. Strateji ne olursa olsun markanın hikayesi ilgi çekici özgün bir dille anlatılmalıdır. Biz peki bunu nasıl yapıyoruz ? Markaların hedef pazarı ile duygusal bir bağ yakalıyoruz. Dijital pazarda yaratıcı, sade ve kaliteli çalışmalar hazırlıyoruz.

Dijitale yatırımlar artıyor

Ulusal markalar(yemeksepeti, migros, hepsiburada…) ve dünyadaki yeni girişimleri (uber) hepimiz biliyoruz, milyon hatta milyar dolarları bulan yatırım maliyetleri dijital pazarın büyüme hızının en büyük göstergesi. Bu gerçekleri de göz önüne aldığımızda dijital çağda hizmet üreten bir dijital ajans olarak kendi markamız Ajans360 doğru bir yerde görüyorum. Günümüzde dijital kampanyalar, koordineli olarak planlanıyor, kampanya kurgularının gelişiminde dijitale özel çözümler, uygulamalar ve görseller ile geliştiriliyor. 2010 yılında yola çıktığımızda dijital pazarlama ve yazılım teknolojilerine zaman ayırarak gelişim sürecimizi hiç kesmedik. Şimdilerde ise reklam kampanyalarınn da strateji, medya planlama, sosyal medya yönetimi, yaratıcı tasarım çalışmaları, özel yazılım ve aplikasyonlar geliştiriyoruz.


Tek bir çatıda markalar rahat

Ajans360 olarak markalara dijital mecralardaki tüm ihtiyaçlarını tüm ekip arkadaşlarımızla gerçekleştirme imkanı sunuyoruz. Markalarımız için dertleniyor, tüm kampanya ve tanıtım faaliyetlerini yaratıcı tasarımlar ve doğru bir strateji ile markalara sunuyoruz. Şu ana kadar 5 yüz üzerinde kampanya gerçekleştirmiş bir ajans olarak hızlı öneriler sunuyor, ihtiyaçlara çözüm üretiyor, yaratıcı projeler geliştiriyor ve şeffaf bir çalışma prensibi ile %100 müşteri memnuniyeti odaklı hizmet veriyoruz. Bu konularda sohbet etmek, fikir alışverişi yapmak ve birlikte neler yapabileceğimizi öğrenmek isteyen herkesi ajansımıza bekleriz.

.

TEKLİF AL

Teklif ve randevu talepleriniz için;

DESTEK AL

Satış ve destek talepleriniz için;L Ziyaret Et

© 2016 Reklam Ajansı & Web Tasarım